Ajax dupe van wangedrag Utrechtfans SV Ajax knokt voor vol uitvak bij FC Utrecht - Ajax ajaxlife 19-11-2015 AeJ FC Utrecht - Ajax wordt mogelijk gespeeld zonder uitsupporters. SV Ajax onderzoekt de mogelijkheden om dit te voorkomen, maar beukt tegen een muur van de starre voetbal- en poli tieke wereld. Een dagboek. Donderdag 29 oktober Vrijdag 30 oktober Zaterdag 31 oktober Zondag 1 november Woensdag 11 november DOSSIER FC UTRECHT ACHTERGROND -fl fT DOOR MIKE VAN DAMME Ajax likt nog de wonden van de bekeruitschakeling tegen Feyenoord een avond eerder, als de Utrechtse burgemeester Jan van Zanen de don derdag nog donkerder maakt. Er zijn geen Ajaxsupporters welkom bij FC Utrecht - Ajax, zo laat hij schrifte lijk weten aan de gemeenteraad van Utrecht. Reden: leden van de harde kern van FC Utrecht, die normaliter op de Bunnikside staan, zitten bij het duel door het hele stadion. De korte zijde aan de westkant van stadion De Galgenwaard moet leeg blijven, van wege antisemitische spreekkoren bij het onderlinge duel vorig seizoen. FC Utrecht zou volgens de tucht- en beroepscommissie van de KNVB niet adequaat hebben opgetreden tijdens die wedstrijd. De club (die ook een boete van tienduizend euro krijgt) straft op zijn beurt niet de supporters die verantwoordelijk zijn, maar ver plaatst de in totaal ongeveer negen tienhonderd seizoenkaarthouders op de Bunnikside naar andere plekken in het stadion. Van Zanen schrijft: 'Het is niet mogelijk deze supporters en die van het uitvak adequaat te scheiden. Dit gegeven, in combinatie met de ani mositeit tussen supportersgroepen van beide clubs en signalen van moge lijke acties bij de wedstrijd maakt dat er een onaanvaardbaar risico ontstaat vanwege veiligheid van de bezoekers en personeel. Daarom blijft het uitvak voor iedereen leeg.' Natuurlijk is de Supportersvereniging Ajax woedend over het besluit, en ook Ajax laat meteen van zich horen. Ajax- directeur Jeroen Slop laat in een reac tie op de eigen website weten 'zwaar teleurgesteld' te zijn, om te beginnen in de gemeente Utrecht. "Zij hebben besloten dat onze fans thuis moeten blijven," aldus Slop. "Maar natuurlijk zijn wij ook teleurgesteld in de direc tie van FC Utrecht. Door de truc die zij toepassen omzeilen ze de straf, met als gevolg dat wij nu zonder fans moe ten komen. Wij vinden het schandalig dat de daders van deze zeer kwetsende spreekkoren nu bij de wedstrijd aan wezig kunnen zijn en wij zonder sup porters af moeten reizen. Ajax is nu de dupe. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van een straf die de KNVB aan FC Utrecht heeft opgelegd?" Ook in Den Haag worden grote vraagtekens geplaatst bij de actie. Tweede Kamerleden Tjeerd van Dek ken en Ahmed Marcouch, beiden van de PvdA, stellen Kamervragen aan ministers Van der Steur van Vei ligheid en Justitie, en Schippers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ze willen onder andere weten of de ministers de mening delen dat uit het verbod om Ajaxsupporters niet te toe laten de indruk kan ontstaan dat niet de 'daders' maar juist 'de slacht offers' getroffen worden. En of er geen zerotolerance beleid moet gel den in stadions voor antisemitische spreekkoren. Een antwoord van de ministers kan, zoals gebruikelijk, weken op zich laten wachten. Ajax heeft een supportersvereniging, FC Utrecht ook. En die laat ook van zich horen via de eigen website. En hoe... Van de saamhorigheid tussen de supportersverenigingen van Ajax en FC Utrecht, die al jaren samen proberen de rivaliteit te kanaliseren tot gezonde proporties, is niets over. In het bericht wordt steevast gespro ken over '020' in plaats van Ajax. En wat blijkt? De SV FC Utrecht heeft de burgemeester en club gead viseerd 'dit jaar geen 020-fans De Bunnikside blijft leeg bij FC Utrecht - Aj; (Ajaxfans, red.) toe te laten'. Verder staat er: 'Juist dit jaar zou het toelaten van uitsupporters van alles in de hand kunnen werken, met in het slechtste geval weer een zware straf voor FC Utrecht. Vooral dat laatste gegeven in ogenschouw genomen (een nieuwe zware straf) zijn we dan ook tevre den over de beslissing van de burge meester. Het algemene belang van FC Utrecht en de stad Utrecht is op dit moment belangrijker dan het toelaten van 020-supporters.' Ajax heeft op zaterdagavond met speels gemak van Roda JC gewon nen (6-0). FC Utrecht speelt een dag later in de eigen Galgenwaard thuis tegen FC Twente. En wederom mis draagt een deel van het publiek zich. Als Twente-speler Thomas Agyepong voor de Bunnikside op de grond ligt, wordt het 'Ik heb geen bananen' vanaf de tribune gezongen. Schijnbaar stelt niet elke Utrechtfan het algemene belang van de club en de stad als hoogste prioriteit. Op de website van de club laat algemeen directeur Wilco van Schaik weten 'he-le-maal klaar' te zijn met het gedrag. "We gaan dit incident niet het uitvak daardoor zeer waarschijnlijk ook. prpijivisit SV Ajax doet er alles aan om het uitvak gewoon vol te krijgen. bagatelliseren. We hebben de buik vol van die randfiguren die elke keer proberen een mooie voetbalmiddag te verpesten." Donderdag 5 november Terug naar FC Utrecht - Ajax. SV Ajax legt zich niet zomaar neer bij het besluit van burgemeester Van Zanen. Advocaat Thomas van Vugt van AMS Advocaten stuurt als eerste stap een brief naar de KNVB, waarin hij ver zoekt de straf voor FC Utrecht alsnog correct uit te voeren. Dus dat de Bun- nikside leeg blijft, maar ook dat de supporters niet elders in het stadion worden geplaatst. Van Vugt schrijft onder meer: 'FC Utrecht handelt in strijd met de bedoeling van de aanklager en het doel van de opgelegde straf. De ver antwoordelijken voor de bewuste spreekkoren zullen als het aan de club ligt gewoon op 13 december a.s. aan wezig zijn in het stadion. De door de KNVB opgelegde straf stelt kennelijk wat FC Utrecht betreft niet zoveel voor.' Dit gevoel wordt gevoed door een e-mail die FC Utrecht al op 30 juli aan de eigen achterban van de Bun- nikside heeft verstuurd. Daarin staat: 'We sturen je deze e-mail om je te ver tellen dat je, wat de uiteindelijke uit spraak van de aanklager betaald voet bal ook wordt, de thuiswedstrijd tegen Ajax kunt bijwonen als je - zoals jij - een Bunnikside-seizoenkaart hebt.' Van Vugt stuurt een kopie van de brief naar FC Utrecht en de burge meester van Utrecht. De voetbalbond heeft tot maandag om te reageren. Maandag 9 november Het is weer een dag na een klassieker. De 1-1 in Rotterdam is al wat beter dan de uitkomst van de bekerwed strijd, maar de antwoorden uit Zeist en Utrecht zijn niet veel beter dan het eerste bericht van burgemeester Van Zanen. De KNVB laat weten dat de straf tegen FC Utrecht 'niet behelst dat de supporters van de Bunnikside in het geheel niet in het stadion aanwezig mogen zijn'. Een dadergerichte aan pak is volgens de KNVB niet mogelijk, omdat de daders niet geïdentificeerd konden worden. De voetbalbond wil zich wel inspannen voor een overleg met de betrokkenen, 'om te bezien hoe we deze negatieve spiraal kunnen doorbreken'. Alleen zal dit wel pas in het nieuwe jaar gebeuren. Kortom: wat de KNVB betreft wordt FC Utrecht - Ajax ook zonder uitsuppor- ters gespeeld. Ook FC Utrecht-directeur Wilco van Schaik reageert. Hij stelt dat FC Utrecht zich aan sanctie van de KNVB houdt. Daarnaast kan de club volgens hem niet alle bezoekers van de Bunnikside tijdens de vorige FC Utrecht - Ajax weren, omdat een deel van de kaarten verkocht is via een vrije verkoop. De KNVB, dat een onderzoek begint naar de ongeregeldheden bij FC Utrecht - FC Twente, wil het gesprek dus wel aangaan, maar dus pas vol gend kalenderjaar. Via een update op ajaxlife.nl laat SV Ajax weten de dialoog meteen aan te willen gaan. Dus het probleem oplossen vóór 13 december. 'We gaan de bond dan ook verzoeken op zeer korte termijn het overleg op te starten.' Maandag 16 november De gemeente Utrecht is voornemens de vergunning voor FC Utrecht - Ajax nog deze week te verlenen, in plaats van vlak voor 13 december. Zodoende heeft SV Ajax meer tijd dan normaliter om de vergunning goed uit te pluizen. Wellicht biedt het nog een handvat voor een volgende stap om Ajaxsupporters toch in de Galgen waard te krijgen. Wordt vervolgd. Het laatste woord over een leeg uit vak bij FC Utrecht - Ajax is nog niet gezegd. Blijf op de hoogte door het dossier op ajaxlife.nl te raadplegen. Hierin zijn de belangrijkste updates en documenten over deze zaak terug te vinden. Ga voor het dossier naar ajaxlife.nl/dossier-utrecht

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15