'SCHUIF VOORKEUREN EN EGO'S AAN DE KANT' ajaxlife ACHTERGROND -fl -f 19-11-2015 11 Bemiddelen 'WE ZIJN GESCHOKT OVER WAT ER BIJ AJAX PLAATSVINDT EN STEMMEN TEGEN' Drukker Vroegtijdig Klaar Onze voorzitter Daniel Dekker ziet met lede ogen aan dat de club voor de zoveelste keer bestuurlijk een chaos is. Supporters verdienen beter. En dat kan ook: volg gewoon de uitgangspunten van Cruijff. wordt overal op De Toekomst neer gelegd, tot ergernis van Edwin van der Sar. Later die dag verschijnt er nog een openlijke steunbetuiging aan het adres van Jonk: een groot deel van de werkvloer op De Toe komst verklaart zich solidair met de Volendammer. Uitgelekt Het KNMI voorspelt voor vrijdag 13 november stormachtig weer, maar ook op de vierde verdieping in de Amsterdam Arena zou het wel eens onrustig kunnen worden. De dag van de AVA. De druk wordt al in het ochtendgloren opgevoerd. Zo komt De Telegraaf alsnog met het uitge lekte rapport van adviseur Tscheu la Ling. De oud-Ajacied legt de pijn punten in het technisch hart op 34 pagina's bloot. Zijn belangrijkste conclusie? Het is onduidelijk wie er in het technisch hart zitten en er zijn tegenstrijdige interpretaties over de samenstelling van het technisch hart bij de leden zelf. Het rapport geeft een onthutsend en amateuristisch beeld. De sfeer bij de hoofdingang van de Arena is enigszins gespannen. Veel fans zijn er overigens niet op komen dagen om hun onvrede te uiten. Rond half twee staat er een verzameling supporters, camera ploegen, fotografen, een radiover slaggever en een groep trainers. Onder hen een enkeling van de oude stempel, voor Jonk überhaupt aan de slag ging op De Toekomst. Als de statements zijn gemaakt voor de camera's gaan ze weer terug naar het jeugdcomplex. Er moet immers ook gewoon gewerkt worden. In het hoofdgebouw staat extra beveiliging. De eerste aandeelhou ders druppelen binnen. In de rij wachtenden staat ook Frank Kales, van 1999 tot 2001 algemeen direc teur. De oud-basketballer verwacht weinig vuurwerk van de vereniging, die als grootaandeelhouder de boel in theorie op scherp zou kunnen zet ten. Zijn cynische houding is begrij pelijk. In Kales' periode lichtte de zogenoemde Commissie 2000 de club ook al organisatorisch door. Een van de conclusies die toenmalig commissielid Leo van Wijk trok: er moet beter gecommuniceerd worden tussen De Toekomst en de Arena. De huidige impasse in het technisch hart moet de huidige commissaris vijftien jaar na dato een behoorlijke flashback hebben gege ven. ber als ultimatum om te reageren. Zijn eisen waren niet uitvoerbaar. Het kan in een nv niet zo zijn dat een werknemer rechtstreeks rapporteert aan de rvc en geen verantwoording aflegt aan de directie. Dat is juri disch onhaalbaar en staat ook haaks op de gedachte van het technisch hart, waarbij samenwerking juist van cruciaal belang is." Alle ogen zijn deze middag dan ook gericht op Hennie Henrichs, voor zitter van de bestuursraad. Criticas ters als Keizer en Geestman menen Aan de lange tafel in de vergaderzaal zitten op links de com missarissen Ernst Ligthart, Theo van Duivenbode, Leo van Wijk en Hans Wijers. Geflankeerd op rechts door Dolf Collee, Jeroen Slop, Marc Overmars en Edwin van der Sar. Het is druk. De vergadering begint een kwartier later, omdat nog niet ieder een binnen is. Commissaris Hans Wijers, gepokt en gemazeld, schuift als eer ste aan. Hij leidt deze bijeenkomsten doorgaans scherp, met een vleugje humor, maar vooral strak dirigerend. Eerdaags stopt hij ermee. Wijers meende Ajax bij zijn vertrek in rustig bestuurlijk vaarwater achter te laten, maar bedoelde te zeggen dat hij ver trouwen heeft in de nieuwe directie met Collee en Van der Sar. Er is forse kritiek op zijn eigen rol als toezichthouder. Wijers stelde in 2012 nog dat de plannen van Cruijff integraal moesten worden uitge voerd. Plannen waarin Jonk voor Cruijff een onmisbare rol speelt. "In de eerste plaats zal de focus liggen op het aanpakken van de jeugdoplei ding, het aanscherpen en discipline ren van de scouting en het transfer- en medische beleid." Uri Coronel schudt Wijers nog even de hand. Zijn grauwe gezicht kleurt de oud-voorzitter somber. Hoe zou hij zich voelen? In februari 2008 verscheen er een uiterst kri tisch rapport onder zijn naam dat uiteindelijk voorzitter John Jaakke, algemeen directeur Maarten Fontein en technisch directeur Martin van Geel de kop kostte. Drie jaar later stapte Coronel zelf op, omdat hij zich als verantwoordelijk bestuurder niet kon scharen achter de manier waarop Cruijff de revolutie wilde doorvoeren. Al snel na de opening herhalen Collee en Van Wijk de standpun ten die de club eerder deze week naar buiten bracht over Overmars en het arbeidsconflict met Jonk. Bij Overmars is niets verkeerds gedaan. Daarnaast hebben de directie en rvc geprobeerd om er met Jonk aan tafel uit te komen. Dat is niet gelukt. De arbitragecommissie zal nu uitspraak moeten doen. Tegelijkertijd bena drukt de leiding dat Plan Cruijff uit gevoerd gaat worden. In de zaal fron sende wenkbrauwen. Volgens Cruijff kan dat immers niet zonder Jonk. Van Wijk geeft wat inzicht over de inhoud van het gesprek met Jonk. "Wim heeft onze voorwaarden geweigerd en vervolgens een notitie voorgelegd aan de rvc met 4 novem- dat de bestuursraad te veel op de stoel van de directie en rvc zit. De vereniging is grootaandeelhouder en toezichthoudend op de rvc. Henrichs moet vandaag met de billen bloot, schrijft De Telegraaf. Hij zit op rij één, op het hoekje, recht voor Hans Wijers. De afstand bedraagt nog geen vijf meter. Bij agendapunt 4 komt het erop aan. Decharge voor de directie en voor de rvc. Oftewel: keuren de aandeelhouders het toezicht op het gevoerde beleid over 2014/2015 goed? De beleggersvereniging VEB zet de toon. "We zijn geschokt over wat er bij Ajax plaatsvindt en stem men tegen." Ook andere kleine aan deelhouders stemmen tegen. Er ontstaat wat rumoer. Een sug gestie om Keje Molenaar te laten bemiddelen om zo alsnog tot een oplossing te komen, oogst applaus. Het lijkt de Ajaxbestuurders niet uit te komen en verleidt verenigingsvoor zitter Henrichs tot een reactie. "Wij hebben Wim vanuit de bestuursraad duidelijk gemaakt dat hij om tafel moet. Dat is niet gelukt en dat vin den we heel erg. Wij respecteren hem om zijn visie, kennis en kunde. Wij hebben onze verantwoordelijkheid genomen en kunnen ons niet voor stellen dat Keje Molenaar dit wel kan bewerkstelligen." Inmiddels rept aandeelhouder Peter Sertons over een motie tegen de huidige rvc. Op dat moment grijpt Wijers in. Hij vindt het ongepast, maar wil de aanwezige aandeel houders wel voorleggen of ze willen stemmen over een motie. Henrichs geeft aan dat de bestuursraad - en dus de meerderheid - dit niet wil, waarmee de overige aandeelhouders in hun hemd staan. Al met al krijgt Kales gelijk. De AVA wordt door enkele aanwezi gen getypeerd als een strak geregis seerd toneelstuk. De bijeenkomst laat ook maar weer eens duidelijk zien dat je als aandeelhouder totaal geen invloed hebt op het beleid van je club. Je legt het altijd af tegen de bestuursraad. Lid worden van Ajax is je beste optie, maar dat gaat niet zomaar. Van der Sar, voorzitter van het hui dige technisch hart, zit er aan de lange tafel wat verveeld bij. De meeste vragen zijn voor Wijers en Van Wijk, sommige voor Collee en heel af en toe krijgt hij een vraag. Zo erkent de oud-doelman dat hij zich nu nog niet senang voelt om als algemeen directeur de grote man uit te gaan hangen. Op de vraag of dat over een jaar wel zo is, antwoordt hij terughoudend: "Dat is weer een jaar verder. We hebben de verwachting uitgesproken van wel," waarna hij de zaal vroegtijdig verlaat. 'Boegbeeld' Van der Sar heeft een vliegtuig te halen naar Manchester, zo blijkt later. Leo van Wijk wordt deze AVA door dezelfde bestuursraad herbe noemd tot commissaris. Het is geen zetel die hij ambieert, zegt hij. "Maar ik voel wel de verplichting de pro blemen goed op te lossen." De zaal applaudisseert. Hij zal op termijn ook Hans Wijers opvolgen als voorzitter van de rvc. Het slotwoord is voor Wijers. De oud-politi cus is hoopvol over de toe komst. Dat gevoel baseert hij op aanbevelingen van de Boston Consulting Group. Dit adviesbu reau, waaraan Wijers van 1998 tot 2002 als senior vicepresident ver bonden was, lichtte Ajax vrijblijvend en gratis door. Hun bevindingen moeten het vertrekpunt vormen voor een oplossing voor de middellange termijn. "Het plan wordt nog niet totaal gedragen, maar er liggen veel grondstoffen. De opdracht voor de directie is hier met veel energie hard aan te trekken." Na afloop van de AVA blijven de aanwezigen met meer vragen zitten dan gehoopt. De bijeenkomst wordt door een aandeelhouder een gotspe genoemd. "Het is een grote kolere- zooi," roept een ander. Jonk lijkt toch echt te gaan vertrekken. Grote kans dat Cruijff zich ook terugtrekt, inclu sief een aantal jeugdtrainers. Zijn we straks weer terug bij af? Vlak voor deze krant naar de druk ker gaat, laat clubicoon Cruijff in zijn maandagcolumn weten dat hij er klaar mee is. De legendarische nummer veertien wil zijn naam niet langer verbinden aan het beleid bij Ajax en neemt afstand van de club. Hij haalt het hardst uit naar Henrichs die 'vijf clubiconen heeft laten vallen om de rvc te dekken'. De bestuursraad zal tijdens de ledenvergadering van donderdag 17 december verantwoording moeten afleggen aan de 700 leden. Door gaans komen er daar maar weinig van opdagen. Grote kans dat dit bij deze beladen vergadering anders is. Circus Ajax trekt voorlopig nog wel even rond. "Je moet als Ajacied aardig je best doen om 't allemaal te begrijpen. Pas daarna kun je een mening over de huidige crisis bij Ajax hebben. En vaak is die mening dan ook nog eens gebaseerd op onvolle dige informatie. Er is weer zoveel geschreven en gezegd." "De conclusie is helaas wel dat onze mooie club organisatorisch opnieuw een bende is geworden. De voormalige voetballers, wijze com missarissen, directeuren, adviseurs en bestuursleden, ze hebben ieder op hun eigen manier tenminste een andere kant op gekeken. Natuurlijk niet opzettelijk of bewust. Dat durf je niet te denken, of toch wel?" "Het is al jaren zo. We gaan van incident naar rapport en het begint telkens weer opnieuw. Gebrek aan management, geen leiding. Slechte contracten en afspraken. Geen structuur. Ondanks dat de uit gangspunten van Johan Cruijff al tijden duidelijk zijn." "Bijna niemand leert iets van het recente verleden. Het meest stuitende is de opmerking van de managers dat 'het voor supporters zo sneu is wanneer de club slecht in het nieuws is'. Dat is retoriek waar supporters allang niet meer intrap pen." "Alleen Hans Wijers en Wim Jonk hebben in deze kwestie echt hun verantwoordelijkheid geno men. Door respectievelijk te ver trekken en de noodklok te luiden. En voor Wim Jonk zal gelden dat gelijk hebben en gelijk krijgen bij Ajax al veel langer twee totaal ver schillende dingen zijn." Daniel Dekker "De leiding van Ajax had 't alle maal niet zo ver moeten laten komen. Wij als supporters verdie nen beter. We zijn echt klaar met mensen die onze club steeds verder de afgrond in duwen. De oplossing is eigenlijk simpel. Schuif persoon lijke voorkeuren en ego's eens aan de kant. Kies gezamenlijk voor de uitvoering van de ideeën van Cruijff. Zoals eerder afgesproken. Zorg daarbij voor de juiste struc tuur en verantwoordelijkheden. Of Cruijff nu meedoet of niet: wij en onze achterban vinden dat het zo moet worden uitgevoerd." "Maak wat je doet kenbaar aan de achterban, handel er hon derd procent naar en houd als club daaraan vast. Wees open. Dan is Ajax in de toekomst bestuurlijk weer geloofwaardig voor ons als supporters."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11