M A-junior Kasper Dolberg (18) heeft alles in zich om de top te halen ajaxlife PROFIEL W 14-01-2016 tie te meten. Rustige jongen 'HET IS EIGENLIJK EEN WONDER DAT HIJ IS GAAN VOETBALLEN' Hoewel Ajax naarstig op zoek is naar een spits die er meteen staat, kijkt de titelkan didaat ook naar de toekomst. Letterlijk. A-junior Kasper Dolberg - van nature géén spits - kreeg tijdens zijn snuffelweek aan de Turkse Rivièra de kans zich met de A-selec- Zelfvertrouwen DOOR SANDER ZELDENRIJK "Ik hoop dat hij na Turkije met het eerste mag blijven meetrainen. Dan heeft Frank de Boer er aan het einde van dit seizoen een vol waardige spits voor de A-selectie bij." Aan het woord is voormalig Deens international Jens Steffen- sen, belangenbehartiger van Kas per Dolberg. Enkele dagen later laat Frank de Boer weten dat Jong Ajax een logischer vervolg is. De trainer omschrijft de A-junior desge vraagd als mix van aanspeelpunt Stefan Pettersson en topscorer Patrick Kluivert. De Boer, gepokt en gemazeld, weet dat publiekelijk vergelijken de druk op jeugdspe lers vergroot. De nieuwe Kluivert bestaat namelijk niet, maar het is voor de staf wel goed te zien hoe Dolberg mentaal met deze druk omgaat. Jesper Stüker, voormalig hoofd opleidingen en thans technisch directeur van het Deense Silke- borg IF, kent de blonde aanvaller al een jaar of zeven. "Tot zijn elfde speelde Kasper bij GfG Voel, een kleine regionale club. Eigenlijk kwam hij op een te jonge leeftijd bij ons. Hij begon in het onder dertien eliteteam, maar ging al snel weer terug naar zijn oude club. Het verschil was te groot. Een jaar later keerde hij terug en ging met zijn leeftijdsgenoten als nog in ons eliteteam onder dertien spelen." Steffensen omschrijft Dol berg als een rustige jongen. "Hij is slim, toegewijd en nederig. Een introverte jongen, zeker geen Zla- tan! Kasper komt uit een stabiel plattelandsgezin en heeft nog een oudere en jongere zus." Hij vervolgt: "Kasper is het grootste talent van Denemarken. Hij heeft alles in zich om de top te halen. Hij kan in zijn eentje wedstrijden beslissen, zoals tegen Schalke 04 in de Uefa Youth League. Hij speelde toen matig, maar maakte beide treffers. Ver der is hij technisch en tactisch sterk, een vrijetrappenspecialist, kopsterk en speelt intelligent." Dolberg is opgegroeid met een topsportmentaliteit, zo beweert Stüker. De Ajacied is een van de eerste exponenten van de nieuwe manier van opleiden in Silkeborg. Sinds 2008 werkt de vorig seizoen gedegradeerde eerstedivisionist met een topsportsysteem waar- PETER S0RENSEN Gemaakte bij de beste voetballers en hand ballers sport en studie dagelijks intensief combineren. Sport en studie stonden al centraal in huize Dolberg. Vader Flemming en moeder Kirsten speelden op verdienstelijk niveau handbal. Neef Jens geldt momen teel ook als handbaltalent. "Zijn ouders waren geen internationals, maar zijn regionale sporthelden. Kasper komt uit een klein plaatsje meteen Marc Overmars, die snel handelde. Het ging uiteindelijk tussen VfL Wolfsburg en Ajax, maar Dolberg koos voor de weg die vele landgenoten voor hem al succesvol aflegden. "We hebben geen financiële, maar sportieve keuze gemaakt," benadrukt de zaakwaarnemer. Bij Silkeborg IF hopen ze dat Ajax voor Dolberg een mooie springplank wordt, net zoals de club dat was voor Christian Erik- sen. Daar zit een financieel belang bij. De transfer van Dolberg leverde de club al 350.000 euro op en daar komt nog een bedrag bovenop als Dolberg bij Ajax goed presteert. Mocht het daarna nog van een transfer komen, dan krijgt Silkeborg een onbekend doorver kooppercentage. Zover is het nog lang niet. De Boer liet al doorschemeren dat Dolberg na de winterstop meer met twaalfhonderd inwoners en een echte handbalfamilie. Het is eigenlijk een wonder dat hij is gaan voetballen," lacht Peter Soren- sen, chef sport van de regiokrant Midtjylland Avis. Dat Dolberg mee mocht naar Belek verraste Stüker als voor malig jeugdtrainer niet. "Kasper is tweebenig en heeft zich na een groeispurt fantastisch ontwik keld. Hij beschikte van nature al over een goede techniek, spits richting Jong Ajax zal gaan. Verbe- terpunten zijn er ondanks alle lof tuitingen vanuit zijn vaderland nog genoeg. "Kasper moet eerst maar eens een echte afmaker in het straf schopgebied worden," meent Stü ker. "Daarbuiten is hij heel bewe gelijk en gevaarlijk. Jong Ajax is nu de juiste stap. Uit eigen ervaring weet ik wel dat hij zich moeiteloos weet aan te passen aan een steeds hoger niveau. We zullen zien. De stap naar de A-selectie kan twee jaar duren of drie maanden." maar heeft nu ook met zijn fysieke kracht leren spelen. Dat was ook goed voor zijn zelfvertrouwen. Die combinatie geeft hem iets extra's ten opzichte van andere talenten." Hoewel Ajax in Dolberg een toekomstige spits van het eerste ziet, speelde de aanvaller in Dene marken vrijwel alleen maar vanaf de vleugel en zeer sporadisch als spits. "Hij is een linksbuiten met een fantastisch rechterbeen en het meest gevaarlijk als hij vanaf de vleugel naar binnen trekt. Hij kan ook wel spits spelen, of in een 4-4-1-1, dan speelt hij om de spits heen," zegt Steffensen. In de nationale jeugdploe- gen speelde Dolberg meestal linksbuiten. Hij viel op tijdens een interland van Denemarken onder 17. John Steen Olsen, Ajax' superscout in Scandinavië, tipte Kasper Dolberg weet techniek en fysieke kracht goed te combineren.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 7