OPEN VOOR MOOIE UITDAGING' ajaxlife INTERVIEW -f K 03-03-2016 1Ü KWALIFICATIE KRAKERS Zeist Voorbereiding Ontwikkelen Steriel 'IK HEB OOK HET IDEE DAT WE VROEGER MEER BEZIG WAREN MET ELKAARS KWALITEITEN' Aron Winter debuteerde zelf op negentienjarige leeftijd in Ajax 1tegen FC Utrecht. Wil je de talenten van Aron Winter zelf eens in actie zien? Oranje onder negentien speelt van 24 tot en met 29 maart in Uden en Groesbeek een eli teronde tegen Oekraïne (don derdag 24 maart, 19.30 uur), Noord-Ierland (zaterdag 26 maart, 16.00 uur) en Polen (dinsdag 29 maart, 19.30 uur). Grote kans dat daar ook enkele Ajaxtalenten in actie zullen komen. De groeps winnaar plaatst zich voor het EK in Duitsland (11-24 juli). Kijk voor de kaartverkoop op www.onsoranje.nl trek in had, kreeg hij van enkele goede vrienden - onder wie Frank Rijkaard - een mooi afscheid in het Concertgebouw. "Uiteindelijk nam ik afscheid in stijl. Er waren veel spelers en trainers. Rinus Michels, Johan Cruijff en Louis van Gaal. Uniek. Dat was echt heel mooi." Winter trok zich na zijn actieve loopbaan even terug en ging ver volgens in op het aanbod van Ajax om zich zowel op trainersvlak als commercieel te verbreden. Hij ontving in 2005 het hoogste trai nersdiploma, coachte Jong Ajax van 2006 tot 2009 en benutte de periode 2009-2011 om zich com mercieel te oriënteren, voordat hij aan een trainersavontuur in Toronto begon. Sinds 2014 is hij werkzaam als bondscoach van onder negentien. Deze maand staat in het teken van de eliteronde in eigen land (zie kader). De groepswinnaar plaatst zich voor het EK in Duitsland. "Polen en Oekraïne zijn stugge ploegen, met veel beweging zonder bal en een goede omschakeling. Noord-Ierland speelt opportunis tisch en is onberekenbaar. We zit ten in een lastige poule, maar gaan ons plaatsen," is Winter stellig. "Ik ga er ook vanuit dat ik over alle spelers kan beschikken." Mocht Oranje zich kwalifice ren voor het EK, dan is het niet vanzelfsprekend dat Oranje met de beste spelers afreist naar Duitsland. Afgelo pen zomer, tijdens het EK in Grieken land, ontbraken liefst zeventien spelers die in de voorselectie waren opgenomen. "Ik kon ze niet meekrijgen. Daar baalde ik wel van, want we hadden een redelijke kans dat EK te win nen. We zaten in een zware poule met toplanden als Rusland (1-0- winst), Spanje (1-1) en Duitsland (1-0-verlies). We kwamen een tref fer te kort om door te gaan." Het EK in Duitsland valt straks in de voorbereiding van alle profclubs op het nieuwe seizoen. "Wij kunnen spelers alleen opei sen op internationale speeldagen, maar het EK valt niet op een inter nationale speeldag. Daarom ben ik al in gesprek met de clubs. Als het kan, maken we vooraf afspraken, discussiëren we en hopen we tot concrete afspraken te komen. Wij willen bij onder negentien maar één ding: de ontwikkeling van het individu verbeteren en het EK winnen," stelt Winter. Een EK-eindronde is volgens Winter een uitstekend podium voor jong talent. "Je speelt tegen de beste spelers van Europa, tegen verschillende spelsystemen en al met al is het een belangrijke ont wikkeling voor je de laatste stap naar het profvoetbal zet." "Je speelt op zo'n toernooi drie tot vijf topduels," vervolgt hij. "Dat is alleen maar een voordeel voor clubs die nog maar net in de voor bereiding op hun seizoen zitten. Bij je club mis je wellicht twee weken van de voorbereiding. Daarin speel je anders meestal halve oefenwed strijden tegen matige tegenstan ders. Bovendien valt negen van de tien spelers na de voorbereiding terug naar een beloftenelftal. Na de winterstop gaan ze meestal pas mondjesmaat meedoen bij het eer ste elftal. Wat is dan beter?" De oud-Ajacied weet dat het afstaan van spelers soms gecom pliceerd ligt. "Soms kan ik het clubbelang goed begrijpen. Het is een helder verhaal als spelers al een basisplaats hebben bij hun eigen club, zoals Riechedly Bazoer en Jairo Riedewald dat vorig jaar hadden. Ik kreeg ze niet mee. Dat vond ik jammer, maar ik begreep het wel. Frank de Boer en ik heb ben daar destijds goede gesprek ken over gevoerd." Komende zomer dreigt wel licht hetzelfde voor spelers als Donny van de Beek, Frenkie de Jong en Abdelhak Nouri. "Dat kun je inderdaad wel een beetje uitte kenen," zegt Winter. "Vooropge steld, ik begrijp het clubbelang. We kwamen vorig jaar tot de oplossing dat ik andere spelers meekreeg. Andere Ajacieden, zoals Vince Gino Dekker, Stan van Bladeren en Carel Eiting staan nu ook op de voorlopige lijst." Als bondscoach is de Europees kampioen van 1988 doordeweeks vaak op pad, maakt een rondje langs de clubs, praat met hoofd ARON WINTER opleidingen en verschillende jeugdtrainers en bezoekt met zijn scouts veel wedstrijden van spelers die in aanmerking komen voor een selectie. Hij verricht wereldwijd ook maatschappelijk werk voor WorldCoaches. Daar waar de clubs opleiden, moet Winter resultaten neerzetten. "Onder negentien is een combi natie van ontwikkelen en preste ren. Ik ben prestatiegericht, maar kijk ook wel naar de ontwikkeling van mijn spelers. Op deze leeftijd gaat het om het willen winnen en bewust worden van je kwaliteiten. Dat is het laatste stapje in de ont wikkeling en een mooi proces om mee te maken." Wat dat betreft kijkt Winter vol tevredenheid naar spelers als Abdelhak Nouri, Vince Gino Dek ker, Carel Eiting, Frenkie de Jong en Donny van de Beek. "Ik vind het ongelooflijk hoe Donny zich het laatste halfjaar heeft ontwikkeld. Af en toe maakt hij een fout, maar dat is niet erg. Dat hoort bij het proces. We hebben het over spelers van achttien jaar. Die mogen fou ten maken. Als het goed is, gaan ze die alleen nog maar minder vaak maken." Winter werkt met spelers die meestal nog zoeken naar een eigen identiteit. Dat botst wel eens. Zo zette hij Richairo Zivkovic al eens op zijn nummer en stuurde hij drie jeugd- internationals naar huis die zich misdroe gen tijdens een toer nooi in Tsjechië. "Spe lers zijn nog steeds jong, maar in hun belevingswereld denken ze dat ze de wereld aan kunnen." De ene tiener is de andere niet. "Ze zijn allemaal talentvol, maar wil je topvoetballer worden, dan moet je een hele goede mentali teit hebben en leren omgaan met teleurstellingen. Ze moeten het maximale uit zichzelf willen halen en eerst naar zichzelf kijken in plaats van naar de ander. Dat blijkt moeilijk, omdat ze vaak nog op zoek zijn naar hun eigen identiteit." Winter waakt er voor om te stellen dat vroeger alles beter was. "Dat niet, maar de hiërarchie is veranderd en het voetbalspel heeft zich in de laatste vijftien jaar ont wikkeld. Vroeger moesten spelers zelf hun boontjes doppen en wer den ze gecorrigeerd. Nu lijkt alles wel milder. Ik heb ook het idee dat we vroeger meer bezig waren met elkaars kwaliteiten. Nu is iedereen bezig met zichzelf. De belevings wereld is anders. Ik moet spelers continu prikkelen en bewuster maken." Uiteraard volgt Winter de verrich tingen van zijn voormalige club nog. "Ajax heeft te weinig scorend vermogen. Ik vind het voor Frank jammer dat zijn vraag om een sco rende spits niet gehonoreerd is. Het spel is te steriel voor een club als Ajax. Veel spelers moeten zich nog ontwikkelen en brengen nog niet wat ze zouden moeten brengen. Frank heeft een heel jong elftal. Na de winterstop presteert Ajax te wisselvallig en gaf het te gemakke lijk punten weg tegen Heracles en Roda JC." Winter is vol lof over de techni sche staf in Amsterdam. "Ze vullen Aron Winter zou in de toekomst graag weer als clubtrainer aan de slag gaan. "Ik werk nu in een fijne omgeving met de beste professio nals en Nederlandse talenten. Er is veel expertise binnen de bond, maar hierna wil ik graag weer bij een club aan de slag gaan." Zijn KNVB-contract loopt volgend jaar af. Succes met Oranje onder negentien zal ook op Win- elkaar allemaal goed aan. Daar heb ik respect voor. Ze hebben een elf tal vol talenten, maar ik mis bij spe lers soms de voetbalkwaliteit en de slimheid in bepaalde situaties. Als je simpel kan terugleggen, moet je niet voor eigen eer en glorie gaan. Voetbal is simpel, maar simpel voetballen is moeilijk." Als bondscoach van een nieuwe generatie talenten weet Winter als geen ander dat jonge spelers vooral met zichzelf worstelen. Hij ziet het ook bij spelers als Daley Sinkgra- ven en Viktor Fischer. "Het eerste wat ik van Johan Cruijff leerde als het tegenzat, was hard werken. Punt. Omschakelen bij balverlies, ballen heroveren, simpel spelen. Zo krijg je vertrouwen en groei je weer langzaam naar je vorm. Tegen woordig lijkt het wel de omge keerde volgorde en willen ze het oplossen met mooi voetbal. Maar als je niet in vorm bent, wordt het alleen maar erger. Je moet gewoon hard werken, bikkelen. Dan komt het vanzelf weer goed." ter afstralen. "Het eerste doel is de eliteronde winnen en vervol gens zo ver mogelijk komen op het EK in Duitsland. Wellicht zelfs winnen, maar dat is afhankelijk van de spelers die ik meekrijg. Ik sta altijd open voor mooie uitda gingen, ook in het buitenland; bij een club die financieel gezond is, waar mogelijkheden zijn en mijn komst reëel is."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15