14 4(1 4 t* ajaxlife JOHAN CRUIJFF 25 april 1947 - 24 maart 2016 vi. J1 Cruijff voetbalt toch nog een paar jaar in Amerika en keert in 1980 terug bij Ajax. Als adviseur. Tegen FC Twente begint hij op de tribune, maar neemt bij een 3-1-achterstand plaats naast trainer Leo Beenhakker. Ajax wint met 5-3. Na een seizoen Feyenoord houdt Cruijff het echt voor gezien als voetballer. Op 6 juni 1985 treedt hij, ondanks dat hij de juiste papieren niet heeft, in dienst als hoofdtrainer van Ajax. In 2,5 jaar wordt Cruijff geen landskampioen, maar wint met zijn ploeg wel twee keer de KNVB-beker en de Europa Cup II in 1987. Na veertien jaar heeft de club weer een Europese prijs. Na vijf jaar FC Barcelona vindt Cruijff het genoeg, en stopt. Ajax organiseert een afscheidswedstrijd tegen Bayern Munchen. Op 7 november 1978 wordt Cruijff getrakteerd op een 8-0-nederlaag. Van adviseur op de bank wordt hij adviseur op het veld, merkt ook scheids rechter Charles Corver. Voor eigenlijk iedereen. Cruijff voetbalt nog ander half seizoen in het rood-wit en pakt nogmaals twee landstitels. Voetballer, trainer, adviseur... bovenal is Cruijff inspirator. Op het veld en op de tribune. Daar zal zijn dood geen verandering in brengen. In 2008 is Cruijff kortstondig adviseur bij Ajax, maar vertrekt na onenigheid met Marco van Basten. Drie jaar later pakt hij wel door en begint de zogehe ten 'fluwelen revolutie', die meer slachtoffers maakt dan menig Ajacied lief is. Voordat hij in 1973 richting Barcelona gaat, wint Cruijff nog wel twee keer de Europacup I (in 1972 scoort hij beide treffers tegen Internazionale) én de Wereldbeker.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 5