Ajax heeft nog meer dan genoeg te winnen in 2016 -fl 1^1 REPORTAGE Xvf 14-01-2016 ajaxlife John Heitinga (32) is in de nadagen van zijn voetbalcarrière, terwijl Donny van de Beek (18) nadrukkelijk op de deur van het eerste elftal klopt. Een gesprek over debuteren, doorbreken en vastigheid creë ren. 'Eerst ben je blij als je zelf een goede wedstrijd speelt.' 'BERGDÖLMO HIELP MIJ MET ALLES. DIE HEB IK WEL EENS KLUSJESMAN GENOEMD' Donny? 'Het is fijn dat we iemand als John erbij hebben' DOOR SANDER ZELDENRIJK "Ik mis hem nog steeds elke dag," zegt John Heitinga als wijlen Bob Haarms na de fotosessie ter sprake komt. Hoewel de verdediger nooit onder hem trainde, hadden de twee een band. Heitinga zocht de 'Goede Beul' nog op in de laatste fase van zijn leven. In de tijd van Haarms deden ze nog niet aan metertjes en GPS. Bob voelde van nature aan waar de grens lag. Dat hij er vaak net even iets overheen ging, betekende dat je helemaal fit was. "Hij had daar voor zijn eigen methodes," doceert Heitinga aan de aandachtig luis terende Donny van de Beek. "Ik heb daar wel eens een filmpje van gezien," zegt de middenvelder op zijn beurt. Goed bezig zijn met je lichaam was de eerste les die Van de Beek deze zomer in het Oostenrijkse Neustift van Heitinga kreeg. De teruggekeerde publiekslieveling is dit seizoen vooral in de kleedka mer van grote waarde, zo liet Frank de Boer zowel in Oostenrijk als in Belek optekenen. Heitinga bekommert zich ook in Turkije om de jonkies. Hij houdt ze scherp, begeleidt ze en zorgt dat niemand naast zijn schoenen gaat lopen, mocht dat dreigen te gebeu ren. "Dat kan ook met een dolletje, hoor. Dat ik iets roep en dat zo'n jongen dan later toch even gaat nadenken." Heitinga is daarin niet de enige. Zo ontfermt Nemanja Gudelj zich nadrukkelijk over kamergenoot Vaclav Cerny en slaapt Joël Velt- man op een kamer met Kasper Dolberg. Heitinga zelf heeft een eigen kamer. Net zoals Diederik Boer, de andere dertiger. Van de Beek, in Oostenrijk nog het slapie van Cerny, deelt deze week een kamer met Abdelhak Nouri. De insteek voor dit verhaal sprak beide spelers wel aan. De routi nier en de rookie, waarbij Heitinga terugblikt op zijn periode als aan stormend talent, vijftien jaar gele den. Daar wilde hij bij uitzonde ring wel aan meewerken. Overige interviews houdt hij even af. John, wat herinner jij je nog van jouw eerste winterse trainings kamp? JH: "Dat was in januari 2002 in Portugal. Co Adriaanse was net ontslagen en Ronald Koeman had het overgenomen. Alles was nieuw. Ik vond het vooral spannend, héél spannend. Ik cijferde mezelf hele maal weg, was leergierig en stond open voor alle adviezen die ik maar kon krijgen. En ik weet nog dat we veel lol hadden. Andy van der Meijde zat ook in die groep, van daar." DvdB: "Ik heb zijn boek gelezen. Is hij in het echt ook zo?" JH: "Andy is puur. Zoals je hem op televisie ziet, is hij in het echt ook. Ik weet nog dat hij altijd de stem van Tomas Galasek nadeed. Ver der hadden we jongens als Cristian Chivu en André Bergdölmo. Die hielp mij met alles en heb ik wel eens klusjesman genoemd. Rafael van der Vaart was in die periode mijn maatje. Wesley Sneijder en Nigel de Jong kwamen er pas later bij. Rafael en ik hadden op dat trainingskamp veel aan elkaar." publiek bezit, de pers schrijft over je, de druk neemt toe, het verwachtingspatroon is hoog en er is aandacht van meisjes. Hoe ga je daar allemaal mee om? DvdB: "Dat lukt me wel hoor. Ik kom uit een goede familie en woon in een rustig plaatsje. De mensen daar beschouwen me als Donny en niet als 'Donny van Ajax'." JH: "Hij komt een beetje uit een gesloten gemeenschap. Je moet voor de gein eens vragen hoeveel kaarten hij had afgenomen toen hij zou gaan debuteren." DvdB: "Thuis tegen sc Heerenveen zat er tachtig man op de tribune." waren ook jong, maar al wel 23, 24 jaar. Daar hield het wel zo'n beetje mee op. Donny heeft Appie en Vaclav in de buurt en jonge jongens die net eerder debuteerden, zoals Kenny Tete en Jairo Riedewald. Dat ligt qua leeftijd allemaal dicht bij elkaar. Het is nu aan Donny om zijn plekje te veroveren. Eerst in de selectie en daarna in de basis." Wat voor indruk heb jij dit seizoen gekregen van JH: Er zit een goede kop op. Dat roep ik al vanaf het begin. Hij is iemand die de dingen snel oppakt. Ik zal je een voorbeeldje geven. Vrij recent dacht Donny dat hij zou gaan spelen, omdat we met drie verdedigers zouden beginnen. Dat ging toen niet door, waardoor hij op de bank moest plaatsnemen. Toen zei ik hem: 'Kop op, momen ten van teleurstelling ga je vaker meemaken'. Op de training vind ik het ook heerlijk om de jonge talen ten achter hun broek aan te zitten." DvdB: "Het is fijn dat we iemand als John erbij hebben." Zodra je bij Ajax in het eerste speelt, verandert er veel. Je wordt Donny van de Beek is van alle talenten het meest ver in zijn ontwikkeling. JOHNNY HEITINGA JH: Dat vond ik prachtig!" DvdB"Sommige mensen uit mijn woonplaats zaten thuis met tra nen voor de televisie. Dat zijn toch gewoon hele mooie dingen." Maar hoe ga je om met de aan dacht, het bekend zijn? DvdB: "Ik zal best eens een foutje gaan maken. Dan ben ik te goed van vertrouwen geweest. Ik laat alles over me heen komen en moet het gewoon meemaken. Als je al een fout maakt, is het belangrijk dat je daar van leert." JH: "Donny is net als ik vrij nuch ter. Dan hoef je daar niet zo veel moeite voor te doen. Bij mij speelde bovendien mee dat ik vroeg in mijn carrière zwaar geblesseerd raakte. Daardoor kom je meteen met beide beentjes op de grond te staan en is er geen tijd om te gaan zweven." John, jij stamt nog uit de tijd dat social media niet bestond. Hoe was dat? JH: "Na een wedstrijd moest je wachten op de beelden bij de NOS. Iedereen wachtte op de samenvat tingen van Studio Sport. Nu word je bij elke stap die je zet gevolgd en staat alles binnen de kortste keren op Instagram of Twitter. Alles ligt onder een vergrootglas. Als Daley Sinkgraven de krukken van zijn vriendin vasthoudt, is iedereen die iets met Ajax heeft meteen in rep en roer. Daar moet je voor waken. Mensen gaan op je letten." Donny schurkt momenteel tegen de A-selectie aan. Is het tegenwoordig eenvoudiger voor een goede jeugdspeler om door te breken? JH: "Ik denk het wel, omdat 75 procent van de selectie ook bestaat uit jonge jongens. Toen ik als zeventienjarige bij de A-selectie kwam, had je Rafael en mij. Cedric van der Gun en Richard Knopper Sportief gezien rest alleen nog de landstitel. Ajax heeft echter moeite om defensief ingestelde ploegen kapot te spelen. Is zoiets moeilijker met een jeug dige selectie? JH: Dat vind ik een moeilijke. Ik denk dat Frank de Boer bedoelt dat onze basistechniek hoog moet zijn. Ik had het geluk dat ik met jeugdige spe lers speelde die de wereldtop haal den. Wesley, Zlatan, Maxwell en zelfs Trabelsi die opeens uit Tune sië kwam aanwaaien." De Boer zegt dat er genoeg kwaliteit is. Wat moet er speci fiek beter? JH: "Als wij de bal goed rond laten gaan met de juiste snelheid, inspe lend op de juiste voet, dan kun je fracties van seconden winnen op de tegenstander. Dat is gewoon te trainen. Vastigheid creëren. Als je kijkt naar het afgelopen half jaar is dat wel een verbeterpunt." Is het voor Donny dan een voordeel dat hij, net als jij, lang in de Ajaxopleiding zat? JH: Ik was zeven toen ik bij Ajax mocht komen voetballen." DvdB: "Dit is mijn achtste sei zoen. Ik was tien toen ik begon." JH: Pim van Dord gaf laatst een mooi voorbeeld. Toen Frank Rijkaard terugkeerde naar Ajax trapte hij bij een oefening alles met zijn goede rechterbeen. Hij ontweek zijn mindere linkerbeen. Hij is er op gaan trainen en gaf de bal vervolgens ook goed met zijn linkerbeen. Ik wil er alleen maar mee zeggen dat je als speler nooit te oud bent om iets te leren. Pass en trapoefeningen moet je gewoon elke dag trainen. Tot het een auto matisme is." Frank de Boer vertelde in Oostenrijk dat John met zijn mindere been een betere trap- techniek heeft dan de meeste talenten met hun beste been. Dat lijkt me iets om over na te denken als talent? DvdB: "Ja! Dat weet ik nog pre cies. De eerste bal die John trapte gaf hij precies op mijn borst. De tweede en derde ook. Toen zag ik wat een enorme vastigheid hij in zijn trap heeft."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2016 | | pagina 10