Onvrede onder deel fans groeit, boycot Vak 410 ajaxlife 29-10-2015 XtJ Zei de burgemeester nog iets over de duur van het voorarrest? en vooral de politie en het OM bij het oppakken van 126 Ajaxsuppor- ters die op De Toekomst waren op de ochtend van Ajax - PSV. De een zou alleen een biertje willen drin ken daar, de ander zou meteen eens willen vragen hoe het staat met het nieuwe supportershome, dat nog altijd op zich laat wachten. De Toekomst was echter gesloten voor publiek, vanwege een sponsoreve nement. Het rommelt tussen Ajax en deel van de eigen achterban. 126 fans werden onlangs op De Toekomst opgepakt, Vak 410 boycot wedstrij den, de toekomst van het supportershome is onduidelijk. En dan sluimeren er nog andere ontevredenheden. Wat is er nou eigenlijk aan de hand? ACHTERGROND *fl fT Een deel van Vak 410 boycot de wedstrijden van Ajax voorlopig. En toen greep de politie in? Ja, die waren sowieso in de buurt voor Ajax - PSV en konden snel schakelen. Uiteindelijk zijn alle 126 fans opgepakt. Ze hebben allemaal drie dagen vastgezeten wegens lokaalvredebreuk, openlijke geweld pleging en het verstoren van de openbare orde. 'Minimaal honderd Ajaxsupporters' hebben volgens Vak 410 'volledig onschuldig' vastgeze ten. 'Als Vak 410 kunnen en wil len we deze rechtsongelijkheid en schandalige aanpak van voetbalsup porters gewoonweg niet accepte ren,' zo viel te lezen op hun website. Dat klinkt heftig. Maar je wordt in Nederland toch niet zomaar drie dagen vastgehouden? Hopelijk niet zeg. Het blijft natuur lijk ook de vraag of het terecht is dat alle 126 aangehouden supporters drie dagen hebben vastgezeten. Wat als je bijvoorbeeld nietsvermoedend het terrein opliep nadat het hek al was geforceerd? Maar zoals gezegd: het OM heeft de beelden en moet dus het onderscheid kunnen maken wie echt iets heeft gedaan en wie niet. Burgemeester Van der Laan zei in een spoeddebat in de gemeenteraad van Amsterdam wel dat hij de arres tatie 'terecht' vond, aan de hand van wat hij had gezien en gelezen. "Ik heb nu geen reden om te twijfe len aan de rechtsgeldigheid van het voorarrest." Hij verwees wat dat betreft naar het oordeel van de strafrechter. Die bepaalt uiteindelijk of het echt terecht was of niet dat de fans drie dagen vastzaten. Wel zei Van der Laan dat er misschien 'meelopers' en 'echte doeners' zijn, maar dat de meelopers strafrechtelijk ook 'risico lopen' als er iets in een groep wordt ondernomen. Misschien is dat een eyeopener voor sommigen. En nu? Alle 126 fans zijn tot het einde van het seizoen niet welkom op De Toe komst. Zeven fans hadden al een stadionverbod, Ajax heeft nog eens twaalf personen de toegang tot de club ontzegd in afwachting van een landelijk stadionverbod. De andere fans mogen gedurende het onder zoek gewoon naar binnen. Als ze worden veroordeeld, kunnen ze ook een stadionverbod tegemoet zien. De eerste zaak dient al in december, de laatste staat voor eind januari op de rol bij de rechtbank. En verder is het hopen dat het nu rustig blijft binnen de suppor tersgeledingen. Van der Laan liet de gemeenteraad wel weten dat er span ningen zijn, en dat Ajax wat hem en de politie betreft mag gaan doorpak ken. "We zitten sinds de bekerfinale (het vuurwerkincident tegen PEC Zwolle in 2014, red.) helemaal op één lijn met Ajax," aldus Van der Laan. Dat is helder. Maar je had het over 'de druppel' wat Vak 410 betreft. Er speelt dus meer? Inderdaad. Laten we beginnen met het supportershome. Die brandde zoals je weet in januari af, waarna op de oude trainingsvelden bij de Arena tot het einde van het seizoen een tij delijk alternatief home stond. Nu is het wachten tot er een definitief sup portershome komt. Daar zit maar weinig schot in. Ik heb wel eens iets gelezen over een bezwaar van een horecaon dernemer, dat inmiddels is inge trokken. Waarom wordt er niet gebouwd? Het is de bedoeling dat het home aan de zuidzijde van het stadion komt. Er zijn echter nog wat hobbels te nemen. De gesprekken hierover met afvaardigingen van supporters zijn nog gaande. Ajax is naar eigen zeggen nog steeds bereid operatio neel en financieel ondersteuning te bieden, maar liet wel weten eisen te stellen aan een nieuw stichtingsbe stuur. De belangrijkste boodschap uit het statement over het home voor leden van SV Ajax is: 'Ajax wil een supportershome voor alle Ajaxsup porters'. Dat is heldere taal. De club is minder duidelijk over het oude logo, toch? Inderdaad. Want ook daar ligt nog een pijnpuntje. Dat het oude logo voorlopig niet terugkomt, is wel duidelijk. De werkgroep die zich daarmee bezighield, kreeg keurig antwoord vanuit de directie. Er was alleen de hoop dat de directie ook de achterban zou uitleggen waarom er bijvoorbeeld geen haalbaarheidson derzoek wordt gedaan. Die uitleg is echter nog niet gekomen. Wanneer gaat Vak 410 weer zin gend door het leven? Dat weet alleen Vak 410 zelf. Inmid dels is er wel een constructief gesprek geweest tussen de groep en Ajax, bevestigt de club, ook over het beleid rondom spandoeken. Er zijn wat dui delijke afspraken gemaakt, ook met het oog op het vijftienjarig bestaan van het sfeervak, in januari. Al met al vallen de problemen nog wel mee, toch? Voor die 126 fans worden het span nende maanden, verder hebben we als gehele achterban een lange adem nodig wat het supportershome en het oude logo betreft. Meer is het niet. Om eerlijk te zijn, is het allerbeste medicijn tegen de katterigheid op de tribunes nog altijd een wervelend Ajax op het veld. Hopelijk is daar een minder lange adem voor nodig. DOOR MIKE VAN DAMME Dat het uitvak stil was giste ren in De Kuip is logisch, zon der aanwezige Ajaxsupporters. Maar vooral ook tegen Heracles was er weinig tot geen gezang te horen. Hoe kan dat? Je verwacht waarschijnlijk dat we nu meteen beginnen over de boycot van Vak 410. Dat komt zo. Het is ook gewoon zo dat, na een periode van weinig sprankelend voetbal, een deel van de fanatieke suppor ters een beetje klaar is met het fletse spel op het veld. Maar natuurlijk helpt de boycot van Vak 410 niet mee om de sfeer erin te houden. Het groepje 'sfeermakers' op het vak is voorlopig alle thuis- en uitwedstrij den niet aanwezig. Hun afwezig heid zorgt misschien niet letterlijk voor een leegte in de stadions, maar wel voor een stilte. Dat is jammer. Vak 410 is dus boos. Waarom? Dat hebben ze zelf uitgelegd in een statement op hun website. De 'druppel' is het optreden van Ajax Wat er precies is gebeurd, is keurig vastgelegd door de came ra's op De Toekomst. De beelden liggen bij het OM. Ajax gaf zeven seconden beeld vrij, waarop te zien is dat fans - van zowel binnen als buiten het complex - het toegangs hek forceren. In een statement liet de club weten dat er eigendom men van Ajax zijn weggenomen en dat een deel van de personen 'zich door gebruikmaking van geweld onrechtmatig toegang heeft weten te verschaffen tot het (gesloten) clubhuis'. Spelers en fans kwamen nader tot elkaar in Arnhem. Al werd er ook nu minder gezon gen dan normaal. Stilte tijdens de storm

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15