ajaxlife ACHTERGROND *fl *fl 03-03-2016 XX 'MIJN KINDEREN GAAN NIET MEEMAKEN WAT WIJ HEBBEN ERVAREN IN 1995. ALTHANS, NIET ALS ER NIET IETS VERANDERT' gt Ajax te vloeren competitie buiten de Uefa om. Ajax riskeerde daarbij een royement van de KNVB. Oldenhof: "Wij en de Engelsen waren het meest vooruit strevend, en hadden zelf iets van: dan doen we een jaar niet mee in de eredivisie. Bij de beursgang werd daar ook even mee gedreigd. Uiteindelijk waren er toch te veel mensen binnen andere clubs bang voor hun eigen positie. De Italia nen lieten ook het achterste van hun tong niet zien." Ajax zelf ging niet akkoord met het idee dat alle wedstrijden uit de op te richten Superliga achter de decoder verdwenen, aldus Olden hof. "Een gedeelte van de wedstrij den moest volgens ons op het open net te zien zijn, omdat voetbal wel een sport van de supporers moest blijven. We had den gezien in Frank rijk dat het voetbal een knauw kreeg toen het achter de decoder verdween. Rugby werd ineens veel populairder daar. In die situatie wilden we niet terechtkomen." Akkoord De Superliga ging uiteindelijk niet door, maar uit het initiatief vloeide wel de G14 voort, een door de Uefa erkend orgaan waarin de belangrijkste clubs waren verte genwoordigd. Waaronder Ajax. De Uefa ging uiteindelijk akkoord met een uitbreiding van de Champions League, van 24 naar 32 teams, waardoor meer clubs uit de topcompetities zich konden plaatsen voor het kampioenenbal. De G14 ging in 2008 op in de ECA, wat nog altijd een belang rijk gespreksorgaan is voor de Europese bond, en wiens voor zitter Rummenigge nu dus met de Super League op de proppen komt. Is het uiteindelijk ook zijn bedoeling om topclubs meer garantie te geven op een plek in de Champions League of moeten we echt rekening gaan hou den met een nieuwe competitie, eventueel buiten de Uefa? Het lijkt haast ondenkbaar, maar het profvoetbal in Nederland werd in 1954 ook pas doorgevoerd doordat diverse clubs zich van de KNVB hadden afgescheiden en onder de vlag van de Nederlandse Beroeps Voetbal bond gingen spelen. De KNVB ging na een paar maanden al overstag. Oldenhof ver wacht niet dat er wilde competities gaan ontstaan, met de consequentie dat clubs hun plek in de eigen vader landse competitie moeten opge ven. "Dat was in onze tijd ook een optie, maar geen club wilde de eigen competitie verlaten. En waarom zouden bijvoorbeeld de Engelse clubs dat nu wel willen? Zij vangen al genoeg geld in de Premier League." Dat er veranderingen aanko men, daar is de voormalige Ajax- directeur - en huidig bestuurs raadslid - wel van overtuigd. "Het is op zich goed dat er over nieuwe opzetten nagedacht wordt. Je kunt niet alles houden zoals het is, je moet vooruit." Betaaltelevisie Aangezien er een gezegde is waar uit blijkt dat stilstand uiteindelijk achtergang betekent, zal voor uitgang inderdaad de enige optie zijn. Maar moet het Europese voetballandschap geheel omge ploegd worden, zonder dan de garantie te hebben dat het daad werkelijk spannender wordt? Er zijn alternatieven. Sport- econoom Van der Burg noemt er twee: het aanpassen van het transfersysteem en het afschaffen of flink inperken van betaaltele visie. Dat laatste voorkomt in elk geval dat de slechtste ploegen in de Premier League al meer dan honderd miljoen euro per seizoen krijgen door de verkoop van tele visierechten; een bedrag dat Ajax alleen bij elkaar kan verdienen in een jaar dat het goed presteert in de Champions League. "Clubs worden er per saldo echt niet veel armer van als ze minder tv-inkomsten krijgen, omdat een daling van de tv-in- komsten ook tot een daling van de spelerssalarissen zal leiden. De verschillen tussen de clubs wor den zo wel veel kleiner, en de fans die voetbal op tv kijken zijn dan ook nog eens goedkoper uit," stelt van der Burg. "Ja, de salarissen van met name de topspelers zullen wat omlaag gaan, maar ze blijven echt wel voldoende verdienen. Ze gaan echt niet stoppen omdat ze minder betaald krijgen." Het beperken van het vrije verkeer voor personen in het Europese voetbal kan ook helpen, stelt Van der Burg. Daarmee gaat de sport eigenlijk terug naar een situatie van voor het Bosman-arrest, uit 1995. Van der Burg: "In de Ver- EUROPARLEMENTARIËR PAUL TANG enigde Staten hebben ze in de vrijemarkteconomie wél een uit zondering gemaakt voor de sport, om die te beschermen. In Europa gaat de Uefa dit niet regelen, die wordt te veel beïnvloed door de topclubs. De enige die het wel kan regelen, is de Europese Commis sie." Traditioneel Politiek en sport is traditioneel gescheiden, en dus is het maar de vraag of de Europese Commissie zich wil mengen in de problema tiek. De Nederlandse Europarle mentariër Paul Tang (PvdA) zette in augustus het afschaffen van betaaltelevisie echter al op de rol in het Europees Parlement, en enkele weken geleden was hij aanwezig in Brussel bij een gesprek met onder andere de spelersvakbond Fifpro, die pleit voor hogere opleidings vergoedingen voor clubs. Tang, een Amsterdamse AZ-supporter die in 1995 wel in de grachten dobberde na Ajax' Cham pions Leaguewinst en wiens zoon tje zelf een jaar op De Toekomst voetbalde, ergert zich al jaren aan de groeiende monopolie van de topclubs. "Ik keek vorige week naar Arsenal - FC Barcelona, en het niveauverschil was al zo groot. Het was een leuke wedstrijd, maar ook zeer voorspelbaar, en dat is zo jammer," stelt hij. "Mijn kinderen gaan niet meemaken wat wij heb ben ervaren in 1995. Althans, niet als er niet iets verandert." "Het gaat niet goed in het Europese voetbal, vandaar dat we ook kijken wat we eraan kunnen doen om de ver schillen kleiner te maken," vervolgt Tang. "Voetbal is van maatschap pelijk belang, en dus moeten we iets doen. De politiek is er van oudsher niet happig op zich te bemoeien met sport, maar de Europese Commis sie heeft aan het begin van deze eeuw al afspraken met de Fifa en Uefa gemaakt. Die doelstellingen worden bij lange na niet gehaald. En dus kunnen er nu ook nieuwe afspraken worden gemaakt." Tang deelt de mening van Van der Burg dat vooral gekeken moet worden naar het transfersysteem en de televisiegelden. "In Enge land verdienen ze twintig keer zoveel als in veel andere landen aan tv-inkomsten. De begroting is veelal bepalend voor het succes, dus van een eerlijke competitie is amper nog sprake. Siem de Jong ging van Ajax naar Newcastle Uni ted, Steven Berghuis van AZ naar Wat ford. Competities lopen leeg, ook wat jeugdspelers betreft omdat de opleidingsvergoedingen zo laag zijn; dat is echt niet goed voor de toekomst van de sport. Daarom ben ik blij dat de Fifpro nu ook een klacht heeft ingediend." Wat Tang betreft grijpt de Euro pese Commissie in. "Dat zal alleen niet op korte termijn gebeuren. Als je haast heb, moet je niet naar de politiek gaan," verpakt hij een serieuze boodschap met humor. "Maar uiteindelijk gaat de Euro pese Commissie wel ingrijpen. Daar ben ik van overtuigd, als positief ingesteld mens." Fans moeten kunnen blijven hopen op het hoogst haalbare, hoe irreëel dat misschien ook is.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 11