14 31-03-2016 'IK WIST AL VANAF MIJN NEGENDE DAT MIJN ENKEL MIJN ZWAKKE PUNT WAS' Glas Oranje OOG IN OOG MET JARI? INTERVIEW worden. Je kunt als kind wel dro men, maar als je er niet alles aan doet, haal je het niet," stelt hij. "Veel Finnen vonden me maar een vreemde vogel," gaat hij verder. "Zo werd vroeger ook gekeken naar Vincent van Gogh en Rembrandt van Rijn, puur omdat ze iets anders deden dan de rest. Nu roepen ze in Finland dat ik als kind al zo'n talentvolle voetballer was. Ze heb ben het gewoon omgedraaid, maar ik vergeet niet hoeveel extra tijd en energie ik erin stopte. Vergelijk het maar met een succesvolle schans springer die uit Ethiopië komt. Dat is ook niet logisch." Sport stond in huize Litmanen hoog aangeschreven. "Mijn vader werkte als lasser in de fabriek, maar was sportief. Hij deed aan schans springen, ijshockey en voetbal. Dat gaf hij me mee. Ik keek naar de NHL, NBA en Olympische Spelen. Ik was altijd bezig, deed aan basketbal, pingpong, langlau fen, ijshockey en voetbal. Het was allemaal heel anders gelo pen als mijn vader niet zo sportief was geweest. Mijn moe der vond sport leuk, maar mijn vader was écht fanatiek." Voetbal stond van alle sporten het hoogst op het lijstje. Vrij uniek in een land waar de meeste jongens dromen J Dokter Van de Bunt zette steeds de botten in de rechterenkel van Litmanen recht. hij anders doen als hij het opnieuw mocht doen? "Niets. Ik heb altijd alle tijd genomen voor mijn beslis singen." Als we doorvragen, komen we toch uit bij zijn tweede Ajaxperi- ode van 2002 tot 2004. "Ik was een andere speler, Ajax was als club ver anderd en de spelersgroep ook. De jonge spelers van toen hadden een ik-gevoel, die van 1995 een wij-ge voel," aldus de Fin die zelf altijd het teambelang voorop stelde. Imponerend is ook het verhaal over zijn rechterenkel. Zo ontdek ken we in de Finse biografie, ter grootte van een stoeptegel, foto's van een beitelende meneer Van de Bunt. De foto is indrukwekkend. Als een beeldhouwer restaureert hij klaarblijkelijk de rechterenkel van de oud-Ajacied. "Hij zette steeds de botten van mijn enkel recht. Ik moest continu behandeld worden, anders zou alles in mijn enkel vast komen te zitten." JARI LITMANEN over een ijshockey- puck of skischans gaan. "Ik ben met de bal geboren. Zolang ik me kan herinneren, is voetbal onderdeel van mijn leven. Mijn vader was internatio nal en vlak na mijn geboorte begon Finland met vrouwen voetbal. Mijn moeder gaf zich meteen op en ik was als mascotte altijd aanwezig." Die mentaliteit maakte hem in 25 jaar tot Finlands meest suc cesvolle voetballer. Had er nog meer ingezeten? Heeft hij spijt van bepaalde zaken? Kortom, wat zou De Man van Glas. Hij begint er, na ruim een uur, zelf maar over. "Dat werd altijd over mij gezegd. Journa listen, trainers, specialisten, ze wis ten het allemaal. Ik zou niet goed eten, slapen en mentaal te zwak zijn om topsport te bedrijven. Alles werd erbij gehaald om mijn blessures te verklaren, maar ik wist zelf dat het puur door die rechte renkel kwam." Mentaal zwak? Voor het eerst gedurende het interview toont hij ergernis. "Hoezo zwak? Het is mentaal juist ontzettend moei lijk om alleen maar geblesseerd te zijn. Ik heb harder moeten knokken dan ieder voetbaltalent om de top te kunnen halen. Ik wist al vanaf mijn negende dat mijn enkel mijn zwakke punt was. Daarna werd het door slijtage alleen maar slechter. Negen van de tien blessures had ik aan mijn rechterbeen. Of het nu mijn lies, bovenbeen, hamstring of kuit was. Ik voel het nu nog. Ik kan alles met die enkel doen, als ik maar regelmatig word behandeld. Van avond laat ik me in Helsinki ook weer behandelen." Hij onderging de kritiek, beet soms op zijn lippen, maar hield bewust zijn mond. "Ik heb er bij Ajax nooit over willen praten. Had ik dat wel gedaan, dan zouden er veel meer vragen zijn gekomen en bovendien zouden tegenstanders me elke wedstrijd een schop op die enkel geven. Ik wilde fit blijven. Daarom liet ik mijn voetbalschoe nen ook breder maken en legde ik er een zooltje in. Ik deed alles, maar dan ook alles om die enkel stabiel te houden, terwijl de buitenwacht er allerlei randzaken bijhaalde." De twee uur die hij voor het inter view reserveerde, vliegen voorbij. Korte vragen, lange antwoorden. Litmanen weidt gemakkelijk uit over ogenschijnlijk kleine zaken, die van grote invloed blijken te zijn. Over de kleuren rood en oranje bij voorbeeld. Die dreven hem naar Liverpool, Ajax én Nederland. "Ik was zeven toen Nederland in 1978 van Argentinië verloor. Ik begreep niets van voetbal, maar wel van de sfeer en het feit dat het een WK-fi- nale was. Nederlands voetbal had voor mij als kind al iets speciaals," zegt hij als we zijn ingestapt in een - geloof het of niet - riante oranje Landrover. Een leven zonder voetbal? Hij kijkt ons aan of we gek zijn gewor den. Kan hij zich niets bij voorstel len, zo blijkt tijdens de fotosessie in de haven. "Het is niet zo dat ik niet zonder voetbal kan, maar ik wil het niet. Het is mijn hobby. Wie wil er nou stoppen met zijn hobby?" Talloze keren is hem gevraagd of hij ooit terugkeert in Amster dam. Een resoluut 'nee' klonk nim mer. De contacten met de huidige beleidsbepalers zijn goed en ook nu sluit hij een nieuwe Amsterdamse periode niet uit. "Ooit volgde ik Dennis Bergkamp op als nummer tien van Ajax. Wie weet word ik nu wel zijn opvolger als assistent." Even laat hij een stilte vallen en dan volgt een geniepige lach. Zulke uitspraken hoorden we wel vaker van hem. Zo omschreef hij zich zelf al eens als opvolger van Bob Haarms of Sjakie Wolfs. Litmanen vindt het leuk de speculaties te voe den. Allemaal leuk en aardig, maar hoe serieus is Amsterdam als eer ste aanmeerplaats, mocht het gezin klaar zijn voor een internationale verhuizing? "Het gaat om de tota liteit," zegt hij maar weer eens. "Over welke functie hebben we het? Wat wordt er gevraagd? Hoe is het voor de familie? Ik vind het moeilijk daar nu al iets over te zeg gen." Twee keer de opvolger van Dennis Bergkamp, hij laat het toch nog even bezinken. "Dat zou wel een mooi en apart verhaal zijn, toch?" Natuurlijk hebben we voor onze leden weer een gave prjjs- vraag bedacht. Wil jij eind april een ontmoeting winnen met Jari Litmanen of kans maken op een persoonlijk door de Fin gesigneerde biografie? Ga dan snel naar ajaxlife.nl/jari om te kijken hoe je in aanmerking kunt komen voor deze fantas tische prijzen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11