«■■■■■«ié» V a ■wwjjwi I mmumii ajaxlife 3-12-2015 %J ABN Socios Rapport Angstcultuur Mandaat HERKIESBAARHEID BESTUURSRAAD: 'DIE ANGSTCULTUUR DOORBREEK JE PAS MET KRACHTIG LEIDERSCHAP EN MENSEN MET EEN VISIE' INTERVIEW C| a, De F-side en Vak410 werden na de boycot getrakteerd op een fluitconcert van de wel aanwezige Ajaxfans. mensen met verschillende meningen Ajax vooruit brengen. Daarnaast was het voor mij persoonlijk belang rijk dat fans die zich aantoonbaar hebben ingezet voor supporters lid konden worden van de vereniging Ajax. Dat gebeurt inmiddels. Zoiets kan alleen niet elk jaar. Het is geen automatisme." Moet Ajax om alle fans inspraak te geven niet naar een socios-model, zoals FC Barcelona dat hanteert? Pieloor is geen voorstander. "Ik heb geen constructie gevonden waarbij dit voor Ajax zou kunnen werken. Neem de zaak-Jonk. Fans zijn zeer ontvankelijk voor berichtgeving over dit onderwerp. Als bestuur kun je de achterban niet optimaal informeren, omdat de zaak bij de arbitragecom missie ligt. Moeten supporters op basis van halve kennis tot een oor deel komen? Dat kan niet. Degene die de boodschap het meest over tuigend presenteert, krijgt dan het gelijk aan zijn zijde." Dat het met een socios-model in bestuurlijke zin rustiger wordt, betwijfelt hij. "Iemand die president wil worden, gaat met een geldbuidel zwaaien en beloftes doen aan men sen die hem in het zadel moeten hel pen. Ik kan ook zeggen: binnen een jaar staat er een supportershome dat drie keer zo groot is als het vorige en voor de rest verkoop ik gebakken lucht. Daar ga je dan alweer. Ik kan me er weinig bij voorstellen en heb er best een tijd over nagedacht." Over het nieuwe supportershome gesproken, hoe staat dat ervoor? "Formeel heeft de bestuursraad daar niets van te vinden. Dat is iets operationeels. Ik vind het wel belangrijk dat er iets komt, maar dat zal dan wel moeten voldoen aan eisen die ook voor andere horeca-instellingen geldt. Bovendien moet het op een verantwoorde manier opgezet zijn. Zo'n onder komen moet wel rendabel zijn. Als je een hoge huur hebt, maar vervolgens uit veiligheidsoverwegingen maar drie keer per jaar open mag, zou ik geen bestuurlijke aansprakelijkheid accepteren." Nu we toch bezig zijn, hoe staat het met de herinvoering van het oude logo? Zit daar al schot in? We horen er in ieder geval maar bar weinig over. Pieloor, zelf fervent voorstan der van het oude clubembleem, heeft er in de bestuursraad nog niets mee gedaan. "De directie heeft ons nooit for meel gevraagd na te denken over de logokwestie. Het heeft nooit op onze agenda gestaan. Dit is een dis cussie die door de supporters met de nv is aangegaan. Het is bekeken in een breder verband, namelijk de huisstijl van Ajax. Daar hangt een prijskaartje aan. De nv heeft aan de vereniging gemeld dat dit een issue is. Voorlopig is mijn conclusie dat er nog niets mee gedaan wordt. Veel meer kan ik er ook niet over zeggen. Als dat verzoek wel komt, zal ik er achter de schermen alles aan doen om het er door te krijgen. Daar ben ik heel transparant in." Terug naar de bittere realiteit. Wat heeft de bestuursraad gedaan met het kritische rapport van Tscheu la Ling, waarin de problemen bin nen het technisch hart pijnlijk bloot kwamen te liggen? "Allereerst is het rapport bestemd voor de rvc, de bestuursraad heeft het totale rapport ook van internet moeten afhalen. Er stonden weinig verrassingen in," zegt Pieloor. "Veel is terug te voeren op een gebrek aan structuur. Dat moet opgelost worden. Dat het nu op straat ligt, vergroot de druk om met zichtbare oplossingen te komen. Het is prioriteit nummer een. Dolf Collee kennende, zal hij daar geen gras over laten groeien." Dat er nog wat hobbels genomen moeten worden, is duidelijk. "Op zich is dat ook logisch. Op een gege ven moment moet je bijsturen om op je doel uit te komen. Dat is met elk plan zo. Ik vind het volstrekt normaal dat je schoksgewijs naar de finish gaat. Soms hapert de machine en dan heb je een impuls nodig om de machinerie aan de gang te krijgen." De arbitragezaak tussen Jonk en de directie dient op 16 decem ber. "Stel dat Wim tot inkeer komt, dan heb je weer een andere situatie. Hij heeft de sleutel tot de oplossing zelf in handen," meent Pieloor. "Als hij bereid is zich als werknemer te gedragen, samen te werken en te communiceren in een constructie die voor iedereen werkbaar is. Op voet- balvlak is hij een vakman. De huidige omstandigheden, die hij zelf mee hielp te creëren, dwingen Ajax tot deze stap. Hij stelde een ultimatum. Dat kan niet." Er zijn mensen die roepen dat een beursexit Ajax veel van dit soort bestuurlijke ellende bespaart. "Nee, ook in dat geval heb je toezichthou ders nodig," is hij stellig. Pieloor verwacht dat Ajax er met krachtig leiderschap weer helemaal bovenop kan komen. "Een organisa tie moet zichzelf op elk niveau willen verbeteren. Elke keer weer het beste uit jezelf of uit een groep halen. Daar mee moet Ajax zich onderscheiden. Dat moet in het DNA komen. Daar voor moet je wel aanjagers hebben en een vertrouwde omgeving creëren. Je moet elkaar kunnen aanspreken. Maar als jij je niet veilig voelt, spreek je een collega niet aan. Dan houd je je mond en wil je overleven. Die angstcultuur doorbreek je pas met krachtig leider schap en mensen met een visie." Een naam noemt hij ech ter niet. "Ik word niet geacht daar een mening over te heb ben. In mijn adressenboek staan niet de namen van alle cap tains of industry. Commissarissen en directeuren hoeven niet per se iets met voetbal te maken hebben, maar het helpt wel als je mensen met voet balgenen hebt." Hoe de bestuursraad na 17 december verder gaat, zal moeten blijken. Een dag na de arbitragezaak tegen Jonk moet de bestuursraad zelf 'met de billen bloot' tegenover de eigen leden. Tijdens diezelfde ver gadering is voorzitter Hennie Hen- richs, net als Dick Schoenaker, her kiesbaar. Pieloor verwacht meer vuurwerk dan tijdens de aandeelhoudersver gadering. "Het is goed dat we die dag verantwoording afleggen. Ajax heeft mondige en kritische leden. Een aantal van hen zal zich kri tisch naar ons opstellen inzake de Jonk-kwestie. Ik verwacht ook een hoge opkomst. Normaal vergaderen we op De Toekomst, nu in de Arena. Ik hoop vooral dat we ondanks alle emoties een goede inhoudelijke dis cussie kunnen voeren." Hij vervolgt: "De leden zijn uitein delijk de baas. Er zijn er die echter nog steeds een rol willen spelen bij de besluitvorming. Wij zeggen als bestuursraad: het feit dat wij door leden gekozen zijn, geeft ons het mandaat om namens hen op te tre- den. Het kan niet zo zijn dat je steeds terug moet naar een deel van de leden, dat is onwerkbaar en is ook niet afgesproken in de statutenwijzi ging van 2011." In het meest extreme geval kun nen bestuursraadsleden aftreden vanwege een motie van wantrouwen. "Ik snap de emotie dat de leden zich nu op afstand gezet voelen, maar de bestuursraad legt altijd achteraf verantwoording af. Als we iets ver keerd gedaan hebben, dan hebben we de mening van de leden verkeerd gepeild. In dat geval zijn we geen goede afspiegeling van de emotie, zoals die leeft onder de leden." Hennie Henrichs 2015 Dick Schoenaker 2015 Cees Vervoorn 2016 Ronald Pieloor 2016 Tonnie Bruins Slot 2017 Maarten Oldenhof 2017 Jan Buskermolen 2017 Enkele bestuursraadsleden op de eerste rij tijdens de aandeelhoudersvergadering. Van links naar rechts: Hennie Henrichs, Maarten Oldenhof, Ronald Pieloor en Dick Schoenaker. RONALD PIELOOR •EGON

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9