8 'Fener' - Ajax kijken met Turkse Amsterdammers EUROPA LEAGUE 29-10-2015 ajaxlife 'WE HEBBEN EEN TRAINER ZONDER PLAN' Fenerbahge - Ajax in koffiehuis Karanfil in De Pijp. Turks commentaar, Turkse thee, het is weer eens wat anders. Ajax? Prima club, vinden ze, maar zelfs Amsterdamse fans van Galatasaray zijn er helder over: 'Als Turkse clubs internationaal spelen, moeten we elkaar steunen.' druk zal het niet zijn. De wedstrijd is op TRT te zien, een zender die de meeste Turken in Amsterdam thuis kunnen ontvangen. Het is inderdaad vrij rustig. In een kleine ruimte, hele maal achterin het koffiehuis, wordt de tv in gereedheid gebracht en heeft zich een klein groepje voetbal enthousiastelingen verza meld. Het grootste deel van de mannen blijft in het harde, gipswitte tl-licht backgam mon spelen, tussen de kale muren met groene lambrise ring. Rookverbod? Welk rookverbod? "Zondag is Fenerbahfe - Galata- saray", zegt Ersin. "Dan staat het hier propvol en zal het er fanatiek aan toe gaan." Sympathie Vanavond is anders. Bij Karanfil geen heksenketel. De vriendelijke uitbater komt de Nederlandse gasten Turkse thee aanbieden. Turkse tv-re clame schettert door de ruimte. Het licht wordt gedimd. Langzaam drup pelen nog wat meer belangstellenden, veelal jonge Turken binnen, die ove rigens niet allemaal aanhanger van Fenerbahfe zijn. Burak wel, maar Cihat is fan van Galatasaray, terwijl Samet een trainingsjasje van Bayern München draagt en een trainings broek van Sivasspor, de club uit de stad van zijn familie. "Die zijn echt heel slecht," zegt hij. "Zondag sta ik hier voor Gala- tasaray te juichen en ben ik anti-Fe- ner," zegt Cihat, "maar als Turkse clubs internationaal spelen, moeten we elkaar steunen, vind ik." Zo ziet de rest dat ook. Voor Ajax hebben ze trouwens ook wel sym pathie. Ze zijn per slot van rekening Amsterdammers, in de meeste geval len geboren en getogen. Maar als Ajax' tegenstander Turks is, wegen roots toch zwaarder. Op de terugwedstrijd in de Amsterdam Arena zullen duizenden Turken af komen, voorspellen ze: uit Turkije, uit Nederland, maar ook uit Duitsland en België. Het officiële uitvak voor Fener- bah?efans was in een wip uitver kocht, maar er zullen ook Turken in Ajaxvakken zitten, zegt Ersin, die zelf al een kaartje voor een 'thuisvak' op de kop heeft getikt voor 28 euro. "Ook Turken die eigenlijk voor Galatasaray of Besiktas zijn, willen die wedstrijd ook wel meemaken en in de meeste gevallen zullen ze, ondanks de rivaliteit, Fenerbah?e aanmoedigen," zegt hij. In de minuten voor de wedstrijd leggen ze even snel uit hoe dat alle maal precies zit met de beroemde 'Grote Drie' van Istanboel. Fener- bah?e is de volksclub op de zuide lijke oever van de Bosporus. Galata- saray, om historisch nooit helemaal opgehelderde redenen Cimbom genoemd, ontsproot in 1905 aan de sportacademie van een Frans lyceum en is een beetje chiquer. Besiktas, ten slotte, is een echte eliteclub. "Kak," zegt Cihat. "Maar als hun nieuwe stadion af is, kunnen ze wel eens een tijdje gaan domineren," zegt Ersin. Koffiehuis Karanfil. Fenerbahpe - Ajax kijken met Turkse Amsterdammers, onder wie de lachende Ersin. 'Ajax heeft geen leider, niks' DOOR MENNO POT Van buiten is het pand volkomen onopvallend en zou je er zo voor- bijfietsen, zeker in de duisternis van deze miezerige oktoberavond. Geluk kig hebben we een nauwkeurige rou tebeschrijving gekregen: Van der Helststraat, De Pijp, schuin tegenover De Pizzakamer. Daar is het: Karanfil, archety pisch Turks-Amsterdams buurtkof- fiehuis. Zwarte gordijnen zorgen ervoor dat geen straaltje licht naar buiten komt. Voor de deur wacht Ersin Sener (35), aimabel docent maatschappijleer, rechtsback (en naar eigen zeggen 'heethoofd') van de Amsterdams-Turkse derdeklas ser AGB en supporter van Fener. We zijn door hem uitgenodigd om onder Turkse Amsterdammers naar Fener- bahfe - Ajax te komen kijken. Ersin had het al gezegd: erg Ersin waarschuwde al: Fenerbahce scoort vaker in de slotfase. Mank De rivaliteit tussen Galatasaray en Fenerbahce is het grootst. Fener is een soort Feyenoord. Heetgebakerde fans. Galatasaray zou dan Ajax zijn: de recordkampioen en internatio naal succesvolste club van Turkije. Cimbom is de enige Turkse club die een internationale hoofdprijs won: de Uefa Cup van 2000. In een ander opzicht gaat de analogie met Fey- enoord en Ajax mank: Galatasaray won al zestien jaar geen stadsderby

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 8