Europese topclubs willen naar eenzame (financiële) hoogte "I O ACHTERGROND Xvf 03-03-2016 ajaxlife Het Europese voetbal stevent onder leiding van de absolute topclubs af op grote ver anderingen. Moeten we daar blij mee zijn? 'Je mag supporters niet de hoop op succes ontnemen.' Hoe ziet het voetballandschap er over vijf jaar uit? Reizen we als Ajaxsupporter heel Europa door in het weekeinde, of speelt Ajax nog gewoon in de eredivisie en wordt er doordeweeks in een gesloten competitie gespeeld met ploegen uit pakweg Portugal, België, Grie kenland en Schotland? Of blijft alles bij het oude en mogen we blij ven hopen op overwintering in de Champions League? Reactie SPORTECONOOM TSJALLE VAN DER BURG Magisch Gedrocht 'VOETBALLERS GAAN ECHT NIET STOPPEN ALS ZE MINDER BETAALD KRIJGEN' Super League drei DOOR MIKE VAN DAMME Porto-uit op zondagmiddag, altijd lastig. Helemaal als Ajaxsupporter. De portemonnee raakt langzaam leeg door alle vliegreizen eerder in het seizoen. Gelukkig komt Pana- thinaikos volgende week naar de Amsterdam Arena, en is de vol gende uitwedstrijd tegen Ander- lecht. Het voelt ineens als een duel om de hoek. Er zijn momenteel nog meer vragen dan antwoorden, maar zeker is dat de huidige opzet van de Champions League flink onder druk staat. In 2018 kan contractu eel weer van format worden veranderd, en de absolute Europese topclubs sturen daar flink op aan. Ze wer ken aan een plan voor een Super League, waarin (vooral) clubs uit Engeland, Spanje, Duits land, Italië en Frankrijk uitkomen. De reden is - uiteraard - niet van sportieve aard, maar vooral financieel: door de miljardendeal die de Premier Leagueclubs heb ben gesloten bij de verkoop van de televisierechten, vrezen andere Europese topclubs een Britse hege monie. En dus willen de niet-Britse clubs ook meer verdienen en het topvoetbal exclusiever in de markt zetten. Daarnaast is het clubs - als AC Milan en Manchester United momenteel - een doorn in het oog dat ze door een matig seizoen in eigen land plaatsing voor de Cham pions League kunnen mislopen. FC Barcelona-voorzitter Josep Maria Bartomeu stelt het instel len van wildcards voor, Bayern Münchenpreses Karl-Heinz Rum- menigge, tevens voorzitter van de belangenorganisatie ECA, oppert zelfs het idee van een besloten competitie tussen de topvier uit Spanje, Engeland, Italië, Duits land en Frankrijk. Of dat ter vervanging van de Champions League of de vaderlandse compe tities is, laat hij daarbij in het mid den. Al valt er natuurlijk nog meer geld te verdienen als de Europese krakers in het weekeinde worden gespeeld. Wat er daadwerkelijk gaat gebeu ren, is nog afwachten. Maar een afwachtende houding hebben de andere voetbalnaties niet. De negen landen direct onder de Europese topvijf - Portugal, Rus land, Oekraïne, België, Neder land, Turkije, Zwitserland, Tsje chië en Griekenland - zijn als reactie aan het onderzoeken of ze gezamenlijk een competitie kun nen opzetten. Met als werktitel Subdivision 2. Het klinkt misschien niet eens onaardig, een competitie met ploegen die gelijkwaardig zijn aan Ajax, met elke twee weken - doordeweeks of in het weekeinde - een topwedstrijd in de Amster dam Arena. Geen Excelsior of De Graafschap meer, maar Porto en AEK Athene als tegenstander. Helemaal als een doorstroom naar de Super League tot de mogelijk heden behoort. Dat laatste - doorstroming - is wel een zeer belangrijk aspect vanuit de fangedachte, stelt sport- econoom Tsjalle van der Burg. In 2010 schreef hij het boek Een kleine economie van het voetbal, in april verschijnt het vervolg, met een krachtigere titel: Voetbalza ken. Hoe de markt het spel kapot maakt. "Je mag voetbalfans niet de hoop op succes onthouden," zegt Van der Burg. "Als Feyenoordfan hoop ik dat mijn club weer eens kampioen wordt, ook al is dat al heel lang niet gebeurd. En ik hoop ook nog dat Feyenoord ooit weer eens een Europese beker wint. Dat is een belangrijk beginsel van het supporterschap. Als de topclubs een besloten competitie beginnen waar Ajax, PSV en Fey enoord nooit aan kunnen deelne men, ontneem je hun supporters die hoop op een groot succes. Dat is funest." Van der Burg schetst nog een probleem als een Subdivision 2 het Europese én vaderlandse voet bal zou vervangen. "Nu doet Ajax mee om drie prijzen: het lands kampioenschap, de nationale beker en Europees, waarbij ze vooral in de eredivisie bijna elk jaar tot het einde meedoen om de titel. Als ze alleen in een Europese compe titie zouden spelen, doen ze in de twintig jaar misschien vijf keer echt mee om de titel. Die andere vijftien keer is het seizoen voor april al niet meer spannend. Ook dat doet afbreuk aan het suppor terschap." Een besloten Super League zou betekenen dat Ajax niet meer bang hoeft te zijn voor een stelselmatige vernedering door Real Madrid, maar ook dat de fans niet kunnen hopen op een magische avond met een 2-1-zege op FC Barcelona als resultaat. Is het glas half vol of half leeg? De FSE, de belangenorganisa tie van Europese voetbalsuppor ters, is hoe dan ook tegen een Super League, of deze nou een besloten aard krijgt of niet. Bestuurslid Daniela Wurbs laat weten bang te zijn dat het gat tussen de absolute top en de clubs daaronder alleen maar gro ter wordt, een trend die sowieso al is ingezet. "Het idee voor een Europese Super League is de laatste jaren meerdere malen geopperd, en steeds was het resultaat dat de Uefa meer geld aan de topclubs ging betalen," stelt Wurbs vast. "De Uefa zorgt nu ten minste nog een beetje voor een verdeling van het geld uit tv-inkomsten onder alle clubs en voetbal bonden, in een Super League zal dat niet meer gebeu ren. Voor fans van de topclubs kan zo'n competitie misschien even leuk zijn, maar de financiële kloof tussen die clubs en de rest wordt alleen maar groter. De rijken worden rijker, de armen armer. Dat is nooit goed." Louis van Gaal noemde de Champions League in 1994 al een commercieel gedrocht. De Uefa veran derde niet lang daarna, daags voor de voor Ajax memorabele finale in Wenen, onder druk van de Engelse en Franse tele visiezenders ITV en TF1 de plaatsing voor de groepsfase voor het seizoen 1995/1996. Beide zenders zouden de Champions League boycotten als 'hun' kampi oenen Blackburn Rovers en Nan tes zich niet direct zouden plaat sen voor de poulefase, iets waar ze gezien hun Europese prestaties geen recht op hadden. De Uefa ging overstag en paste de spelre gels gewoon een beetje aan. En dus vielen clubs uit de kleinere landen buiten de boot. Bij hervormingen van het belangrijkste clubtoernooi speelde geld dus vaker een belangrijkere rol dan sportiviteit. En eerlijk is eer lijk, Ajax speelde daarin zeker niet altijd slechts het slachtoffer. Eind jaren negentig, op een moment dat Ajax als Champions Leaguewinnaar (1995) en fina list (1996) zelf nog tot de absolute top behoorde, was de club juist een van aanjagers voor een competitie die eng veel vergelijkingen vertoond met de nu bedachte Super League: de Super liga. Ook toen deden clubs uiterst geheimzinnig over de plannen, en spraken in het geheim af in Londen. Het initiatief kwam van Media Partners, een coalitie van - hoe kan het anders - enkele media- tycoons, onder wie Silvio Berlus coni en Rupert Murdoch. Algemeen directeur Maar ten Oldenhof schoof namens Ajax aan, en tekende zelfs 'in een duur advocatenkantoor' in de Engelse hoofdstad de oprichtingsakte van een competitie die er uiteindelijk nooit zou komen. Oldenhof nu: "In mijn optiek vormden we vooral een tegenwicht voor de Uefa, die destijds echt alles voor het zeggen had. We hadden te maken met een overvolle speelagenda, en als clubs hadden we geen stem, maar moch ten wel steeds komen opdraven. Die situatie kon niet." En dus werd er flink engas gegeven en zelfs geschermd met een

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 10