ajaxlife TOEKOMST -f CT 18-02-2016 1Ü 'RUBEN IS EEN HEEL ANDER TYPE DAN MATTHIJS' Naast Matthijs de Ligt begeleidt Barry Hulshoff ook de zestienjarige B-junior Ruben Hoogenhout; net als De Ligt een centrale verdediger, maar volgens Hulshoff 'een heel ander type'. Hersens Oplossen Klimaat I Waar De Ligt in een soort sneltrein heeft plaatsgenomen, daar bewandelt Hoogenhout het pad der geleidelijkheid. Hulshoff: "Ruben is razendsnel, heel rank, nu al 1.88 meter, maar hij kan niet echt koppen... Terwijl hij een goede sprongkracht heeft. Dus daar werken we vrij intensief aan. Ajax heeft dat gelukkig ook opgepakt. Samen met John Bosman werkt hij twee keer per week aan zijn koptechniek. Qua voetbalverstand is De Ligt misschien iets verder in zijn ontwikkeling, maar Ruben is ijzersterk in de één-tegen- éénduels. En met zijn snelheid is hij nauwelijks te kloppen in de diepte." ten," aldus De Ligt. "En daar heb ik zeker wat aan. Meneer Hulshoff kent de club Ajax van binnen en buiten, daar kan ik alleen maar mijn voordeel mee doen. Hij heeft tegenover de grootste spitsen ter wereld gestaan, dus wie ben ik om niet naar zo iemand te luisteren?" "Hij geeft me bruikbare tips, maar praat ook veel over vroe ger, dat geeft zo'n samenwerking een extra dimensie," vervolgt hij. "Als hij gaat vertellen over prak tijkvoorbeelden met spelers als Ruud Krol, Johan Neeskens, Wim Suurbier en Johan Cruijff, dan hang ik aan zijn lippen. Hij is een erg boeiende verteller. Het zijn zo langzamerhand sessies waar ik erg naar uitkijk. Want naast zijn enorme voetbalverstand is Huls hoff ook nog eens een hele lieve man. Heel anders dan zijn uitstra ling doet vermoeden." Hoe ziet de samenwerking er pre cies uit? Hulshoff: "Om te begin nen analyseer ik zijn spel naar aanleiding van de wedstrijden die ik zie. Gemiddeld één keer per maand zitten we bij elkaar, meestal in Abcoude waar Matthijs woont, om over mijn bevindingen te pra ten. Dat betekent ook dat hij spe cifieke situaties voor zichzelf moet onthouden. Maar gelukkig heeft hij een goed stel hersens." "Trainingen bekijk ik meestal één keer in de week. Ik vind het belangrijk om te zien of ze een goede inzet tonen. Ik vind dat ze op de training honderd procent moeten geven, al was het alleen maar omdat je dan nooit op je gewicht hoeft te letten. Matthijs heeft daar namelijk wel een beetje aanleg voor. Nu zit hij op een goed gewicht, al is het nog steeds vrij hoog, vind ik." De aanvulling op zijn Ajaxop- leiding begint na anderhalf jaar zijn vruchten af te werpen, zegt Hulshoff. "Het werkt perfect." Een voorbeeldje? "Waar Matthijs voor heen op z'n gemak terugliep na een vrije trap of een corner, doet-ie dat nu in een sprint. Dat is natuurlijk een belangrijk verschil. Hij heeft ook iets meer afstand van zijn tegen- Barry Hulshoff won als verdediger van Ajax naast drie Europacups ook de wereldbeker, in 1972. stander leren nemen. Tegenwoor dig zie je heel vaak dat ze bovenop elkaar geplakt zitten. Ik zeg: neem een klein metertje afstand, zodat je in de diepte nooit geklopt kan wor den, maar er wel meteen bij bent als je tegenstander wordt aangespeeld. Niet er tegenaan zitten, maar wach ten op het juiste moment. En mocht er een voorzet komen, dan heb je dat metertje extra nodig om de lucht in te komen." De Ligt is nu, op zestienjarige leeftijd, 1.86 meter lang, en het is nog helemaal de vraag in hoeverre hij is uitgegroeid, zegt Hulshoff. "Ik ben zelf twee centimeter langer, dat lijkt me een prima lengte voor Matthijs. Er zou nog iets bij kun nen, maar het is niet zeker of dat ook gebeurt." "Als ik het 'type-Matthijs de Ligt' moet omschrijven, denk ik op de eerste plaats aan een jongen die heel goed nadenkt over de spel situaties om hem heen," aldus Hulshoff. "Ik heb ook tegen hem gezegd: verdedigen is niet alleen maar erin kleunen, het is ook situ aties oplossen. Daar is hij enorm mee bezig. Je ziet hem zelden als een dolle het duel aangaan. Maar als het moet, dan is hij er." Samen zitten ze in een What'sApp-groep en het lijkt soms wel een discussieplatform, zegt Hulshoff. De mentor heeft zijn pupil de voorbije anderhalf jaar zien groeien, stelt hij vast, beslist. "Maar zo'n jonge jongen kan altijd een terugslag krijgen, daar zijn we heel attent op. En daar waarschuwen we hem ook voor. Mocht Matthijs alsnog een groeispurt krijgen, dan zal de trainingsintensiteit wellicht aan gepast moeten worden. Hij speelt veel wedstrijden, vergeet dat niet, ook internationaal. Met Ajax in de Youth League en met Oranje onder zeventien. Daar ga ik ook allemaal naartoe, samen met z'n vader. Matthijs heeft een perfecte achtergrond. Hij komt uit een uitermate stabiel gezin en staat met beide voetjes op de vloer." Het is alsof Hulshoff zijn eigen jeugd opnieuw beleeft, zo enthou siast vertelt hij over de samenwer king met het Ajaxtalent. "Je ziet dezelfde blijdschap," zegt Huls- hoff. "En je ziet dezelfde tegensla gen, daar zitten beslist overeen komsten in. Als jonge, gedreven spelers een foutje maken, is de teleurstelling vaak zo groot dat je ze het beste meteen uit de wed strijd kan halen. Terwijl ze juist moeten leren van hun fouten. Het moet ze stimuleren om het de volgende keer beter te doen. Wat dat betreft is Matthijs de voorbije anderhalf jaar een stuk sterker geworden, hij is mentaal gegroeid. Hij kent tot nu toe veel ups en nog weinig downs." Hulshoff doet wat hij kan om De Ligt voor te bereiden op wat komen gaat: het topvoetbal. En het huidige klimaat, waar veel ruimte is voor inspraak, bevalt hem beter dan de jaren waarin hij zelf is opgegroeid, toen een toekomstige voetballer in de dop vooral moest luisteren en doen wat een trainer zei. "De situatie is wat dat betreft ten goede gekeerd. Mentale hard heid en fysieke weerbaarheid zijn een vereiste, maar dat moet wel genuanceerd gebracht worden. Aan de andere kant bereid ik die jongens voor op de top. Dus moet je ook de vereiste criteria aanwen den. Technisch en tactisch wordt er goed getraind in Nederland. Waar ik me vooral op richt, is weerbaarheid en een zekere vorm van mentale hardheid. Waar nodig stuur ik bij. Op dat terrein is vol gens mij over de gehele linie nog veel winst te behalen." Het werken met toptalenten als De Ligt en Hoogenhout houdt hem zelf ook jong, zegt Hulshoff. "Ik werk graag met jonge spelers. Bovendien weet ik uit eigen ervaring wat ze er voor moeten doen, dat helpt. Met jongens van zestien jaar weet je over het algemeen niet waar het gaat eindigen. Er kan onderweg nog zoveel gebeuren. Maar van Matthijs de Ligt weet ik het wel. We hebben er weer één. Wat zou het mooi zijn als Matthijs en Ruben straks het centrale verdedigingsduo van Ajax vormen. Dat is het doel. En hoe snel het ook gaat, de weg is nog lang en hard. Je moet er voor waken die jongens over de kop te jagen. Maar soms komen sprookjes uit." Ruben Hoogenhout

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 15