Een simpel passje op Klaassen zegt al veel over negentienjarige Kroaat ajaxlife 03-03-2016 Hij moest er anderhalf jaar op wachten, maar Robert Muric debuteerde tegen Excelsior in stijl: met een assist. De negentienjarige Kroaat spreekt inmiddels op alle fronten de juiste taal. Afwachten PROFIEL «f DOOR MIKE VAN DAMME typisch Muric' Kijk, dat is heeft veel tijd in hem gestoken. Ze hebben vaak samen naar Muric' wedstrijden gekeken." Het loonde. Muric is nu waar hij wil zijn: in beeld bij Ajax 1. Dat zorgt ook voor opluchting. Hij zou liegen als hij nooit dacht aan eenzelfde lot als Dejan Meleg, het Servische talent dat bij Ajax maar niet wist te aarden en inmiddels is teruggekeerd naar FK Vojvodina. Muric: "Ik was wel een beetje bang dat met mij hetzelfde zou gebeuren. Daar heb ik ook met de trainers over gesproken. Ze zeiden dat het wel goed zou komen als ik maar hard bleef trainen." Bovendrijven Die twijfel was ook niet zo gek. Muric zou in de zomer van 2014 eigenlijk aansluiten bij het eerste elftal. Alsof acht maanden zon der competitievoetbal niet las tig genoeg was om in te halen, kampte hij in zijn eerste periode in Amsterdam met een enkelbles sure. Dit seizoen begon hij bij Jong Ajax, ondanks dat hij mee mocht op trainingskamp naar Oostenrijk met het eerste elftal. Ulderink: "Er zijn jongens die wegzakken als zoiets gebeurt. Robert kon het mentaal wel opbrengen hard te blijven trainen en komt nu bovendrijven." Zijn statistieken zeggen mis schien genoeg. Hij staat dit sei zoen op zes treffers en elf assists bij Jong Ajax. En dus een assist bij Ajax 1, in amper tien minuten speeltijd. Ulderink: "Toen hij de bal op Klaassen gaf, zei ik tegen de persoon naast me: 'Kijk, dat is typisch Muric.' Hij is gegroeid in het zelf graag willen scoren, maar als hij ook maar even denkt dat een ander er beter voor staat, zal hij de bal afgeven. Hij heeft een goed oog voor zijn medespelers. Ik hoop dat zijn debuut een stimu lans is om de lijn nu door te trek ken." En prompt mocht hij zijn debuut maken. Robert Muric gaf in de week voorafgaande aan Ajax - Excelsior op de Kroatische web site Vecernji List aan dat hij wel klaar was voor het eerste elftal, en trainer Frank de Boer liet daags daarna weten dat de rechtsbuiten bij de selectie zat. Muric, volgende week twintig jaar, viel in de slot fase in tegen de Rotterdammers en was meteen goed voor een assist. De kop is eraf. Eindelijk. De wereld heeft kennisgemaakt met Muric, de speler over wie bij zijn komst in de zomer van 2014 zoveel te doen was. Niet zozeer vanwege zijn kwaliteiten, wel van wege een welles-nietes-spelletje tussen Dinamo Zagreb en Ajax over een mogelijke transfersom. Acht maanden stond Muric langs de kant. De Kroaat mocht op 22 augustus 2014 eindelijk debu teren, in Jong Ajax. Als invaller tegen FC Volendam, op De Toe komst. Uitslag: 0-5. Dan staat een 3-0-zege op Excelsior een stuk beter als offi cieel debuut in de hoofdmacht, erkent hij. "Dit debuut was sowieso belangrijker, want dit is Ajax 1. En we wonnen, en ik had een assist. Ik was wel een beetje verrast dat ik bij de selectie zat. Ik heb er lang op moeten wachten." Muric doet zijn verhaal na een training bij het eerste elftal, daags voor Ajax - AZ. Hij weet op dat moment nog niet of hij voor dat duel wel of niet bij de selectie zit. Hij moet afwachten, zegt hij in redelijk Engels. Tijdens het korte gesprek gooit de Kroaat er zelfs een paar Neder landse woorden uit. Zoals 'oma' als het om zijn grootmoeder gaat die onlangs overleed. Of 'aan name' als hij het over zijn sterke punten heeft: schieten, dribbelen én een goede balaanname. Frank de Boer stelde vorig sei zoen tijdens het trainingskamp in Qatar al vast dat Muric acties vol bravoure, een goede steekpass en een goed overzicht had. Zijn passje op Davy Klaassen tegen Excel sior onderstreepte dat. Toch zat er Het moment waar Robert Muric anderhalf jaar op wachtte: zijn debuut in Ajax 1 Gudelj Niet alleen binnen Ajax, ook bui ten de club heeft Muric zijn weg beter gevonden. De komst van taalgenoten Nemanja en Dragisa Gudelj afgelopen zomer heeft het leven van de rechtsbuiten ook ver der verrijkt. Muric praat ook veel met vader Nebojsa Gudelj, en is geregeld in huize Gudelj te vin den. "We praten veel over voetbal, kijken tv," aldus Muric. "We doen eigenlijk van alles samen." Binnen de club praten Ulde rink en Jaap Stam veel met de jonge Kroaat, waarbij Ulderink vooral de rol van Stam wil benoemen. "Jaap Het passje op Davy Klaassen zegt veel over de rechtsbuiten, aldus Andries Ulderink. ruim een jaar tussen de woorden van de trainer en de actie van de speler. Lange tijd worstelden speler en trainers met communicatie problemen. Muric sprak geen Nederlands, en geen Engels. De Boer grapte in Qatar nog dat hij geen idee had of Muric hem begreep als hij het talent zei dat hij diep moest gaan. "Hij zegt dan 'ja', maar ik heb geen idee of hij me snapt." Het probleem komt Andries Ulderink bekend voor. De trai ner van Jong Ajax werkte in 2014 twee maanden met Muric samen in Kroatië, in afwachting op zijn ver gunning om voor Ajax te spelen. Ulderink is nu ook anderhalf jaar Muric' trainer bij de beloften. "Het was acht, negen maanden echt lastig om met hem te commu niceren in het Engels," aldus Ulde- rink. "Dat gaat nu een stuk beter, al blijft Robert een introverte jongen. Je merkt niet snel iets aan hem. Dat kan een kracht zijn, maar het is ook wel prettig als je als trainer weet wat er in een speler omgaat, zodat je hem kunt helpen. Hij neemt de informatie die we hem geven in elk geval goed op. Hij voelt zich daardoor beter thuis in de groep en heeft zich zeker de afgelopen drie maanden prima ontwikkeld."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 7