1 ajaxlife STAND VAN ZAKEN GROEP A 'DIT AJAX HEEFT GEEN LEIDER. IK BEGRIJP DAT NIET. WAAROM STAAT HEITINGA ER NOOIT IN?' En wij? Hoewel de tijd bijna was verstreken, een 0-0 aanstaande leek en ook Fenerbahfe niet sterk ons niet. Ajax, Ajax, wat worden je zeperds voorspelbaar. AJAX EN DE TURKEN EUROPA LEAGUE 29-10-2015 in het stadion van Fenerbahfe. "In Turkije is Fenerbahfe de populairste club," zegt Ersin, "maar onder Turken in Amsterdam is Gala- tasaray populairder. Hoe dat komt? De meeste Amsterdamse Turken zijn in Nederland geboren en kiezen niet de club van de streek waar hun familie vandaan komt, maar gewoon de Turkse club die in Europa het succesvolst is." De meeste Turkse supporters hebben het stadion van hun favoriete Turkse club nog nooit, of slechts een enkele keer, van binnen gezien. Ersin is drie of vier keer bij een thuiswed strijd van Fenerbahfe geweest, waar onder één editie van de derby tegen Galatasaray. Over het huidige elftal van Fenerbahfe is hij zeer kritisch. "De club heeft veel geld uitgege ven en op zichzelf best goede spelers gekocht, maar tot nu toe valt er in het spel geen enkele lijn te ontdek ken. We hebben een trainer zon der plan. Het probleem ligt voorin. Fener heeft een goed middenveld, maar geen echte topspits die veel goals maakt." Achter hem zit Burak, ook Fener-aanhanger, instemmend te knikken. En Robin van Persie dan? Ersin: "Die heeft tot dusver vier goals gemaakt, wat niet eens heel slecht is, maar hij heeft onder de fans al veel krediet verspeeld door heel arrogant te reageren toen hij een keer op de bank werd gezet. Dat is niet goed gevallen." Galatasaraysupporter Cihat doet een duit in het zakje. "Fenerbahfe is een bijeengekocht zooitje. De ploeg kent geen samenhang, in tegen stelling tot Galatasaray, dat niet zo idioot veel heeft gekocht, maar de ploeg bijeen heeft gehouden. Gala tasaray is veel meer een team." Saai Op de televisie rolt de bal inmiddels over de mat van Sükrü Sarafoglu. In de openingsfase gaat hij soepeltjes van de ene gifgroene A jacied naar de andere, waarna de thuisploeg sterker wordt en in de elfde minuut als eerste een kolossale kans krijgt, die door Jasper Cillessen wordt ver ijdeld. Even over Ajax dan maar. Wat vinden ze eigenlijk van de ploeg uit hun Nederlandse thuisstad? "Ik heb warme herinneringen aan de ploeg van 1995 en aan spelers als Van der Vaart en Sneijder," zegt Cihat, "maar dit Ajax heeft geen leider. Ik begrijp dat niet. Waarom staat Hei- tinga er nooit in?" Ook Ersin trekt een bedenke lijk gezicht wanneer hij aan zijn Ajaxanalyse begint. "Als je een club steunt, wil je graag dat er echt goede 22 oktober: Fenerbahfe - Ajax 1-0 Molde FK - Celtic 3-1 Stand: 1. Molde FK 3-7 (7-3) 2. Fenerbahfe 3-4 (4-5) 3. Ajax 3-2 (3-4) 4. Celtic 3-2 (5-7) november erbahf "Wat een stelletje klootzakken," zegt Burak over de ploeterende spe lers van zijn club, terwijl Samet naar de wedterminal in de hoek van het vertrek loopt: even ter plekke een weddenschapje afsluiten. Hij zet in op 0-0, want daar lijkt het op af te stevenen. Fenerbahfe wordt maar mondjesmaat gevaarlijk. Ajax bakt er al helemaal niets van. "Fener scoort wel vaak in de laatste minuten," waarschuwt Ersin hem. "Niemand creëert kansen, man," zegt Samet. "Beide teams niet!" De tweede helft wordt gaan deweg zó vervelend dat Ersin maar begint te vertellen over zijn eigen voetbal loopbaan. Het gaat goed gmjM met AGB. "We staan I i bovenaan in de derde klasse," zegt hij, om er met een knipoog aan toe te jB voegen dat Turkse voetballers altijd een najaarsdip krijgen. Lachend: "Dat geldt voor AGB, maar ook voor Fenerbahfe. Tussen november en maart bakken we er niets van." speelde, verrast het doelpunt Galatasaray in 1-1 Vroeger waren er echte Turkse verenigingen in Amsterdam. Türkiyemspor en later zelfs een vereniging die Fenerbahfe heette. Maar die zijn verdwenen. "Boven dien stonden die clubs niet goed aangeschreven," zegt Ersin. "Ik speelde bij Diemen en had het daar prima naar mijn zin. Ik wilde niet bij een Turkse club spelen." Het was trainer Senel Cebar die hem naar AGB lokte, een niet exclusief maar wel overwegend Turkse club die op sportpark Ookmeer in - Nieuw-West speelt. Hij noemt zijn club 'heel posi tief, heel netjes'. Zijn verhaal spelers rondlopen. Spelers naar wie je echt graag kijkt. Zulke spelers heeft Ajax niet echt, momenteel. Het is een beetje saai." Rust. 0-0. De wedstrijd komt niet los en wordt steeds slechter. Nog thee? Nee, liever bier, vinden Nederlanders én Turken. Er komen ijskoude blikjes Heineken op tafel. We zijn per slot van rekening in Amsterdam. Wedterminal De tweede helft begint. Opmerkelijk: de Turkse voetbaljongens in Karanfil leveren veelal in het Nederlands com mentaar op het voetbal. Dat wordt in de tweede helft steeds kritischer. "Tjongejongejonge," moppert Ersin, die ziet dat Ajax weliswaar vol komen machteloos is, maar dat ook zijn Fenerbahfe steeds slechter gaat spelen. "Wat een kutwedstrijd," zegt hij - en daar is geen woord Turks bij. "Het loopt voor geen meter," roept Cihat. "Gééf die bal dan, jongen," zegt Ersin. wordt onderbroken door een woe de-uitbarsting van Burak. Fener- bahfe-trainer Vitor Pereira heeft na 72 minuten de modderende Robin van Persie gewisseld. "Man!" roept Burak ontzet. "Je gaat Van Persie er toch niet uithalen? We moeten sco ren! Wat een een mongool van een coach hebben we ook!" Zeperds Zeventien minuten later is Burak zijn tirade vergeten, want juist de vervan ger van Van Persie, Fernandao, velt Ajax pal voor tijd met een rake kop bal. Ersin juicht nauwelijks, wellicht uit respect voor zijn Nederlandse gasten. De rest springt schreeuwend overeind, maar komt snel weer tot bedaren. De backgammonsteentjes ratelen onverstoorbaar op de achter grond. "Ik zei toch dat Fenerbahfe vaak scoort in de laatste minuten!" zegt Ersin. Tijd voor afscheid. Het was gezellig bij Karanfil. De thee was lekker. De Heineken nog lekkerder. De jongens jennen ons niet met de einduitslag, zoals ze ook het onder werp 'Euro 2016' respectvol onaan geroerd laten. Buiten, op straat, staat een plat Amsterdams sprekende Turk een sigaret te roken, telefoon in de borst zak van zijn overhemd. Hij stelt zich voor als Dursun. "De man die alles weet," zegt Ersin met een knipoog. En inderdaad: Dursun legt het alle maal nog één keer uit. "Ik ben Amsterdammer en gun Ajax best een goed resultaat, maar sorry: ze hebben geen leider, ze hebben geen spits, ze hebben niks. Ajax is te gierig om goede spelers te kopen. Ik denk dat het Joodse tactiek is, haha! Je kunt wel geld op de bank hebben, maar als je het niet uitgeeft, heb je er niks aan." Daar hebben we niet van terug. Drie dagen later eindigt Fenerbahfe Ajax' nederlaag tegen Fenerbahfe was een primeur. Vier keer eerder trof de club een Turkse tegenstander in Uefa-verband. Al die keren werd zowel in Amsterdam als in Turkije gewonnen: van Besiktas (1966 en 1993), Fenerbahfe (1968) en ook Bursaspor (1986). Ajax liet, over twee wedstrijden gemeten, de Turkse tegenstander altijd met minstens drie doelpunten verschil achter zich. Ook opmerkelijk: in 115 jaar Ajax (en ondanks de aanwezigheid van zo'n 400.000 Turken in Nederland) haalde slechts één Turkse voetballer de hoofdmacht van Ajax, de in Turkije geboren Armeniër Aras Özbiliz niet meegeteld. Zijn naam: Mustafa Yücedag. Hij deed in het seizoen 1985/1986 welgeteld één wedstrijd mee. In recenter jaren kwam vooral Murat Yildirim dichtbij: hij was in 2004 Talent van De Toekomst, maar haalde Ajax 1 uiteindelijk niet en speelt nu bij Gaziantep BB.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9