13 ajaxlife ADIEU DE MEER 03-03-2016 Een mensenstroom richting De Meer vanaf halte Kruislaan Ajax nam aan het einde van het seizoen 1995/1996 afscheid van De Meer. Tijd om terug te blikken op het stadion dat 62 jaar Ajax' thuis was. In deel 14: de Middenweg. Ajaxstadion als een magneet op de Middenweg DOOR DAVID ENDT om te schaatsen of naar de Edenhal om naar ijshockey of een concert te gaan. Daar stapte je uit bus 8 of lijn 9 om een trieste gang naar de Oosterbegraafplaats te maken. Ruikbaar Maar dat punt, halte Kruislaan, was voor de voetballiefhebber hét moment waarop De Meer en Ajax ruikbaar werden. Velen die vanuit het centrum van Amsterdam met de tram naar het stadion reisden, verlieten daar het openbaar ver voersmiddel. Tot aan het voetbal heiligdom was het nog een halve kilometer, maar dat deed men graag te voet. Jongetjes reden zelden mee tot de eindhalte van lijn 9, want die rit kon door het samengebalde verkeer wel eens langer duren dan een wandeling. Belangrijker dan de relatieve tijdwinst was het gehoor geven aan de rusteloze geest om deel uit maken van de mensenstroom. Dat was als het participeren aan een processie. Zonder elkaar te kennen, leefde er in die massa een saamhorigheids gevoel. Zeker bij mooi weer was het uitermate prettig die laatste vijf honderd meter te voet af te leggen. De bomen maakten van de Mid denweg een boulevard, een bewe gende avenue, want een haastige tred had bezit genomen van al die mensen die ongetwijfeld ruim op tijd waren voor de wedstrijd maar die niet konden ontkomen aan de drang om zo snel mogelijk op de mooiste plek van Amsterdam te komen. Je had de rood-witte elementen die het volk droeg niet nodig om te weten dat men naar de wedstrijd ging. Je haalde in en je werd inge haald; vrienden, eenlingen, vaders met hun zoons. Amateurvelden Je kon de wandeling vanaf de Kruis laan aan de rechterzijde maken, langs de muur waarachter de doden lagen begraven, maar daar was de stoep wat smaller en mogelijk hui verden er dan ook akelige gedach ten over de ruggengraat. Aan de linkerkant was de stoep breder en had je bovendien een goed zicht op de amateurvelden waar natuurlijk werd gevoetbald. Meerboys, Wils kracht SNL. Voor even, zonder kennis van de zeer lokale belangen, was je deelgenoot van zo'n wedstrijd. Inhouden gebeurde alleen wan neer er een penalty te nemen was, maar het magneet van het Ajaxsta- dion zoog je weer los van de tegels. Voort, voort, naar De Meer! Voort in de dikker wordende processie op het ritme van de universele 'voet balpas'. Rechts eindigde de begraaf plaats en verscheen de buitenkant van Betondorp, de hoge - even - nummeringen van de Middenweg. Links was geen nummering van de straat nodig, want daar lag, einde lijk, het fort, het kasteel, de tem pel. Middenweg 401, Ajax Stadion, De Meer! De laatste optocht van De Meer naar de binnenstad, na de kampioenswedstrijd in 1996. Tot lang na de verhuizing van het stadion De Meer naar de betonnen kolos die Arena werd genoemd, was voor de meeste Amsterdam mers de duiding 'Middenweg' hetzelfde als een verwijzing naar 'Ajax'. Welbeschouwd was er ook vroeger veel meer te doen aan de Middenweg dan alleen het voetbal in dat stadion dat aan het staartje van die lange laan werd gespeeld. De Middenweg is namelijk een paar kilometer lang en begint daar waar de Linnaeusstraat ein digt, en loopt door tot de Ringweg Oost. Richting Diemen is de Mid denweg eerst een drukke straat met aan twee zijden winkels. Ter hoogte van waar je nu zo'n beetje voor een prikkie de kleding van de stichting Humanitas kunt kopen was ooit de plek waar de in Amsterdam Oost wereldberoemde bioscoop 'Bio' stond. Op gezette dagen zal dat ook wel een bruisend middelpunt van openbaar leven zijn geweest. Verder op weg, net voorbij de Kamerlingh Onneslaan, ligt links Café Elsa's met het bijzondere bordes op het dak. De rechterzijde van de Middenweg wordt daar bepaald door een mooi groenge bied. Fietsers die met een vaartje de polder inzeilden, werden er door een groot bord gewaar- Het Gouden Ajax toont de Champions L< schuwd voor schijtende reigers! Alsof je de smerige stroom zou kunnen zien aankomen en ontwij ken. Gek bord. Landgoed Frisser is het groengebied dat hoort bij het statige buitenhuis en landgoed Frankendael. Pak weg twintig jaar geleden stond dat er nog wat kreukelig bij, maar tegenwoordig, misschien wel als tegenwicht voor het verlies van De Meer, is dat fraai opgekalefaterd. Frankendael is een klein stadsju- weel. Aan de overzijde zijn onver anderd winkels en woningen met op een gegeven moment de brede inham die het Christiaan Huijgens- ue al rijdend op de Middenweg. plein vormt. Daarachter lag ooit het eerste echte, houten, Ajax stadion... Schuin tegenover het plein ligt het café-restaurant Franken- dael, ook zo'n typisch ijkpunt in de Watergraafsmeer. Dit naar het landgoed genoemde etablissement kreeg landelijke bekendheid toen daar in 2003 de vastgoedeigenaar Bertus Lüske (een groot Ajaxfan en een van de eerste 'sponsors' van Ajax' Man of the Matchverkie zing!) werd geliquideerd. Honderd meter verderop kruist de Middenweg, het klinkt zo logisch, de Kruislaan. Kruislaan, ook zo'n begrip. Halte Kruislaan van tramlijn 9. Daar stapte je uit om naar de Jaap Edenbaan te gaan

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 13