Elke twee jaar krijgen de bekers van Ajax een poetsbeurt TRADITIES ajaxlife 31-03-2016 Poetsgroep Ajax is een club vol tradities. Deze vaste gebrui ken vormen de identiteit van onze geliefde club. In deze rubriek lichten we er telkens één uit. In deel 5: de poetsdag. Fonkeling in de prijzenkast Meer. Een vrijwel volledige wand van die bestuurskamer werd in beslag genomen door een gigan tische prijzenkast. Lang niet alle gewonnen of verkregen trofeeën stonden daar in tentoongesteld. Er waren in De Meer ook andere plekken waar prijzen stonden, vaak aan het oog van de bezoekers onttrokken. Tot in de archief ruimte trof je bekers, plaquettes, medailles en officiële souvenirs. Ja, een club die in 1900 is opgericht en zich succesvol mag noemen, bezit veel zilverwerk, al is het natuurlijk lang niet alles zilver of goud wat er blinkt. De meeste bekers zijn toch uit veredeld blik of tin gesmeed. Met als overeen komst dat bij het verstrijken van de tijd de glans er wat vanaf gaat. Niet de roemrijke glans, maar wel die van het metaal. En een doffe of matglanzende Europa Cup, dat is toch geen gezicht? Vanaf het midden van de jaren zeventig bestond een niet officiële maar wel zeer hechte poetsgroep die deze schone taak twee keer per jaar op zich nam. Ze waren Ajax- getrouwen uit het mooiste hout gesneden; oudere leden die de klus met overgave en liefde voor de club op zich namen en van de poetsdag een traditie maakten. Mensen ook die het dienstbaar zijn aan de club de mooist denk bare vergoeding voor hun noeste arbeid vonden. Onder leiding van Tinus Mid dendorp waren bijvoorbeeld Henk Schuuring en de dames Lien Spruit, Wil Oostrom en Hock een volle dag bezig met sterk riekende crèmes om de prijzenkast een imposante fonkeling te geven. Hoe het tegenwoordig zit? Er is nog steeds een prijzenkast, er wor den nog steeds bokalen en bokaal- tjes gewonnen. En ze worden nog steeds schoongemaakt. Maar dat gebeurt niet meer door een uit oude getrouwen geformeerde poetsploeg. Tja, tijden verande ren. Het poetsen is noodzakelij kerwijs uitbesteed aan de firma CSU die daar de handjes voor levert. Gelukkig is er nog beeld dat toont hoe de traditie van de poets dag eervol werd ingevuld. DOOR DAVID ENDT Ten huize van Tijn Middendorp, onvolprezen hoofdredacteur van Ajax' cluborgaan, hangt een fraaie foto. Zijn vader staat erop, Tinus Middendorp, met om hem heen een aantal ook op zekere leef tijd zijnde lieden die met zicht bare overgave bezig zijn bekers en bokalen op te poetsen. Ware Ajacieden zijn het. Niet de meest opvallende, maar trots; het zil verwerk dat zij opnieuw tot glans brengen, is rijkdom van Ajax, hun club. Het beeld is een lust voor het oog. Met ontroerende concentra tie zijn ze met potjes en doekjes in de weer de bokalen en andersoor tige prijzen van de club glimmend te wrijven op de tweejaarlijkse poetsdag. Het poetsen werd verricht in de bestuurskamer van stadion De De poetsploeg van Tinus Middendorp (staand), met zittend (v.l.n.r.) Henk Stuuring en de dames Spruit, Oostrom en Hock.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 16