ajaxlife ACHTERGROND -f (T 24-12-2015 1Ü Meldingsplicht Pilot Ajax is lekker; dat er in en rondom het stadion een gemoedelijke sfeer hangt, is een nog belangrijkere zege voor normalisatie. In de euforie die heerst - voet balsupporters blijken zich toch te kunnen gedragen - wordt vlak na het weekeinde een pilot aangekon digd in zes voetbalgemeenten. Na de winterstop moet er in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Groningen, Nijmegen en Kerkrade een soepeler veiligheidsbeleid gaan gelden. Elke gemeente mag zelf invullen hoe dit te doen. In november moet er meer bekend zijn. Het is inmiddels eind december en de gemeente Amsterdam kan nog altijd geen duidelijkheid geven hoe de pilot in te vullen. Ook de KNVB niet. "We zijn er mee bezig," laat een KNVB-woordvoerder weten. Toch vormt de pilot de hoop in bange dagen voor normalisatie. Zoals ook de wedstrijd tussen Ajax en Celtic op 17 september dat eigen lijk doet. Bij de vorige editie, twee jaar geleden, mocht het in de bin nenstad nog uit de hand zijn gelo pen, de gemeente heeft er dit keer voor gekozen de Celtic-fans een eigen 'zone' te geven bij de Dam om samen te komen op de dag van de wedstrijd. Zo kan het dus ook, stelt Visser. "De fans konden in het vak rustig vertoeven. Dat is een andere hou ding dan bijvoorbeeld normaal is in Duitsland. Daar krijgen Europese uitsupporters een brief met dat dit en dag niet mag. Ik geloof meer in zo'n aanpak van de gemeente Amster dam dan in alleen maar repressie." Het is een stap in de goede rich ting. De KNVB ziet wat is gebeurd rondom FC Utrecht - Ajax dan ook als incident. "Het is natuurlijk zo dat het bij het overgrote deel van de wedstrijden gewoon hartstikke goed gaat. Maar van incidenten als deze moeten we wel gezamenlijk leren, alleen dan kan dit in de toekomst worden voorkomen, en kunnen we naar een veiliger, gastvrijer en toe gankelijker voetbal." moeten wachten op hun zittingen. Hun zaken zijn opgeschort, maar zeker nog niet geseponeerd, laat een woordvoerder van het OM weten. Een no-nonsensebeleid past binnen normalisatie. Wie de fout ingaat, wordt keihard aangepakt. Sterker: ga je rondom een voetbalstadion in de fout, word je zwaarder gestraft (75 procent bovenop de gebruike lijke strafmaat) dan als je hetzelfde strafbare feit op bijvoorbeeld het Leidseplein begaat. Er zijn grenzen, ook voor poli tie en justitie. In geval van De Toe komst lijken deze dus overschreden. Geld in de gracht gooien, zo noemde advocaat Visser de actie al voordat Admiraal is een andere advocaat die enkele Ajaxsupporters bijstaat. Hij onderschrijft de woorden van Visser. Tijdens een uitgebreid gesprek met de twee advocaten over de rechtszaken en de staat van normalisatie zegt Admi raal dat het aantal meldingsplichten afgelopen jaar 'flink is toegenomen'. Hoe zit dat? "Er hoeft maar iets kleins te gebeuren en je krijgt met een een meldingsplicht voor een sei zoen," stelt Admiraal. "Dat is echt geen milde straf. Je moet je bij elke wedstrijd in de Arena, dus ook als Oranje speelt, melden op een poli tiebureau in de buurt." "Het politieapparaat is daar niet echt uitgerust," valt Visser Admi raal bij. "Ik heb cliënten buiten de Randstad die driekwartier moeten fietsen om zich 's avonds te melden bij het dichtstbijzijnde politiebureau dat open is. Ik heb gelezen dat er een digitale meldingsplicht is, een proef met een speciale telefoon waarmee je je locatie kunt doorgeven op het moment dat je je moet melden. Het is wel weer een extra inbreuk op je privacy, maar als je daarmee voor komt dat je fysiek naar een politie bureau moet om aan te tonen dat je niet in het stadion zit, ben ik er op zich niet op tegen." Admiraal ziet dat toch net anders. "Als het melden gemakkelijk wordt, zal de meldingsplicht mis schien ook gemakkelijker opgelegd worden. Ik weet niet of je daar heel blij van moet worden." Het voorgevoel van Admiraal lijkt bevestigd te worden door het antwoord van hoofdofficier Hof stee of hij vindt dat de Voetbalwet genoeg handvatten heeft. "De digi tale meldingsplicht is net opgeno men in de wet en in de praktijk zie je dat de digitale meldingsplicht nu gemakkelijker door een rechter kan worden opgelegd." Een meldingsplicht gaat veelal hand in hand met een stadionverbod, dat wordt opgelegd door de KNVB. Dit kan na melding van het OM, van een club of van de voetbalbond zelf. Doorgaans volgt een stadionverbod meteen als een supporter vervolgd wordt door het Openbaar Ministerie. In de zaak tegen de 126 supporters die op De Toekomst werden gearres teerd, heeft het OM echter met de KNVB afgesproken pas een stadion verbod na de uitspraak op te leggen. Zo moet dat altijd gaan, vinden Visser en Admiraal. Vooral omdat lang niet alle supporters uiteindelijk worden veroordeeld. Visser noemt het voorbeeld van Ajaxsupporters die op 8 november 2014 in Zwolle werden opgepakt na ongeregeldhe den in de binnenstad. Visser: "We zijn een jaar verder en er is nog steeds geen rechtszaak geweest. Wel hebben die supporters al een stadionver bod gekregen. Ik weet haast zeker dat ze worden vrijgesproken. In de voorwaarden van de KNVB staat echter dat als je ten onrechte een stadionverbod hebt gekregen, je geen compensatie krijgt voor de wedstrijden die je hebt gemist." Het is 9 augustus, en natuurlijk waait het hard in Alkmaar. Toch is de atmosfeer rondom het Afas Sta dion anders dan normaal, een slor dig uur voordat AZ - Ajax begint. Waar normaliter het fluorescerende geel van de politiejassen veelvuldig te zien is tussen het rood van de thuissupporters, daar is er dit keer in het straatbeeld geen agent te vin den. Vooruit, haast geen agent. Vier dienders wijzen de Ajaxsupporters die met de auto naar de eerste wed strijd van het seizoen zijn afgeko men, waar ze kunnen parkeren. De politie staakt dit weekeinde en legt een deel van de eredivisie lam. Sommige burgemeesters dur ven het echter aan het duel in hun stad gewoon door te laten gaan, met extra inzet van stewards. En dus wordt er onder andere in Alkmaar gewoon gevoetbald. De zege van de eerste rechtszaken begonnen. Visser staat diverse gearresteerde fans bij en zal niet nalaten schade vergoedingen te eisen bij een defi nitieve vrijspraak. Zijn cliënten hebben dan onterecht twee tot drie dagen vastgezeten. Visser merkt dat supporters soms buitensporig hard worden aange pakt. En dan gaat het niet alleen om Ajaxfans. "Er zijn alleen in Amster dam al voorbeelden genoeg van uit- supporters die klachten hebben over het optreden van de politie Amster dam," stelt Visser. "Go Ahead Eag les, SC Cambuur, PEC Zwolle; ze hebben allemaal hun beklag gedaan afgelopen jaren. Maar ook Ajax- supporters worden op het perron gevolgd en aangesproken. Dan denk ik: dat is iets dat bijvoorbeeld bij ter rorisme thuishoort. Zelfs als het las tige supporters zijn, moet je het nog binnen perken houden. Ik weet niet of het volgen van voetbalsupporters prioriteit moet hebben." AZ - Ajax werd dit seizoen gespeeld zonder politie-inzet en verliep 'gewoon' rustig. jODlA/lÈDlA.Mt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15