Voorlands hartverwarmende mythe Op de twee afgetrapte velden achter De Meer klopte het Ajaxhart het sterkst ajaxlife 24-12-2015 lU Ajax nam aan het einde van het seizoen 1995/1996 afscheid van De Meer. Tijd om terug te blikken op het stadion dat 62 jaar Ajax' thuis was. In deel 10: de winterse avonden op Voorland. 'DE NAAM VOORLAND STOND SYMBOOL VOOR DE SCHIER ONUITPUTTELIJKE BRON VAN GRANDIOOS TALENT' ADIEU DE MEER -f O DOOR DAVID ENDT •V:-v Menig talent brak door op Voorland, onder wie Dennis Bergkamp. nieuwe clubhuis, waarvan de kantine werd gerund door oud-jeugdtrainer Carel Kamlag en diens zoon Tom, een vroegere juniorenspeler, viel zo'n beetje samen met een verlaging van het aantal jeugdteams. Dat was een technisch idee van trainer Tomislav Ivic die, naar het model van zijn eer dere club Hajduk Split, meer mikte op de kwaliteit van de teams dan op de kwantiteit. Twee teams per leef tijdscategorie, met daarin alleen de grootste talenten van Amsterdam. Sfeer Noem het een professioneler beleid, maar aan de sfeer op Voorland, dat sindsdien steeds meer vanuit een filosofie een kweekvijver van talent werd, veranderde het niet veel. Het Ajaxhart klopte hier sterker dan elders in De Meer, zeker toen de senioren in de zaterdagcompetitie gingen spelen en hun domicilie op Voorland vonden. Hoe prachtig de met relatief beperkte middelen tot legendarische vorm uitgroeiende opleiding ook was, er bleven maar twee, al snel weer slechte, velden beschikbaar. Een 'eerste generatie' kunstgras veld hielp vanaf 1988 een beetje, maar de kwaliteit van de rubber sprieten was beneden peil, onver gelijkbaar met de plastic zoden die tegenwoordig op De Toekomst 'geplant' zijn. Het mooiste van het eenvoudige Voorland bleef, tot aan de verhuizing naar De Toekomst, de hartverwarmende mythe. Met sim pele middelen, een grote overgave en het Ajaxhart als gids en inspira tor stond de naam Voorland symbool voor de schier onuitputtelijke bron van grandioos talent. Carel en Tom Kamlag beheerden lang de kantine op Voorland. terse avonden zwiepte het schijnsel van de lampen bijna spookachtig over het veld en de aanplant aan de zijden achter de doelen en aan de 'verre' slootkant. Ter zijde van de kleedka mers en de kantine lag een smalle droge greppel. Dit om te beletten dat verkeerd geraakte ballen tot in de brede sloot die Voorland van het sta dionterrein scheidde zouden belan den. Een soort valkuil voor ballen. De greppel was zo'n zeventig centimeter diep en vijftig centimeter breed. Om een daarin belandde bal op te vissen, moest je wel op de knieën. Bruggetje In het midden van de jaren zeven tig werd, eindelijk, geld vrijgemaakt voor nieuwbouw van kleedkamers en kantine. De kwaliteit van de facili teiten ging enorm omhoog, zonder dat de gemoedelijke kleinschalig heid van dat gebied in de schaduw van het stadion werd aangetast. De kantine was wat ruimer en moderner ingericht met een bestuurskamer die zowel als vergaderruimte, ontvangst- plek voor scheidsrechters en officials van de tegenpartij als keuvelplaats voor oudere Ajacieden werd benut. De kleedkamers waren niet meer dan functioneel. De loopplank was vervangen door een heus bruggetje met aan weerszijden leuningen, een veel passender entree dan voorheen. De ingebruikneming van het Lang, lang geleden, tot aan 1934, stond er iets buiten de grenzen van Amsterdam-Oost aan de smalle Middenweg die naar het dorpje Die- men voerde, een oude boerderij. Een statig door enkele bomen geflan keerde complex van stallen, een woongedeelte en een hooischuur. In 1934 had de tand des tijds het gebit danig in de behuizingen gezet. De Hoeve Voorland, zoals de boer derij heette, was in verval, slooprijp. Echter, de boerderij stond vermeld als monument, dus dat ging zomaar niet. Maar toen Ajax in die jaren naar een nieuw terrein omkeek, ging de monumentendienst overstag. Met toestemming tot sloop was men tege lijk verlost van de bouwval en was er plek voor Ajax. Het nieuwe Ajax Stadion, in de volksmond al snel 'De Meer' genoemd, werd op de plaats van de Hoeve Voorland gerealiseerd. En de naam Voorland bleef bewaard. Eind 1939 werden de terreinen ach ter het nog nieuwe stadion betrok ken. Die twee velden hoorden met die van andere clubs tot het door de gemeente Amsterdam in gebruik genomen 'Sportpark Voorland'. Voorland werd meer dan alleen de aanduiding van de sportvelden, het zou wereldwijd een begrip worden als de kweekvijver van Ajaxtalent. Behuizing Een brede loopplank, meer was het niet, gaf aan de zijde van de lange zittribune (die later de Reynolds- tribune zou gaan heten) toegang tot de jeugdvelden. De behuizing aldaar zal voor die tijd modern zijn geweest, maar twintig jaar later was de toevoeging van een stenen optrek naast het houten gebouwtje noodza kelijk. Die was overigens slechts voor de Ajaxteams bestemd. Bezoekende elftallen moesten zich onder matige omstandigheden omkleden. Kleine, benauwde, vochtige kleedkamers met amper douchefaciliteiten. Er was een kleine maar wel gezel lige kantine waarvan je er in de met clubs bezaaide buurt meer had. De twee Voorlandvelden die Ajax ter beschikking had, werden zwaar op de proef gesteld. Het terrein ter linker zijde werd zoveel mogelijk gespaard. Het veld rechts was ook een trai ningsveld. Met de vele jeugdteams van toen kon er niet alleen aan de voorzijde van het stadion getraind worden. Gevolg was dat het rechter veld op 'Voorland' een onmogelijke hoeveelheid voetbaluren voor de kie zen kreeg. Men sprak van een wonder wanneer het veld er medio oktober nog enigszins acceptabel bij lag. De kwaliteit van de lichtinstallatie hield gelijke tred met de kwaliteit van het veld: gering. Op winderige win- 1

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13