ajaxlife INTERVIEW -J -f 24-12-2015 XX 'ALS JE IETS TEGEN MIJ HEBT, PRIMA, KOM DAN NAAR MIJ TOE, MAAR VAL MIJN FAMILIE DAAR NIET MEE LASTIG Irritant En toch was het een gekke avond, door de boycot van de harde kern. CILLESSEN WEER AJACIED VAN HET JAAR? was verschrikkelijk' ;t::s Tegen Wales stopte Cillessen zijn eerste strafschop. Hij zou dat moment graag inruilen voor de titel, of plaatsing voor het EK. "Dat was frustrerend inderdaad. Ik had maar een paar ballen gehad. Ik kon er simpelweg niet bij. Dat we hebben verloren, lag aan onszelf. We speelden vooral de tweede helft veel te statisch." In de eredivisie gaat het ondanks dat redelijk goed. Het Europese avontuur is echter uitgelopen op een grote teleurstelling. "Hoe we uit de Champions League zijn geknikkerd door Rapid Wien speelt wel mee in het gevoel dat de eerste seizoens helft niet goed was. Net als wat we hebben laten zien in de Europa League. We gaven de doelpunten te gemakkelijk weg. Op een hoger niveau worden de details die niet kloppen wel afge straft, in de eredivisie niet. Dat is een wezenlijk verschil. We zijn nog altijd lerende. Het enige prettige is dat we niet twee keer dezelfde fout maken. Maar we blijven wel foutjes maken dus, dat is ook inherent aan de jonge ploeg. Dat moet er wel uit. Na de winterstop moeten we ons vizier helaas alleen op de eredivisie richten. Het enige dat het seizoen nog glans kan geven, is de schaal." Er wordt veel geschreven en gezegd over de focuscoach van wie jullie dit seizoen gebruik van maken. Wordt zijn rol niet een beetje overschat? "Het zijn veelal individuele gesprekken, dus ik weet niet wat de focuscoach met andere jongens bespreekt. Ik ben gelukkig al vrij nuchter van mezelf, heb geen pro blemen om me te focussen. Maar goed, ik ben al 26 jaar. Voor jongens die net twintig zijn, of nog jonger, kan dat anders zijn. Zij weten nog niet precies wat er bij komt kijken om drie wedstrijden in de week te spelen en continu te presteren. Dan kan een focuscoach wel belangrijk zijn. Het gaat mij erom dat iedereen zijn niveau haalt, en zich normaal gedraagt. Dat gebeurt." Aansteller. Toneelspeler. Het zijn een paar typeringen die dit jaar ook wel aan Cillessen werden gehangen, als we het toch over normaal gedrag hebben. Vooral na klassiekers, waarin de Ajaxdoelman het aan de stok kreeg met Colin Kazim-Ri- chards, werd zijn gedrag onderwerp van discussie. Is dat allemaal wel nodig, die drukke gebaren naar een tegenstander? Cillessen zou liegen als hij zegt dat die 'nationale discussie' hem allemaal niets deed. "In de super markt begonnen mensen er zelfs over. Ook familieleden werden er op aangesproken. Dat laatste vond ik JASPER CILLESSEN vooral irritant. Als je iets tegen mij hebt, prima, kom dan naar mij toe, maar val mijn familie daar niet mee lastig. Dat heeft wel weerslag gehad op mijn spel. Ja, het vrat aan me." Hoe heb je het uiteindelijk van je af kunnen zetten? "Ik heb er met mijn mental coach over gesproken, even de puntjes op de i gezet. Hij zei ook dat je het gedrag van anderen niet kunt veran deren, dus dat je je daar ook maar niet al te druk om moet maken. Tij dens mijn blessure, waardoor ik ook fysiek even wat rust kreeg, heb ik het echt van me af kunnen zetten. Ik keerde weer fris terug, ben sinds dien weer de oude. Ik hoop die lijn door te kunnen trekken in 2016." Kon je je misschien deels in de kritiek vinden? Je oogt buiten het veld rustiger dan in het veld. Dat kan uitgelegd worden als een beetje toneelspel. "Binnen en buiten het veld zijn voor mij twee verschillende werel den. Als ik in het veld sta, doe ik er alles aan om te winnen. Bijna alles. Ik zal niet gaan schoppen of slaan, maar een beetje provoceren hoort er wel bij. Als een buitenlandse speler dat doet, noemen we dat 'passie' en vinden we met z'n allen dat Neder landse spelers dat missen. Als ik het doe, kan het ineens niet. Rinus Michels zei al eens: voetbal is oor log. Zo zie ik dat ook. Maar na het laatste fluitsignaal is de wedstrijd, en dus de oorlog, voorbij. Dan moet je elkaar weer een hand kunnen geven. Zo sta ik er in, maar blijkbaar denken anderen daar anders over." Oorlog... Het is een pijnlijk bruggetje naar de terreur die de voetballerij raakte. Duitsland - Nederland, daags na de aan slagen in Parijs, ging niet door vanwege een acute dreiging. Jul lie zaten al in de spelersbus naar het stadion. "Ik heb er die dag zelf maar wei nig van meegekregen. Ik was met de wedstrijd bezig. Ineens draaide de bus om en hoorden we dat de wedstrijd was afgelast. Ik had toen nog niet het besef van wat er echt aan de hand was. Op internet las ik tegenstrijdige berichten. Toen ik eenmaal thuis was, ben ik alles rus tig gaan nalezen. Toen begon ik ook na te denken over wat er zou kun nen gebeuren... Wij werden als spe lersgroep goed beveiligd, maar mijn ouders zouden wel op de tribune zitten." Een paar dagen later stond Cam- buur-thuis op het programma. Was je toen meer dan normaal bezig met de veiligheid? "Helemaal niet. De beveiliging in de Arena is goed. Ik heb er geen moment over nagedacht dat er iets kon gebeuren." "Ik keek de eerste helft juist die kant op en zag lege tribunes. Dat klopte niet. Er was weinig sfeer. We hadden in de spelersgroep al tegen elkaar gezegd dat we de wedstrijd zo snel mogelijk moesten beslissen, zodat we niet afhankelijk werden van bij voorbeeld die extra steun van het publiek. Dat hebben we gedaan. De sfeer in de tweede helft was ook gek, met supporters die elkaar uitfloten." Utrecht-uit, met lege tribunes en een leeg uitvak, was wat dat betreft ook een aparte wedstrijd. Hadden jullie daar meer last van de gelaten sfeer? "Zoiets mag natuurlijk niet uitma ken. Hoe erg het ook is dat tribunes leeg blijven, het blijven randzaken. Daar moet je je als speler niet mee bezighouden. Als je erdoor wordt verrast, dan heb je je huiswerk niet gedaan." 2015 zal wat Ajax betreft vooral te boek staan als het jaar met wederom een bestuurscrisis. Wat merk jij daar van? "Er hangt een andere sfeer op De Toekomst dan ik gewend ben. Als speler krijg ik daar ook vragen over, jij stelt er nu ook een. Wat mij betreft staat het voetbal voorop. Aan Frank de Boer merken we niets, dat doet hij goed. Ik wil zelf ook niet alles weten. Elk verhaal heeft twee kanten, het is lastig om alle informatie te krijgen. Dus ik houd me er liever buiten. Ik moet het op het veld laten zien." Het jaar kende wat dieptepunten, maar jullie gaan de winterstop in als koploper, als de meest pro ductieve en minst gepasseerde ploeg. Dat is toch positief. "Inderdaad. De verdediging staat goed, dus de jongens voorin hoeven maar een of twee keer te scoren. Dat doen ze over het algemeen. We moe ten alleen wedstrijden wat eerder in het slot gooien, dan voetballen we toch wat rustiger. Als dat lukt, dan ben ik ervan overtuigd dat we kam pioen worden." Dan zit je hier over een jaar weer met een beter gevoel. Concreter: kunnen we je eind 2016 nog op De Toekomst vinden? "Ik heb een contract tot 2018. Dat ik afgelopen zomer naar Manchester United kon, was niet meer dan een gerucht. Ik heb zelf niets vernomen over enige interesse. Ik had geen nee gezegd als het plaatje voor mij geheel had geklopt. Maar ik ga niet weg bij Ajax om ergens anders op de bank te zitten. Daarvoor heb ik het hier echt te goed naar mijn zin." Na je contractverlenging vorig jaar zei Frank de Boer dat Ajax maar moest zien wat er zou gebeuren na het EK in 2016. Je keept niet op dat podium. "Voor een transfer was keepen op het EK een voordeel geweest, al hoor je ook vaker dat een aankoop na het EK vaak een paniekaankoop is. Clubs moeten me maar bij Ajax volgen." Een voordeel van dat Oranje niet naar het EK gaat, is dat jul lie met bijna de gehele selectie vroeg kunnen beginnen aan de voorbereiding. Alleen Arek Milik en misschien Vaclav Cerny gaan naar Frankrijk. "Vaclav speelt bij ons ook niet elke week, dus ik weet niet of hij al wordt opgeroepen. Voor hem zou het wel een mooie ervaring zijn. Dan houd je inderdaad Arek over. Dan zijn we allemaal voor Polen. Wie had dat ooit gedacht." Jasper Cillessen werd vorig seizoen gekroond tot Ajacied van het Jaar. In het klassement op ajaxlife.nl staat de keeper na de eerste sei zoenshelft weer bovenaan. Tot zijn eigen verbazing. "Ik had toch wel verwacht dat de aanvallers beter zouden scoren dan ik. We willen mooi voetbal spelen, dus het zou ook wel goed zijn als een van de aanvallers dit seizoen Ajacied van het Jaar wordt. Maar ik ga niet zeggen: van mij hoeft die titel niet meer. Zoals de trainer vaak zegt: je moet elke prijs willen winnen." TUSSENSTAND De tussenstand aan kop van het klassement is als volgt: 1. Jasper Cillessen 37 pnt. 2. Riechedly Bazoer 32 pnt. 3. Anwar el Ghazi 24 pnt. 4. Viktor Fischer 21 pnt. 5. Kenny Tete 21 pnt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11