ajaxlife Eer Hoofdtoneel 'JE MOET ECHT NIET DENKEN DAT IK NU VIND DAT IK ER BEN' 'BLIJVEN HOPEN' INTERVIEW C| 19-11-2015 %J Soms is snel niet snel genoeg. Soms kan het ook weer te snel zijn. Zoals nu. Tete is eerlijk: hij is zijn doel voor dit seizoen binnen enkele maanden al voorbijgestreefd. Hij zette in op gere geld een basisplaats in Ajax 1, maar is momenteel de onbetwiste spelers. Maar dat ik fysiek sterk ben, is niet puur iets van mezelf. Dat komt ook door de aanpak van de club. In de A'tjes was ik echt nog niet zo sterk." Zijn kracht en souplesse heet een combinatie te zijn van zijn Afrikaanse en Aziatische roots. Zijn vader komt uit Mozambique, zijn moeder heeft haar wortels liggen in Indonesië. Alles uit zijn lichaam halen, is echter een proces dat vooral plaatsvond en nog altijd plaatsvindt op De Toe komst. Tete vormt met Jairo Rie- dewald en Riechedly Bazoer 'i de eerste lichting spelers die een meer individueel traject hebben ondergaan in de jeugdopleiding. Of con creter gesteld: ze wor den graag gezien als een product van de Cruijffrevolutie. Of Plan Cruijff. anders tige positie in groep A in de Europa League, blijft het landskampioen schap over als reëel doel binnen de ploeg. Ajax is verreweg de minst gepasseerde ploeg na twaalf wedstrij den. "Het staat heel goed. We verde digen met z'n allen. Als de aanvallers goed druk zetten, hebben zitten wij het achterin gemakkelijker. We hebben inderdaad veel snelheid in de verdediging, dat is zeker een kracht. Uit een test kwam naar voren dat ik de snelste ben. Je ziet dat misschien niet. Tegenstanders kunnen me maar beter wat onderschatten." Al had het kunstgras hem ook geens zins tegengehouden. Als je een sli ding moet maken, maak je hem. Ajax heeft met Tete een echte verdediger opgeleid. Meedogenloos en onverstoorbaar. Het levert de laat ste weken krantenkoppen op als 'Sli dings op de stoeptegels' (Algemeen Dagblad), 'Verdedigen zit in Tete's DNA' (de Volkskrant), 'Kicken op de perfecte tackle' (Haarlems Dagblad), en 'Bulldog van Ajax' (De Tele graaf), wat doelt op vader Tete, die als beveiliger van de Amsterdamse horecaketen The Bulldog werkzaam is. Een Ajacied die praat over de kunst van het verdedigen, voelt toch een beetje gek in een omgeving waar vooral creatieve en aanvallend den kende spelers doorbreken. Zelfs de meeste verdedigers werden vooral geroemd om hun drive naar voren. Ajax was toch een club die geen echte killers wist voort te brengen? "Ik kan echt wel aardig voetbal len hoor," countert Tete als we hem vragen of zich geen vreemde eend in de bijt voelde in de jeugdopleiding. "En wat is een typische Ajaxspeler? Sierlijk? Misschien op het midden veld wel. Ik heb veel pit, dat zie je misschien niet altijd terug bij Ajax- "Ze hebben de nieuwe methode een beetje getest op mij," vertelt Tete over de omslag in de jeugdopleiding. "Ik was een van de eerste jongens die meer individuele training kreeg, en voelde me daardoor wel speciaal. Ik kreeg meer aandacht dan de rest. Ik vond dat prima, merkte dat ik me sneller ontwikkelde." Soms is snel niet snel genoeg. Hoe wel Frank de Boer in 2007 als trainer van de D1 de jonge Tete een voorbeeld noemt voor zijn pupillen hoe de strijd aan te gaan, duurt het lang totdat de rechtsback onder dezelfde trainer zijn debuut in de hoofdmacht mag maken. De Boer beschermt in de eerste maanden van 2015 de in vorm crisis verkerende Ricardo van Rhijn. Tete maakt als invaller zijn debuut tegen AZ, op 5 februari. Tien dagen later staat hij voor het eerst in de basis, tegen FC Twente, om daarna weer van het hoofdto neel te verdwijnen. Hij moet terug naar Jong Ajax. Na de thuiswedstrijd tegen FC Emmen, op 11 april, zegt hij tegenover Ajax Life dat hij na de zomerstop bij Ajax 1 wil misschien wel gaat uitkijken naar een andere club. De tijd van wachten is wat hem betreft voorbij. Nog in dezelfde maand tekent hij een nieuw contract, dat hem tot 2018 aan Ajax bindt. De laatste drie com petitiewedstrijden, die voor De Boer al in het teken staan van het nieuwe seizoen, staat Tete in de basis in het eerste elftal. Tete kan zich een halfjaar later het gesprek na Jong Ajax - FC Emmen nog wel herinneren. "Ik zat KENNY TETE er toen alweer een paar weken niet bij, dat was heel moeilijk. Ik had het gevoel dat ik op het tweede plan was beland. Ik voelde me geen onderdeel van het team, was onrustig. Ik heb veel met mijn ouders, mijn zaakwaar nemer (Mino Raiola, red.) en vrien den gesproken. Ze zeiden eigenlijk allemaal hetzelfde: ik moest bij Ajax blijven en knokken voor mijn kans. Dat ik die drie laatste wedstrijden van het seizoen mocht spelen, hielp me enorm. Dat gaf me veel vertrouwen." rechtsback van Ajax én zelfs inter national. In de EK-kwalificatiewed- strijd tegen Kazachstan debuteerde hij. De Ajacied zat ook bij de selec tie voor de oefenduels met Wales en Duitsland. "Het gaat allemaal wel hard. Mis schien wel te hard. Ik kan daar wei nig aan doen. Ik ga natuurlijk niet bedanken voor het Nederlands elftal. Uitkomen voor je land is de grootste eer die er is. Ik geniet vooral van alles als ik een dagje vrij ben. Dan praat ik er met familie en vrienden over en besef ik pas wat ik momenteel meemaak. Op andere dagen zit ik te veel in een cyclus, focus ik me op de trainingen en wed strijden." Nu hij zijn doelen voor het sei zoen al heeft behaald, moet hij op zoek naar nieuwe uitdagingen. "Je moet echt niet denken dat ik nu vind dat ik er ben. Dat is niet zo. Ik moet alleen wel nieuwe doelen verzinnen, inderdaad. Ik moet zorgen dat ik bij Ajax basisspeler blijf en me verder ontwikkel, daarnaast wil ik zorgen dat ik voor elke interlandperiode word uitgenodigd voor Oranje." Met de uitschakeling in het KNVB-bekertoernooi en de las- Twee keer winnen en hopen dat Fe- nerbahge nog een keer tegen een zeperd aanloopt, meer zit er voor Ajax niet op in de resterende duels in de Europa League. Tete is duide lijk: "Zolang we nog een kans heb ben, blijf ik hopen." Ajax speelde tegen Fenerbahge met 0-0 gelijk, waardoor de Turk se ploeg een voorsprong van twee punten hield. Ajax speelde matig in de Amsterdam Arena. Maar het lastige pakket waarin de ploeg nu is gekomen - Europese uitschakeling voor de winterstop dreigt - komt volgens Tete niet door dat duel. "Je kunt gelijkspelen tegen Fe- nerbahge. Van Molde FK en Celtic hadden we kunnen winnen. Dat de den we niet. In die wedstrijden heb ben we de punten laten liggen die we nu tekortkomen." Ajax speelt 26 november tegen Celtic, in Glasgow. De opdracht is duidelijk: winnen. Europees lukte dat dit seizoen alleen tegen Jablon- ec, in Amsterdam, dankzij een straf schop. Het wordt dus een lastig verhaal. Tete geeft zich echter niet gewonnen, zolang er hoop is.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9