Arie van Os blikt terug op het ingrijpende Bosman-arrest ACHTERGROND ajaxlife 3-12-2015 'IK HEB GEEN PROBLEEM MET DE FINANCIËLE VERSCHILLEN, MAAR MET DE SPELREGELS' 'ER MOETEN FRISSE MENSEN OPSTAAN' Deze maand is het twintig jaar geleden dat het Bosman-arrest de transfermarkt volle dig op zijn kop zette. Arie van Os (78), ex-penningmeester en sinds 1996 erelid van Ajax, gruwelt er nog steeds van. DOOR SANDER ZELDENRIJK Arie van Os verdiende zijn vroegtij dige pensioen bij het hoekmansbe- drijf Van der Moolen. De Amster dammer trad daarna in 1989 toe tot een nieuw Ajaxbestuur dat verder bestond uit Michael van Praag, Uri Coronel, André Kraan en Hennie Henrichs. De bestuurders hadden maar één opdracht: Ajax in financi eel opzicht op de rit krijgen. 230 kilometer ten zuiden van Amsterdam stond in 1989 ene Jean- Marc Bosman onder contract bij Club Luik. Sportief liep het stroef. De club wilde van zijn bankzitter af en de Franse tweedeklasser Duin kerken toonde interesse. Bosman was snel rond, maar zijn werkge ver vroeg een astronomisch bedrag van 750.000 gulden. Duinkerken kon geen bankgarantie overleggen, waarop de transfer afketste. Bos man belandde op een zijspoor. Hij kreeg een schamel contractje, zodat de club in ieder geval de transfer rechten behield. Daarmee zat hij gevangen in het transfersysteem. Hij zag als enige uitweg een stap naar de rechter. De rest is geschiedenis, zou je bijna zeggen. Op 12 december 1995 werd de speler wereldnieuws. De rechter stelde hem in het gelijk. Het belangrijkste gevolg: Europese voetbal lers konden na hun con tractperiode transfervrij rond gaan kijken. "Luik had dat nooit zo moeten spelen, want zo kwam het spel op de wagen," blikt Van Os terug vanuit zijn kantoortje in een riante bungalow aan de zuidrand van Amstelveen. "De signalen waren er echter al veel eerder. Dat kwam destijds bij de spelersvakbond VVCS vandaan. Maar zolang zij geen case hadden, konden zij niets doen. Die jongen is gewoon gebruikt. Er werd hem van alles beloofd, maar hij is naderhand gewoon afgeserveerd." Leegloop Ajax kreeg meteen te maken met een leegloop van transfervrij talent. Edgar Davids, Michael Reiziger en later ook Patrick Kluivert en Winston Bogarde vertrokken naar AC Milan. Van Os werd verweten dat Ajax zich Ajax hield geen gulden over aan de transfervrije Patrick Kluivert, Winston Bogarde en Edgar Davids. niet goed op de uitspraak had voor bereid. Onzin, meent de oud-penning meester. "De uitspraak viel ons zwaar. We wisten dat er een nieuwe fase zou komen met andere transfer- regels. Er had destijds natuurlijk een overbruggingsperiode van een jaar moeten komen, maar dat gebeurde dus niet. Het besluit trad meteen in. Een nieuw transfersysteem en daar mee was de kous af. We konden er niets tegenin brengen." Van Os vond en vindt nog steeds dat het Bosman-arrest de voetballe rij geen goed heeft gedaan. Hij toont een oud krantenartikel waarin Johan Cruijff zijn mening deelt. Vóór 1995 ARIE VAN OS was de Nederlandse transfermarkt helderder. "Er waren strikte regels. Iedere speler of makelaar wist pre cies wat een voetballer moest kosten als deze weg wilde. De transfersom was opgebouwd uit de gemiddelde waarde van een oud en nieuw con tract en afhankelijk van het aantal dienstjaren ging daar een coëfficiënt van tien, acht of zes overheen." Hij vervolgt: "Clubs konden zo nooit overvragen zonder eerst het contract op te waarderen. Maar dat kon voor een speler weer reden zijn te blijven. Het Bosman-arrest is alleen goed voor absolute topspelers. Er was geen nazorg voor de mindere goden." Het zakelijke werkklimaat ver hardde. Deed Van Os aanvankelijk veel zaken met vertrouwde zaak waarnemers, nu meldden zich ook 'beunhazen', zoals hij ze noemt. Spelers kozen voor zichzelf, echte clubliefde werd al vrij snel een uit zondering. "Nu heb je de Mino Rai ola's die er alleen maar zijn om geld te verdienen voor hun spelers. Dat mag, maar de manier waarop dat gaat, bevalt me niet. De Uefa heeft ook niets gedaan dat tegen te hou den. Vroeger was er meer vertrou wen en hielden partijen meer reke ning met elkaar." Verzwakt De toenmalige werkwijze van AC Milan noemt hij onfatsoenlijk. "Zij waren verschrikkelijk geschrokken van onze goede prestaties in de Champions League. Dan kun je als concurrent twee dingen doen. Of je neemt de visie van Ajax over, zoals Bayern München, maar dan duurt het tien jaar voor je suc cesvol bent. Of je verzwakt de con currentie omdat je, zoals Silvio Ber lusconi, rijk genoeg bent om spelers weg te lokken," zegt Van Os. Door de leegloop naar AC Milan miste Ajax tientallen miljoenen gul dens. De spelers zelf zeggen dat ze te weinig respect voelden in de aan biedingen, Van Os ontkent dat. "De zaak-Kluivert was het mooiste voor beeld. Ik had al veel eerder vernomen dat hij zou vertrekken. Om dat zeker te weten, vroeg ik hem wat hij vond dat hij bij Ajax zou moeten gaan ver dienen om te blijven. 'Zeg het maar,' zei ik. Dat deed hij niet. Toen wist ik zeker dat alles al beklonken was met AC Milan." Van de gouden ploeg die in 1995 in Wenen op het veld stond, hield Ajax aan latere transfersommen van Edwin van der Sar, de broertjes De Boer, Marc Overmars, Nwankwo Kanu en Finidi George een slordige 88 miljoen gulden over. Met de ver huizing naar de Arena veranderde het financiële plaatje en de beurs gang in 1998 leverde ook nog eens 125 miljoen gulden op. Financieel was het noodlijdende Ajax daarmee weer kerngezond. Beschermen Het sportieve gat met de interna tionale top wordt echter alsmaar groter. En de vooruitzichten op ver betering ziet Van Os niet zo snel. "De rijkere clubs worden rijker en de arme clubs armer. Dat riep ik twintig jaar geleden ook al. Nu hoor ik dat de opleidingsvergoedingen voor spelers ook naar beneden gaan, maar die vergoeding moet juist omhoog om opleidclubs - zoals Ajax - te beschermen." Van Os beseft dat Aj ax het finan ciële gat niet kan dichten. Daar is Nederland te klein voor. "Ik heb geen probleem met de financiële verschillen, maar met de spelregels. Voetbal moet gelijkwaardiger en eerlijker worden. Pas dan kan Ajax internationaal weer aanhaken. Het voetbal wordt te voorspelbaar. De tijd is rijp voor verandering. Ster ker, de tijd begint te dringen. Uefa en Fifa moeten nu ingrijpen, maar zijn zelf vleugellam. Dat is tragisch, want er komt een moment dat men sen zich van voetbal gaan afkeren." Van Os luidde de noodklok al eerder bij geestverwant Michael van Praag, maar zelfs Nederlands hoogste voetbalbestuurder loopt bij de internationale bonden tegen een muur aan, weet Van Os. Dat zijn club in onrustig bestuur lijk vaarwater zit, doet Arie van Os pijn. "Organisatorisch is het een puinbak. De club zit nu met goed willende mensen die het samen niet voor elkaar krijgen Ajax een gezicht te geven. Op 17 december ga ik naar de ledenvergadering en ik probeer Michael van Praag mee te krijgen. Ik zal hem als erevoor zitter op zijn Ajaxhart attende ren en dan horen we wel wat de bestuursraad te vertellen heeft." Zelf heeft hij wel een oplos sing. Een tamelijk ingrijpende weliswaar. "Het is tijd om nieuwe gezichten binnen te halen en van oude gezichten afscheid te nemen. Er moeten frisse mensen opstaan die het voor het zeggen krijgen. Het beste is om helemaal schoon schip te maken, maar dat kan niet. Dus moet dit geleidelijk gebeuren. Er zullen nog veel koppen gaan rollen. Dat geeft niet, zolang het Ajax maar weer beter maakt. Ajax is van goud, maar je moet het wel weten te verkopen. We zijn nog steeds goud, maar op dit moment staan we bekend als de club waar iedereen met elkaar over straat rolt." 'Zaak-Kluivert was mooiste voorbeeld'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7