Mauro Savastano heeft een ijzersterke wil om te slagen TOEKOMST 4 W ajaxlife 19-11-2015 ll Mauro Savastano (18) beleeft een seizoen van uitersten: van een leerzaam trainingskamp met de A-selectie naar een mysterieuze enkelblessure en intens familieverdriet. 'Mijn oma was mijn trouwste fan.' Zekerheidje 'DRUK VOEL IK ELKE WEDSTRIJD. BIJ AJAX MOET JE ALTIJD GOED SPELEN EN HET PUBLIEK VERMAKEN' Oostenrijk Uniek OPEN MOND DOOR SANDER ZELDENRIJK 'Nooit je kop laten hangen' "12 augustus," zegt Mauro Savas tano in de kantine van De Toe komst. "Toen stapte ik eruit. Ik ken die datum uit mijn hoofd, omdat mijn oma die dag overleed. Ik had al langer kleine pijntjes, niets ern stigs. Ik voelde me verder fit, maar bleek toch een ontsteking aan de pezen rondom mijn rechterenkel te hebben." De mysterieuze blessure hield de linksback twee maanden aan de kant. "Dat was zwaar," erkent de Zaandammer met Italiaans bloed. Persoonlijk verdriet maakte het extra moeilijk. "Mijn oma was mijn trouwste fan. Ik sprak in die periode veel met familie, vrienden en de mensen hier bij Ajax. Dat deed me goed, want ik kon mijn energie alleen kwijt in het krachthonk." Mentaal is het bij hem wel in orde, leerde hij de afgelopen periode. Een fijne constate ring, want talent alleen is niet genoeg bij Ajax. "Je moet nooit je kop laten hangen en altijd met je borst vooruit lopen. Dan kom je overal bovenop. Op trainingen geef ik altijd honderd vijftig procent. Als ik iets wil bereiken, moet ik daar elke dag keihard voor werken," zegt hij stellig. Hard werken is hem met de paple pel ingegoten. Vaderlief is automonteur, zijn moeder administratief medewerk ster bij een houtbedrijf. Zijn oudere broer Domenico zit in de mode. Huize Savastano vormt zo een mooie mix van doorzet tingsvermogen, inzicht en creativiteit. En de speler zelf? Hij was naar eigen zeggen elk jaar 'een zekerheidje' bij de overgangsgesprekken. "Ik ben wel technisch. Ik voetbalde op straat vaak met technische jongens. Tac tisch had ik het in het begin moei lijk. Soms begreep ik er niet veel van, maar hoe vaker het uitgelegd werd, hoe beter ik het ging snappen. Uit eindelijk leerde ik zo om meer oplos singen in het veld te zien." De jeugdinternational omschrijft zichzelf als een nette verdediger. "Ik ben niet van de tackles en probeer alles voetballend op te lossen. Fysiek moet ik me nog wel verbeteren, al hebben die twee maanden in het krachthonk me wel sterker gemaakt. Tevens moet mijn rechterbeen beter, maar daar train ik hard op." MAURO SAVASTANO In zijn jongste jaren dacht hij niet aan een loopbaan als voetbalprof. "Ik hield niet van voetbal. Ik speelde kort voor Zaanlandia, maar vertrok al snel. Ik had geen andere hobby's en vroeg mijn vader me toch maar weer aan te melden. Waarschijnlijk omdat mijn vriendjes ook voetbalden." Dat was een verstandige zet. De huidige linksback bleek talentvol, als aanvaller. Savastano kon je gerust op een van de drie posities in de front linie posteren. Ajax scoutte hem tij dens een oefenwedstrijdje met HFC Haarlem. "Op mijn negende verjaar dag belde de club me en hoorde ik dat ik was aangenomen. Ik begon in de E2 onder Casimir Westerveld meteen als verdediger. Dat was wel opmerkelijk, ja." Het trainingskamp met de A-selec tie in Oostenrijk vormde afgelopen zomer zijn voorlopige hoogtepunt in negen seizoenen Ajax. Pas twee dagen voor vertrek kreeg de verde diger een sms'je van teammanager Tjerk Smeets. "Ik had het eerlijk gezegd ook wel een klein beetje ver wacht, omdat ik vorig seizoen al een paar keer mocht meetrainen." Een van de belangrijkste lessen die hij in Neustift leerde? Je lichaam verzorgen. "Als je twee keer per dag traint, moet je goed op je voeding letten en voldoende rusten. Soms ging ik even slapen om weer topfit te worden voor de volgende trai ning. Op De Toekomst is nu ook een rustruimte met bedden. Daar maak ik gebruik van. Dat bevalt goed." In de voorbereiding op dit seizoen speelde hij in totaal een uur als linker centrumverdediger en iets meer dan de drie kwartier als linksback. "Mijn hart ligt echt bij de linksbackpositie. Daar speel ik mijn hele leven al. Ik kan er ook aanvallender spelen." Savastano kijkt graag naar offen sieve backs als Jordi Alba (FC Bar celona) en Marcelo (Real Madrid). "Zij zijn verdedigend misschien niet heel sterk, maar aanvallend wel. Zo zie ik mezelf ook een beetje, al besef ik als linksback dat verdedigen bij Ajax voor aanvallen gaat. De nul is voor mij heilig." Dat hij al enkele seizoenen tot een talentvolle lichting behoort, samen met spelers als Donny van de Beek, Vaclav Cerny, Abdelhak Nouri en Zakaria el Azzouzi, geeft hem ver trouwen. Hij kent het hoge verwach tingspatroon. "Het is een extra motiva tie. Druk voel ik elke wedstrijd. Bij Ajax moet je altijd goed spelen en het publiek vermaken." Van de voorma lige E2 uit 2006 zitten de meeste spelers nu in de A1. Alleen Abdelhak Nouri is ook selectiespeler van Jong Ajax. Mocht linksbuiten Vince Gino Dekker in de winterstop de overstap maken, dan staat er in Jong Ajax straks een linkervleugel die al negen jaar samenspeelt. Best uniek, vindt Savastano. "We weten precies van elkaar hoe we spelen. Dat voelt heel vertrouwd. Het zou mooi zijn als we straks samen in het eerste staan." Hij voelt dat hij - mits topfit - dicht tegen de A-selectie aanzit. Tij dens zijn blessureperiode kreeg hij vaak de vraag hoe zijn herstel verliep. "Dat is een goed teken. De men sen denken aan je en zien je graag fit. Frank de Boer informeerde ook geregeld. Dat gaf vertrouwen. Al ben ik nu nog vierde keuze voor de links backpositie. Het kan snel gaan." Mauro Savastano heeft Italiaans bloed en bezocht het voetbalgekke land van zijn vader - fanatiek fan van AC Milan - al vele malen. De Ajacied kan ontzettend genieten van de fanatieke supporterscultuur, zoals hij ooit met eigen ogen zag tijdens de stadsderby tussen AC Milan en Internazionale. "Ik vind dat mooi. In de Arena sta ik ook wel eens met open mond te kijken naar een sfeeractie. Als speler zoek ik tijdens een wedstrijd ook contact om de fans op te zwepen, zodat de sfeer nog beter wordt."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17