Dolf Collee is een doelgerichte bestuurder met oog voor detail ajaxlife 29-10-2015 Dolf Collee (63) moet de nieuwe algemeen directeur van Ajax worden, alvorens Edwin van der Sar die functie in 2016 overneemt. Wie is deze oud-bankier? Profiel van een ervaren bestuurder die Ajax toekomstbestendiger wil maken. 'BIJZONDERE BAND' Dolf Collee bracht onlangs een bezoek aan de leden raadsvergadering van de Supportersvereniging Ajax. De aanstaand Ajaxdirecteur ziet de 93.000 leden tellende fan club niet alleen als een relatie om trots op te zijn, maar ook als waakhond voor zijn eigen organisatie. 'ALS HET DOEL HELDER IS, GA IK DAAR OP AF EN MEP IK ALLES WEG WAT ER NIETS MEE TE MAKEN HEEFT' PROFIEL Door de wol geverfd DOOR SANDER ZELDENRIJK Dolf Collee zag het levenslicht in De Lairessestraat in Amsterdam-Zuid; in het huis van zijn opa, een elek tricien. Als zoon van een bankier en binnenhuisarchitecte kreeg hij zijn zakelijke inzicht en het scherpe oog voor details met de paplepel ingego ten. Zijn vader reisde voor de bank het land door. Zo doorliep Collee zijn basisschoolperiode in Maas tricht. Terug in Amsterdam bleek de puber op de middelbare school naar eigen zeggen een 'onhanteer baar jongetje'. Zijn ouders plaatsten hem uit huis bij de rector van een middelbare school in Den Haag, alvorens hij als zeventienjarige ging studeren in Rotterdam. Collee voetbalde zelf tot zijn twaalfde jaar in Maastricht. Als verdediger schuwde hij geen duel. Hij kon uitdelen en incasseren. Een glansrijke sportieve loopbaan zat er echter niet in. Hij beschadigde zijn ruggenwervel dusdanig dat hij moest stoppen. Vanaf dat moment verschoof zijn passie naar de zeil- sport. De liefde voor Ajax ontstond in 1966, toen hij als veertienjarige met zijn vader op de tribune zat bij de mistwedstrijd tegen Liverpool. Vanaf dat moment was hij verknocht aan de club. Zijn vader overleed drie jaar later. Fusie Na zijn studieperiode in Zuid-Hol land begon Collee onderaan de ladder bij de ABN-bank. Eerst als stagiair, in 1980 had hij een offi cieel dienstverband. Vanaf 1986 was hij als 34-jarige kantoordirec teur vijf jaar verantwoordelijk voor de Amsterdamse kantoren. In die periode raakte hij ook betrokken bij Ajax. Collee kon goed door een deur met Michael van Praag, Uri Coro- nel en Arie van Os, leden van het in 1989 aangestelde bestuur. Hoofd sponsor TDK haakte af en ABN en Amro, banken die aan de vooravond van een fusie stonden, zagen hun kans schoon. Collee was op de ach tergrond betrokken bij de totstand koming van dat eerste contract. Ondertussen verdiende hij in 2000 onder ABN-Amro-topman Rijkman Groenink een plekje in de raad van bestuur. In het in 2008 ver schenen vuistdikke boek De Prooi, over het ontstaan en de ondergang van de fusiebank, wordt zijn naam dertig keer genoemd. De Prooi ging ruim 250.000 keer over de toonbank, maar staat onaangeroerd in Collees boeken kast. Het boek meldt dat hij een medewerker zou hebben ontslagen, omdat diens vrouw liet weten het 'not done' te vinden dat Collee in zijn speech haar man vergat te noe men. Dat verhaal klopt niet hele maal. De man is nooit ontslagen en nog steeds een goede vriend. Collee bestrijdt ook het beeld dat hij als keiharde manager wordt neergezet. Werkvloer Na zijn eigen ontslag in 2006 genoot Collee van een goed pensi oen. Ajax bleef hem in al die jaren trekken en op voorspraak van de ondernemingsraad trad hij in 2012 toe tot de raad van commissarissen. Die bestond al uit Hans Wijers, Leo van Wijk en Theo van Dui- venbode. Collee en Ernst Ligthart completeerden het toezichthoudend orgaan van de directie. In het laatste jaar kroop Collee door de bestuurlijke onrust al meer richting werkvloer. Zo nam hij samen met Theo van Duivenbode plaats in een strategische commis sie die in juni het levenslicht zag, na de adviezen van Tscheu la Ling. De voormalig bankier hield zich daarbij bezig met de bedrijfsmatige aspecten. Nu wacht hem een jaar als ad-in terim voor hij het stokje in novem ber 2016 overgeeft aan Edwin van der Sar, die de intentie uitsprak dan klaar te zijn voor de functie. "De band tussen Ajax en de Sup portersvereniging Ajax is een bij zondere. Bij de meeste clubs zit zo'n vereniging in de organisatie, maar zij staan los van Ajax. Zo zie ik het, tenminste. Ik denk ook dat dat goed is. Dan kunnen ze onafhan kelijk hun mening vormen en ons onder vuur nemen. Als ze onder ons zouden vallen, gaan we ons er toch mee bemoeien. Ze maken hun eigen beleid en ik denk dat dat veel krachtiger is. Onze dialoog is ont zettend belangrijk. Op die manier blijven we van elkaar op de hoogte welke kant we willen opgaan." Binnen de ledenraad van de Supportersvereniging Ajax heeft Collee de indruk achtergelaten van een krachtige man die voortvarend en transparant zijn doel wil berei ken. Waarom Collee? Een nieuwe direc teur inwerken, zou weer vier maan den in beslag nemen. Eenmaal ingewerkt zou zo'n persoon alweer moeten vertrekken. Dat schoot dus niet op. Collee is meteen beschik baar en hoeft gezien zijn opgedane kennis amper ingewerkt te worden. De topprioriteit die Collee en Van der Sar vanuit de rvc meekrij gen, is duidelijk: de problemen bin nen het technisch hart snel oplos sen. Die ondankbare opdracht ligt formeel bij Van der Sar, maar Col- lee zal daar als voormalig rvc-lid en nu directievoorzitter leidend in zijn. Collee hoopt daarnaast de komende maanden meer lijn en logica in de interne processen aan te brengen. Tevens wil hij Ajax toekomstbestendig maken. Zo maakt ook hij zich zorgen over het Nederlandse voetbal. Directe plaat sing van de landskampioen voor de groepsfase van de Champions League staat op de tocht. Hij zal de rvc adviseren wat dit op termijn voor de financiële huishouding betekent. Schorpioen Het grootste verschil tussen een bank en de topclub Ajax is volgens Collee de rol van de emotie en de ego's. "Al heeft dat soms met elkaar te maken. Emotie is mooi, maar roept soms gedrag op waarvan je denkt: hadden we dat zo moeten doen," meldt hij Ajax Life. Hij weet het politieke spel in de bestuurskamer te spelen, kan als oud-bankier een afgewogen risicoanalyse maken, weet hoe de lijnen en belangen lopen. Zijn ster renbeeld is schorpioen. Hij herkent zich in de typering van 'een sterk, gecompliceerd, trots, gevoelig per soon en 'vergeten en vergeven' komt niet in zijn woordenboek voor. Naar verwachting gaat er binnen de club dan ook een harder klimaat heersen. Vertrekkend commissaris Hans Wijers sprak op 6 september al duidelijke taal over de toekomst DOLF COLLEE Dolf Collee moet formeel nog worden benoemd tot algemeen directeur. van de club: "Voor nu is het van belang dat alle betrokkenen op een positieve en constructieve manier verdergaan met hun inspanningen voor Ajax. Een andere houding dan deze wordt door ons niet meer geac cepteerd." Of Collee daarvoor de juiste man is, zal blijken. "Daar hebben we het over een jaar over. Iedere stand van een organisatie vraagt om een bepaald type manager." Hij zal zoals altijd gefocust te werk gaan. "Als het doel helder is, ga ik daar op af en mep ik alles weg wat er niets mee te maken heeft."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7