Bestuursraadslid Ronald Pieloor pleit voor krachtiger leiderschap 3-12-2015 ajaxlife De arbitragezaak die Ajax heeft aangespannen tegen Wim Jonk dient op 16 december. Een dag later legt de bestuursraad verantwoording af aan de kritische achterban over de bestuurlijke onrust binnen de club. 'Achteraf gezien had de club misschien sneller moeten ingrijpen,' zegt Ronald Pieloor (55). Hoon Supportersblik 'ALS BESTUURSRAAD HEBBEN WE WEL EEN COLLECTIEVE FRUSTRATIE DAT WE OP TE GROTE AFSTAND STAAN' 8 INTERVIEW Schoksgewijs naar de finish DOOR SANDER ZELDENRIJK Nee, de harde kern van Ajax is vol gens Ronald Pieloor in eigen huis niet vaak uitgefloten door de rest van het stadion. Het overkwam de F-side en Vak 410 in de rust van Ajax - SC Cambuur. Hun boycot, tribunedelen moesten leeg blijven uit onvrede over de bestuurlijke onrust, viel bepaald niet goed. "De enige keer dat ik dit eerder meemaakte, was na het staafincident in 1989," herinnert de toenmalig voorzitter van het stich- tingbestuur F-side zich. Pieloor, zelf ervaringsdeskundige als het op georganiseerde suppor tersacties aankomt, was de bewuste avond zelf op 'Zuid'. "Ik las op inter net veel kritiek over mij. Dan vind ik het laf om op een andere tribune te gaan zitten. Ik wilde me niet verstop pen en was benieuwd hoe de actie verliep. Ik wachtte net als andere supporters op de omloop, maar het was natuurlijk geen statement dat ik tegen mezelf protesteerde. Dat fluit concert was apart. Ik kan me voor stellen dat de fanatieke aanhang had verwacht als gladiatoren binnen te komen." De Amsterdammer had vooraf al zijn bedenkingen bij de actie. "Fans moeten zelf de vrije keuze hebben om wel of niet naar binnen te gaan. Het is natuurlijk raar om een vader en zoon die een uur in de auto heb ben gezeten te dwingen buiten te blijven. Drie van de tien stadiondeu ren waren open, maar uitnodigend zag dat er niet uit. Er was sprake van een ontmoedigingsbeleid. Ik vind het ook lastig om de actie te duiden. Het hele stadion was vrij leeg." Tijdens de eerste helft sprak hij bij de opgang van de tribunevakken met medesupporters over de onrust binnen de club. "Toen legde ik eerst maar eens het bestuursmodel uit. Veel fans hebben daar al geen notie van. Toen ik dat had gedaan, toon- den sommigen al meer begrip." Pieloor kreeg tijdens de gesprek ken bevestigd dat de supporterson- vrede dieper zit, maar naar boven kwam na het geëscaleerde arbeids conflict tussen Wim Jonk en de direc tie. "De onvrede is al een paar jaar aan de gang. Er is veel frustratie over het vertoonde spel en de transfers. Mensen gaan, bij wijze van spreken, niet meer voor hun lol naar het sta dion. Daardoor is er veel chagrijn." Een dag voor de wedstrijd sprak Pieloor met zijn medebestuursraads leden Hennie Henrichs, Cees Ver voorn en Dick Schoenaker op ver zoek met een tweekoppige delegatie van de AFCA Supportersclub. In een vertrouwelijk onderhoud van twee uur verduidelijkte de bestuursraad enkele zaken die ook op 17 december tijdens de ledenvergadering belicht zullen worden. "Het was puur een informatief gesprek, er kwamen geen actiepunten uit voort." baseerde. Toen heb ik met een com missaris gebeld. Ik kreeg meer info die ik hier niet ga herhalen, maar mijn slotzin was: 'Ik steun jullie niet voor honderd, maar voor duizend procent.'" En wat als de commissaris in kwestie hem niet overtuigd had? "Dan was er sprake van een breuk in de bestuursraad en was ik bij de ava op het moment van wel of geen decharge verlenen naar de micro foon gelopen. Die verplichting voel ik wel naar mijn achterban. Mensen die mij kennen, weten dat ik dat echt gedaan had. Maar ik kan je zeggen dat we als bestuursraadsleden alle maal op dezelfde lijn zitten." Een deel van de buitenwacht vertaalde de steun aan de rvc als een breuk met Plan Cruijff. Onzin, meent Pieloor. "Toen ik in 2012 net in de bestuursraad zat, keek ik bewust of het bestuur wel van plan was Plan Cruijff te volgen. Er heerste in die eerste maanden veel achter docht. Op een gegeven moment stopte ik daarmee. Johan zat niet aan tafel, maar was wel aanwezig. Zijn visie vormt de leidraad voor ons han delen." Ondanks het vertrouwen in de rvc moet de bestuursraad, wat Pieloor betreft, kritisch in de spiegel kijken. "We hebben ons uiterste best gedaan en verschilden wel eens van mening over het tempo van aanpakken. Juist omdat we Wim voor de club wilden behouden. Achteraf blijkt dat ver spilde moeite. We hadden sneller moeten ingrijpen. Dat had ons een half jaar tijdwinst opgeleverd en de hoon van de achterban bespaard." Over de voetbalman Jonk twijfelt niemand binnen de bestuursraad. De vraag is wel waarom de Volen- dammer zo principieel weigerde aan te schuiven bij overleg van het technisch hart. "Ik denk dat Wim het gevoel had dat hij de volledige steun van de bestuursraad had. Dat hij vanuit een loyaliteitsgevoel dacht dat we hem tot het bittere eind zou den steunen. Misschien heeft hij zijn hand daardoor overspeeld. Hij wilde rechtstreeks aan de rvc rapporteren. Wie bedenkt zoiets? Hijzelf? Of heeft hij heel slechte adviseurs? Je hoeft weinig gestudeerd te hebben om te beseffen dat zoiets helemaal niet kan bij een nv." Het sluimerende arbeidsconflict is inmiddels buitensporig geësca leerd. Veel vuile was ligt op straat, verenigingsleden beginnen zich te roeren, seizoenkaarthouders blijven weg. De harde kern eist uitleg van de bestuursraad en de Supportersver eniging Ajax was afgelopen maandag naar aanleiding van een open brief aan de directie uitgenodigd voor een gesprek. Iedereen maakt zich zorgen over zijn cluppie. De recordkampioen is gevoelsmatig van iedereen en voor iedereen, maar in de praktijk beslist een kleine groep, namelijk de zeven honderd leden van de vereniging. Die vergrijst echter behoorlijk. "Wat je wilt, is een vitale vereniging met veel dynamiek, waarin jonge en oude Welke actie mogen de supporters van hem verwachten? Pieloor zit niet namens de Ajaxfans in de bestuurs raad, zo benadrukte hij al tijdens zijn aantreden in 2012. "Daar ben ik vanaf het begin duidelijk in. Ik zit RONALD PIELOOR er voor Ajax. Het enige dat ik heb toegezegd, is dat ik alles wat voor bijkomt met een supportersblik zal bekijken." Kijkend naar de actualiteit zegt hij zelf ook behoorlijk klaar te zijn met de bestuurlijke beslommerin gen. "Vanuit de bestuursraad zie ik veel dingen gebeuren bij Ajax. Sommige zaken kunnen anders of beter. Als bestuursraad hebben we wel een collectieve frustratie dat we op te grote afstand staan. Intern riep ik vaak dat mijn handen jeukten om dit op te lossen. Eromheen draaien schiet niet op. Na anderhalf jaar gaat het dan nog steeds fout." Hoewel de raad van commissaris sen (rvc) formeel toezicht moet hou den op de directie, zit de bestuurs raad officieel ook enkele keren per seizoen met de dagelijkse leiding. Zonder op die gesprekken in te gaan, benadrukt Pieloor dat het om seri euze zaken gaat. "We zitten er niet om over de kleur van het toiletpapier te praten." De bestuursraad is echter van mening dat de rvc en directie in de 'zaak-Jonk' weinig te verwijten valt. Daarom toonde de vereniging zich als grootaandeelhouder tijdens de algemene aandeelhoudersvergade ring (ava) van 13 november solidair met het gevoerde beleid. Pieloor kan zich die gehele week goed herinneren. "Door publicaties in De Telegraaf begon ik toch te twijfelen of ik wel alle informatie had en mijn mening op de juiste feiten

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 8