'VIJF PROCENT KANS' ajaxlife EUROPA LEAGUE -| -| 3-12-2015 XX Ajax moest winnen van Celtic om de hoop op overwintering levend te houden. De kans op Europees voetbal na de winterstop blijft ech ter klein door de zege van Fenerbahge bij Molde FK. tieners doen, verraden zijn ogen de emotie die er nog altijd is. "Ik ben moe. We gaan zo in het hotel eten en dan ga ik meteen naar mijn kamer, om mijn ouders te bel len," vertelt Cerny zijn plan voor de rest van de avond. "Het was mooi dat de fans mijn naam zongen, voor het eerst zo luid. Ik zal dat nog wel horen in mijn hoofd voordat ik in slaap val." Hij herhaalt een paar keer dat hij niet zo goed weet wat te zeggen over zijn doelpunt. Ja, hij had de bal ook kunnen afspelen op Milik, of Amin Younes. "Jullie denken misschien dat ik rustig was, maar dat was niet zo. Arek en Amin stonden vrij, maar ik wilde zelf schieten. Ik wist dat ik moest scoren. Als dat niet was gelukt, dan had ik een probleem gehad." Een voor een lopen zijn teamgeno ten langs, op weg naar de bus. Cerny praat ondertussen door. Ogenschijn lijk rustig, maar met die emotie nog altijd in zijn ogen. "Vanaf morgen moeten we ons weer op de volgende wedstrijd focussen," zegt hij profes sioneel. Maar welke wedstrijd in zijn geval? PEC Zwolle-uit met het eerste elftal, of Sparta-thuis op maandag avond namens Jong Ajax? "Ik hoop wel dat ik mee mag naar Zwolle. Om nu weer naar Jong Ajax te moeten, zou teleurstellend zijn. Maar de trainers weten wat goed voor me is. Ik hoop wel langzaam een vaste waarde te worden." Basis Het wordt PEC Zwolle - Ajax. Voor zowel Cerny als Van de Beek, ondanks de terugkeer van Serero in de wed strijdselectie. Sterker, in Zwolle staat Van de Beek in de basis en maakt met een de negentig minuten vol. Cerny valt in, dit keer voor Younes. De Tsjech krijgt vlak voor tijd de kans op 0-3, maar schiet de bal in het zijnet. Was het donderdag de treffer van Cerny die breeduit werd besproken in media en kroeg, op zondagmiddag is het solide spel van Van de Beek onder werp van gesprek. Met overmacht wint hij de Ajacied van de Wedstrijd verkiezing op ajaxlife.nl. De Boer is zeer tevreden en noemt zijn pupil 'een blijvertje'. Aanvoerder Davy Klaassen zegt voor dezelfde camera van Fox Sports 'trots' te zijn op zijn teamge noot. En Van de Beek zelf? Hij vindt dat hij vrij gemakkelijk mee kon in de wedstrijd. Ajax Life spreekt nog even met Gudelj, die vooral door Cerny als een 'grote broer' wordt gezien. De middenvelder is in Zwolle vooral een steun voor Van de Beek. "Ik heb hem voor de wedstrijd gezegd dat ik hem zou coachen. Als hij dan luistert of hij naar rechts of links moet, dan komt het goed. Alle lijnen moeten duidelijk zijn, vooral verdedigend. Ik heb hem gezegd dat hij aanvallend gewoon vrij moet spelen, omdat hij een goede voetballer is." Jongens van achttien jaar heb ben nog sturing nodig, hoe mooi hun jongensboeken als profvoetballer ook mogen beginnen. De inmiddels 24-jarige Gudelj wil die sturing graag geven. "Een aantal jaar geleden zat ik in eenzelfde positie. Ik kwam bij NAC Breda op mijn zeventiende bij de selectie, weet wat ik toen zelf fijn vond, hoe ik behandeld wilde worden door ervaren spelers als Martijn Reuser en Rob Penders. Ik probeer nu hetzelfde te doen. De jongens geven aan dat ze dat prettig vinden. Dus ik blijf dat doen." En zo zal er voorlopig nog veel gepraat worden met Van de Beek en Cerny. Maar zeker ook óver de talenten. Want zij zijn momenteel het verhaal van Ajax. Zelf winnen, was de eerste opdracht op Celtic Park. Dat deed Ajax. Maar de hoop dat Molde FK thuis tegen Fenerbahge ook drie punten zou halen, bleek onge grond. De Turken wonnen met 2-0 en hielden zo een marge van twee punten op Ajax. Ajaxtrainer Frank de Boer was blij met de eigen zege, maar 'teleur gesteld' over de eindstand in Noor wegen. "Ik had gehoopt dat Molde door het kunstgras en de regen een voordeel zou hebben," zo stelde hij. "Het resultaat zegt ook gewoon dat Fenerbahge in steeds betere doen komt." In de eerste groepswedstrijd verloor Fenerbahge thuis nog met 3-1 van de Noren. Het bleek uit eindelijk een incident. Voor Ajax is het te hopen dat in het laatste duel insge lijks gebeurt, als Celtic op bezoek gaat in Istanboel. De Boer rekent echter niet op een Schotse stunt. "Gezien de kwali teitsverschillen zie ik Fenerbahge niet zo snel verliezen. Maar zolang er hoop is... Wij moeten gewoon van Molde FK winnen. Ik geef ons vijf procent kans op overwintering." Vaclav Cerny wordt op de schouders genomen bij het uitvak.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11