toekomst -a yy Wim Jonk deelt zorgen Piet Keizer over slechte basistechniek voetballers ajaxlife 29-10-2015 X i Piet Keizer liet zich in het vorige nummer van Ajax Life kritisch uit over De Toekomst. De basistechniek bij de jeugdige voetballers van Ajax is niet goed genoeg. Ajax' hoofd opleidin gen Wim Jonk reageert. 'Wij denken na over de voetballer van 2020.' 'VOOR MIJN GEVOEL ZITTEN WE NU OP ZESTIG PROCENT, DUS ER IS NOG EEN LANGE WEG TE GAAN' 'We moeten snel wakker worden en durven hervormen' bal moet in de breedte term DOOR MIKE VAN DAMME Piet Keizer bekeek samen met Ajax Life de heenwedstrijd van Ajax A1 tegen Schalke 04. De linksbuiten van het gouden Ajax in de jaren zeventig ziet geen vooruitgang bij zijn club sinds het Plan Cruijff actief is. Wim Jonk, Ajax' hoofd opleidingen, kon niet voor het ter perse gaan van onze vorige krant reageren, maar deed dat alsnog uitgebreid. Hier onder zijn antwoord op de kritische noten van Keizer. Keizer: 'Elke voetballer moet de basistechniek (zoals goede aan name, kunnen passen met beide benen, red.) onder de knie heb ben. Ik zie dat amper tot niet terug bij de huidige jeugdspelers.' Jonk: "Ik deel de zorgen van Keizer over de basistechniek. Ik hoor hem dat ook al jaren zeggen, ook toen hij zelf nog technisch adviseur was bij Ajax. Alleen wat ik mis, zijn de oplossingen. Niet zozeer bij Keizer, want hij heeft input gegeven en dat is deels ook mee genomen in het Plan Cruijff. Ik mis het wel bij veel beschouwin gen over de staat van het voetbal." "Dit probleem van de afgenomen basistechniek geldt niet alleen voor Ajax, maar voor het hele Neder landse jeugdvoetbal. We hebben daarom zelf goed geanalyseerd wat de oorzaak is van die achteruitgang. Wij zien twee hoofdoorzaken. Aller eerst het verdwijnen van het straat voetbal, waardoor er een bepaalde bewegingsarmoede ontstaat. De Keizer: 'Het is een Nederlands probleem. Er is te weinig aan dacht voor het echt beter maken van spelers.' Jonk: "In landen als België en Spanje speelt de jongste jeugd al jaren op kleinere velden. Het is echt geen toeval hoe die landen nu voet ballen en presteren. Dit is dus eigen lijk een van de ideeën van Keizer die we hebben meegenomen in het Plan Cruijff, maar die in het buitenland al eerder waren opgepakt. Neder land loopt hierin gewoon achter, dat moeten we allemaal goed beseffen. We moeten nu snel wakker worden en durven hervormen." "Ik deel dus de zorgen van Kei zer, en we werken daar ook hard aan bij Ajax. Maar alleen kijken naar wat WIM JONK gebeurt binnen de muren van De Toekomst is inderdaad een te sim pel uitgangspunt. Dit probleem zit zo diep, dat kun je niet meer oplos sen door wat extra techniektraining op zestienjarige leeftijd bij de club. Dan ben je echt te laat. Het moet bij de wortel worden aangepakt, dus het hele Nederlandse jeugdvoet- tiongeneratie' is wat dat betreft wel een rake. Hoe Keizer en ik zijn opge groeid, halve dagen voetballen op straat, dat zie je nu nauwelijks meer. Hierdoor verliezen spelers duizen den trainingsuren, en daarmee dus eigenlijk techniektraining en vor ming van de motoriek." "Ten tweede spelen de pupillen in Nederland in veel te grote ruimtes. Dat betekent weinig balcontacten en een voordeel voor fysiek sterke jongens. Daardoor gaat veel talent verloren en je ontwikkelt spelers niet optimaal. Vandaar dat Ajax zelf het initiatief heeft genomen om in de onderbouw de Twin Games te introduce ren, dus twee wedstrijden naast elkaar in veel kleinere ruimtes. Dat is nu overgenomen door de KNVB en bijna alle bvo's, dus daar zien we een mooie samenwerking." "Door de Twin Games zie je nu veel meer balcontacten en sneller handelen in moeilijke situaties. Dat werkt dus positief voor de tech niek. Daarnaast proberen we zoveel mogelijk het straatvoetbal na te bootsen in de opleiding, vooral bij de jongste jeugd. Daarom zijn we bijvoorbeeld ook op verschillende ondergronden en met verschillende spelvormen gaan trainen." worden hervormd. En dan praat je dus vooral over de onderbouw, daar moet je het meeste zaaien om later te kunnen oogsten." "Drie jaar geleden heb ik Keizer uitgenodigd om training te geven in de jeugd, jammer dat hij daar niet op is ingegaan. Ik nodig hem nu van harte nog een keer uit. Ik zou zeg gen: kom dan vooral ook eens kijken bij de onderbouw, want daar is de nieuwe aanpak heel erg tastbaar." Keizer: 'Carel Eiting is een spe ler die wel een sterke techniek heeft. Hij voetbalt vanuit bewe ging, en laat ook zijn teamgeno ten bewegen.' Jonk: "Ik wil niet te veel op namen ingaan, dat lijkt me niet zinvol. Maar als we praten over de norm, dan ben ik net als Keizer nog lang niet tevreden. Ik heb een jaar gele den gezegd: we zitten pas op dertig procent. Toen werd ik vreemd aan gekeken, maar dat meende ik echt. Hervormen van een jeugdopleiding kost nu eenmaal veel tijd. En ver anderingen wekken ook weerstand op, dat werkt altijd vertragend. Voor mijn gevoel zitten we nu op zestig procent, dus er is nog een lange weg te gaan. Maar ik heb vertrouwen dat we de goede weg zijn ingeslagen." Keizer: 'Ik vind dat als je de beste jeugdspelers van Europa wil hebben, dat je dan ook de beste trainers moet willen heb ben.' Jonk: "Ook ik zie natuurlijk graag de beste jeugdtrainers van de wereld bij Ajax. Niet voor niks heb ik Ricardo Moniz benaderd, die wilde ik dol graag binnenhalen. Wij waren er met elkaar ook snel uit, maar ik kan zoiets dus niet in mijn eentje rond maken." "Er is trouwens geen bewijs voor dat oud-spelers automatisch ook de beste jeugdtrainers zijn. Het gaat erom of je kennis kunt overbrengen aan de jeugd. Werken in het jeugd voetbal vereist een enorme passie en drive. En de wereld is veranderd, je kunt niet meer zomaar teruggrijpen op je eigen tijd als voetballer. De jeugd en ook de ouders zijn veel mondiger, je hebt te maken met het vervagen van normen en waar den, met zaakwaarnemers op hele jonge leeftijd, ga zo maar door. Je hebt uitstekende communicatieve vaardigheden en veel empathisch vermogen nodig om in het moderne topjeugdvoetbal te kunnen werken." "Het is zeker belangrijk om ook oud-spelers in de opleiding te hebben die de details kunnen bij brengen. Daarom heb ik sinds mijn aanstel ling ook veer tien oud-spelers binnengehaald. Maar oud-voet baller zijn is slechts een pre, geen garantie. Ook flexibiliteit en een moderne mindset zijn nodig, zeker binnen onze nieuwe werkwijze met het mentormodel." Keizer: 'De jeugdopleiding staat te veel in het teken van fysieke aspecten en tactiek in plaats van basistechniek.' Jonk: "Ik begrijp dat Keizer aangeeft dat de nadruk op fysieke training zou liggen. Die beeldvorming ken ik, maar het is simpelweg niet waar. Kijk naar de feiten qua trainingsu ren en je zult zien: het is precies het tegenovergestelde. We zijn welis waar meer fysiek gaan trainen, maar in verhouding nog veel meer extra gaan voetballen. Bovendien moeten we spelers eerder klaarstomen voor het eerste elftal, terwijl het voetbal steeds sneller en atletischer wordt." "Wij denken na over de voetballer van 2020: wat moet die kunnen en wat moeten wij dan doen om die spe ler op te leiden? Ook fysiek vermogen is daarbij belangrijk. Wat jongens als Jairo Riedewald, Riechedly Bazoer en Kenny Tete hebben gezegd over het nut van de performance trainin gen spreekt boekdelen. Het is geen toeval dat die jongens nu zo makke lijk overeind blijven, op zo'n jonge leeftijd."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17