'HET BEST OP DE '10" 'IK WIL NA MIJN LOOPBAAN KUNNEN ZEGGEN DAT IK ALTIJD MIJN GEVOEL HEB GEVOLGD BIJ MIJN BESLISSINGEN' Horst Hrubesch (64) is bondscoach van de Duitse jeugd- ploeg onder 21 jaar. Hij kent Amin Younes al vanaf diens zestiende jaar. 'Amin is nog te lief en netjes.' club," meldt hij Ajax Life. "Amin kan zich bij jullie goed ontwikke len. Ajax speelt aanvallend, inter nationaal en technisch verzorgd." INTERVIEW -f -f 29-10-2015 XX ajaxlife MARC OVERMARS OVER YOUNES: 'BETERE TECHNIEK DAN IK HAD' Amin Younes wordt geregeld aangesproken op het feit dat hij aan de speler Marc Overmars doet denken. Dat vindt de Duitser leuk om te horen, maar hoe ziet Ajax' directeur spelersbeleid dat zelf eigenlijk? veertien jaar lang. Hij was zelf ook een goede speler, fanatiek, maar niet op het hoogste niveau. Hij verdient het nu zeker om te relaxen en komt elke thuiswedstrijd kijken." Vanaf zijn twaalfde groeide Younes' overtuiging om te slagen als prof. Aan iets anders dacht hij ook niet. "Op die leeftijd weet je of je goed bent of niet en dat je er alles voor moet geven om het te halen. Dat besef kwam pas écht nadat ik mijn eerste interland met Duitsland onder vijftien had gespeeld. Vanaf dat moment begreep ik dat ik er voor de volle honderd procent voor moest gaan." In de periode tussen zijn prof debuut in 2011 en afgelopen zomer wist de jeugdinternational geen vaste basisplaats in de hoofdmacht af te dwingen. Niet bij Borussia Mön- chengladbach en ook niet in het afgelopen seizoen toen die Fohlen (de Veulens) hem verhuurden aan 1. FC Kaiserlautern. De laatste drie seizoenen kwam hij gemiddeld niet verder dan veertien duels per jaar. De vraag is dan ook of de drib belaar wel in de fysiek sterke Bunde- sliga op zijn plek was. De laatste drie AMIN YOUNES seizoenen had hij bij Borussia Mön- chengladbach meerdere gesprekken met technisch directeur Max Eberl en hoofdtrainer Lucien Favre. "Ze beloofden me steeds speelminuten, maar dat was voor mij te weinig. Ze zeiden dat er veel concurrentie was. Dat snapte ik, want dat is bij elke club zo. Ook hier bij Ajax. Maar als ik goed train, wil ik een eerlijke kans." Voorkeur In eerste instantie zou Younes zijn verbintenis verlengen, aangezien zijn contract nog doorliep tot 2016 en de club hem na dit jaar niet transfervrij wilde laten gaan. Na het Europees kampioenschap voor spelers onder 21 jaar in Tsjechië (zie kader), waar hij een eerste gesprek had met Marc Overmars en Frank de Boer, liet de vleugelspeler weten dat een transfer naar Amster dam zijn voorkeur genoot. Ajax bleek het meest concreet. Al was er volgens Younes ook interesse uit Spanje, Italië en Duitsland; van clubs die hem meer salaris boden. Toch koos hij voor Ajax. "Ik geloof dat ik hier goed pas en dat de club ook goed bij mij past. Ik kan me nu internationaal laten zien. Dit voelt als een goede stap op het juiste moment. Ik ben pas 22. Dit is het moment om te laten zien wat ik kan. Ik wil na mijn loopbaan kunnen zeggen dat ik altijd mijn gevoel heb gevolgd bij mijn beslissingen. Geld is nu niet het belangrijkste. Ik wil voetballen. Als ik niet speel, word ik ongelukkig." Younes kreeg zijn goede gevoel bij Ajax na een positief gesprek met Frank de Boer, Marc Overmars en Orlando Trustfull tijdens het trai ningskamp in Neustift. "In de twee uur durende rit vanuit München was ik erg zenuwachtig en nieuws gierig naar hun verhaal. Zo vaak komt het niet voor dat Ajax spelers uit Duitsland haalt, laat staan jonge spelers." Wat was dan dat overtuigende verhaal? "Ze zagen in mij een cre atief type speler dat nog ontbrak in de selectie. Iemand die kan verras sen tegen defensief ingestelde ploe gen. Iemand die offensief denkt en veel dreiging naar voren heeft," analyseert hij zichzelf als linksbui ten. Spelen in de eredivisie is bedui dend anders dan de Bundesliga, stelt hij inmiddels als ervaringsdes kundige. "De eredivisie is voor mij iets eenvoudiger, omdat tegenstan ders zich meestal aanpassen aan Ajax en niet andersom. In Duits land is ieder duel compleet anders en verschilt de tactiek wekelijks. Daar houd je veel meer rekening met je tegenstander." In de eredivisie is Ajax na tien speelronden koploper en verloor het alleen thuis van PSV. Younes maakte in de competitiekraker zijn eerste officiële treffer in de hoofd macht. Daar waar de fans uit hun dak gingen, vierde de Duitser dat opvallend ingetogen. "Ik voelde dat we een zware middag tegemoet gingen. We hadden veel moeite met hun spel en moesten nog tachtig minuten. Daarom hield ik me een beetje in." Op de Europese velden wilde het in de eerste drie duels nog niet echt lukken. Ajax maakt nog kans op overwintering, maar zal dan in ieder geval betere resultaten moe ten halen dan in de eerste drie groepduels."We hebben een over winning nodig. Het ontbreekt ons te vaak aan een beetje geluk om treffers te maken. We zijn jong, maar hebben veel kwaliteit. Hoe meer we spelen, des te beter raken we op elkaar ingespeeld." Horst Hrubesch in duel met Ruud Krol tijdens het EK 1980. Even ter introductie voor wie hem niet kent: Horst Hrubesch is een grote naam in het Duitse voetbal. Zo schoot hij West-Duitsland naar de Europese titel in 1980, speelde das Kopfball Ungeheuer (het kop balmonster) twee jaar later de ver loren WK-finale tegen Italië én won hij als aanvoerder met Ham burger SV de Europacup I in 1983. Als bondscoach van diverse Duitse jeugdploegen won hij in 2008 en 2009 de Europese titel. Deze zomer acteerden Hrube sch en Younes samen op het EK voor spelers onder 21 jaar in Tsje chië. De Duitsers versloegen daar onder andere het Denemarken van Viktor Fischer met 3-0, maar ver loren in de halve finales pijnlijk met 5-0 van Portugal. Op dat toer nooi besloot een zware Ajaxdelega- tie, bestaande uit Marc Overmars, Frank de Boer en Jeroen Slop, werk te maken van de kleine behendige dribbelaar. Impuls Volgens Hrubesch deed Younes er goed aan zijn loopbaan bij Ajax van een nieuwe impuls te voorzien. "Voor iedere speler is er een juiste Door de jaren heen zijn er maar weinig Duitse profs die de overstap naar Ajax maakten. "Dat klopt," zegt Hrubesch. "Ik herinner me alleen Horst Blankenburg en Peter Lübeke (hij vergeet Arno Steffen- hagen, red.). Ajax staat symbool voor de jaren zeventig onder Johan Cruijff. Beweeglijke spelers met een sterke techniek. Goede Duitse profs die aan dat beeld voldeden, gingen meestal naar een grotere competitie, zoals de Serie A." Hoe kijkt de Duitse voetbalwe reld naar Younes? "Als Amin zich de komende jaren goed ontwikkelt, kan hij de overstap naar de natio nale ploeg maken. Ik vind hem nu nog te vaak te lief en netjes. Daar werkt hij aan. Hij kan links- en rechtsbuiten spelen, zelfs links half, maar ik vind hem het best op de '10'. Hij kan het verschil maken, is balvast in de kleine ruimte en levensgevaarlijk in het strafschop gebied. Hij moet wel meer gaan scoren en mag best wat egoïsti- scher worden." (SZ) "Met betrekking tot een aantal punten snap ik dat wel, ja. Het is belangrijk dat hij 'hoog' blijft spe len om zijn actie te maken, daar ligt zijn kracht. Ik was meer van de lange sprint en dribbels, dus hoefde niet zo hoog te staan. Hij is meer van het korte werk. Daar naast is zijn techniek beter dan de mijne was," stelt Overmars tegen over Ajax Life. Tot op heden maakt de links buiten een 'prima indruk', stelt Overmars. "We zijn tevreden over hem. Het is lekker om hem erbij te hebben. Als basisspeler, maar ook als invaller. Amin is een type dat bij ons goed tot zijn recht komt. Hier wordt met echte buitenspe lers gespeeld en in Duitsland moe ten spelers in een 4-4-2-systeem of een variant daarop meer verdedi gende meters maken. Daar ligt niet zijn kwaliteit." Dat er weinig Duitse spelers naar Ajax komen, is volgens Over- mars verklaarbaar. "Het is een feit dat de Bundesliga een sterkere en meer aansprekende competitie is dan de eredivisie. Dus zullen talenten daar niet zo snel naar ons toekomen. Dat weten we, want we hebben het vaker geprobeerd." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11