m m j i 'JE KUNT WEL LEUK CONTROLEREN, MAAR EEN COUNTER KAN GENOEG ZIJN INTERVIEW ajaxlife 24-09-2015 ik te veel na' Dat was toch vooral algemene kritiek op de gehele ploeg? "Dat is natuurlijk ook persoonlijk. Ik speel de bal achterin rond, moet indribbelen of de lange bal spelen. Natuurlijk doen we het met z'n allen, maar de meeste fans kijken toch naar het begin van een aan val en die begint achterin." Je bent international. Merk je dat het verwachtingspa troon is veranderd? "Ja, maar dat is normaal. Sinds het WK in Brazilië ver wachten mensen meer van me. Dat vind ik niet erg. Ik speel bij Ajax. Ook al speel ik goed, een week later is dat vergeten en moet ik er weer opnieuw staan." Jairo Riedewald wordt gezien als een exponent van de Cruijff- revolutie. Ajax presenteerde op Fox Sports onlangs de eigen documentaire 'De Toekomst van Ajax'. Daarin zien we Winston Bogarde de verdedigers stevig aanpakken. Hoe individueel ben jij opgeleid? "Ik kreeg bij Jong Ajax pas indivi duele koptraining van John Bos man en bij het eerste elftal soms van Jaap Stam. De club ging individueler opleiden toen ik naar Jong Ajax ging." Hoe kijk je terug op je eerste serie wedstrijden met Jairo in het cen trum? "In de competitie gaat het goed, Europees kan het veel en veel beter. In het begin was het even wennen." Waaraan moest wennen? "Op de training zie je pas goed wat de ander wil. Moet je hem inspelen in zijn voeten of een paar meter voor hem? Als je Jairo met Niklas Moisan- der vergelijkt, dan is Jairo sneller. Hij is ook niet een van de grootsten, maar wint zijn kopduels. Hij won er ook een paar tegen Bas Dost. Ik vind hem een goede centrale verdediger." Je het meeste JOEL VELTMAN Moisander is tweebenig. Riede wald vooral linksbenig. Is dat van invloed op jullie spel? "In een wedstrijd kan je soms even op elkaars positie komen. Jairo en ik willen allebei zo snel mogelijk weer op onze eigen positie staan. Het beïnvloedt ons spel dus wel, want Niklas kon bijvoorbeeld gewoon rechts blijven staan." Iets anders, hoe kijk jij tegen het werken met een focuscoach aan? "Net als bij veel nieuwe dingen was het in het begin wel even wennen. Sommige jongens zeggen eerlijk dat ze er niets mee hebben. Zelf ben ik nu twee keer gegaan en zie ik dingen waar ik wat mee kan." Wat moet je er gaandeweg van leren? "Dat je ruim negentig minuten lang gefocust bent. Ik heb net als andere spelers wel eens een kort moment van verslapping. Dan ben ik even niet bij de les. Vorig seizoen was dat in mijn geval vaak in de laatste twin tig minuten. Ik leer nu om me niet te laten afleiden door de scheidsrech ter, het publiek, veld of - ik noem maar wat - de hoge temperatuur." statistieken van de laatste twee jaar ontlopen elkaar niet zo veel, wat betreft speel minuten en basisplaatsen. Hoe vertaal jij die cijfers voor jezelf? "Ik zie mezelf wel groeien in mijn manier van spelen. In mijn eerste seizoen was ik veel vrijer in mijn hoofd. Dat zie ik nu ook bij Jairo. Vervol gens komen er andere dingen bij kijken en ga je meer nadenken, omdat je meer ervaring hebt. Vorig seizoen dacht ik te veel na. Dat heb ik nu van me afge zet." Mensen omschrijven je als een nuchtere jongen. Hoe verklaar je zoiets dan? Het gebeurde toen ik merkte dat er opeens zoveel mensen zijn die een mening over me hadden. Dan kun je nog zo nuchter zijn, dat pakt je echt wel. In je eerste seizoen als basisspe ler zit je op een wolk, heb je krediet. Viktor Fischer troost ploeggenoot Joël Veltman na diens fout in de uitwedstrijd tegen Rapid Wien. In het tweede jaar wordt meer van je verwacht en is er al minder krediet. Dan ben je niet meer die jongen die net komt kijken." Voor de rechter centrale posi tie is de concurrentie met Mike van der Hoorn en John Heitinga hevig. Waarin verschillen jullie onderling? "John is natuurlijk een brok erva ring. Hij speelde in Engeland en Duitsland. Dat is keihard werken. Hij kan de momenten dat het daar op aankomt als geen ander inschat ten. Mike is fysiek sterk en heel snel, ondanks zijn lengte. Hij kan goed koppen en is verdedigend heel sterk. Van mij wordt gezegd dat ik een voetballende verdediger ben. Voet ballend kan het nog steeds beter, maar verdedigend word ik nu ook beter." Meedogenlozer? "Ja. Het pure verdedigen. Killen, doordekken. Dat soort dingen." Tegen Twente en Celtic zagen we je een paar keer even uitdelen. Dat zijn dan van die momenten? "Het is leuk dat je voetballend mis schien goed bent, maar af en toe moet je er in kleunen. Dat doet de tegenstander ook. Soms moet je maar even geel pakken. Ik heb dat sinds dit seizoen en al een beetje aan het eind van vorig jaar weten te kwe ken. Hoe precies weet ik niet. Is ook ervaring, denk ik." Wat is je gevoel bij Molde, Fener- bahfe en Celtic? "Ik keek de loting samen met Lasse. Ik ben tevreden. Op papier zijn het moeilijke tegenstanders. Het is pret tig dat we niet zes uur hoeven te vliegen. Ik denk dat het een gelijk waardige poule is. Niemand had verwacht dat Molde even bij Fener- bahge zou winnen." De club wil aansluiting vinden bij de Europese top. Wat is daar voor nodig? "Het gaat tegenwoordig veel over het 'controleren' van een wedstrijd, maar dat is helemaal niks. Vooral Europees niet. Je kunt wel leuk controleren, maar een counter kan genoeg zijn. Zo'n Europese tegen stander geeft daar helemaal niets om. Als ze een keer scoren, is dat genoeg. Daar moeten wij ook naar toe." Is het probleem van Ajax niet dat de ervaren helft van de selectie dat inmiddels beseft, maar dat de jeugdige helft daar blijkbaar elke keer weer... "...intrapt. Dat is inderdaad een stukje ervaring. Dat ben ik met je eens. Hoe raar het ook klinkt, het duurt een paar wedstrijden voordat zoiets doordringt." Jouw Europese campagne is er een met uitschieters. Rood tegen FC Barcelona, een strafschop veroorzakend tegen Red Bull Salzburg, de verkeerde inspeel- bal in Wenen tegen Rapid en wat ook beklijft: de enorme kans uit tegen Dnjepr. "Het gaat tot nu toe met pieken en dalen, maar ik zie geen verband. Het is niet dat ik het niveau niet aankan. Als een spits niet scoort, wordt hij niet zo afgebrand als wanneer ik als verdediger een fout maak. Maar goed, dat weet je als verdediger. Daar moet je niet over klagen." Ajax oogde in Enschede en tegen Celtic kwetsbaar bij corners. Sterker, daar kwamen drie van de vier tegentreffers uit voort. Dat mag toch niet? "Daar hebben we in de kleedkamer ook op gehamerd. Als jij de bal zelf niet kan koppen, zorg dan in ieder geval dat je tegenstander dat ook niet kan. Die mentaliteit moet zeker naar boven gaan komen." Je zat niet bij de selectie van het Nederlands elftal voor IJs- land-thuis en Turkije-uit. Hoe zet je zo'n teleurstelling van je af? "Dat gaat vanzelf. Het is heel sim pel: ik moet gewoon bij Ajax laten zien dat ik er weer bij hoor. Natuur lijk roept je omgeving er in de eerste dagen iets over, maar zij hebben nu ook wel door dat ze me voortaan op die momenten maar even met rust moeten laten." Je zei dat je eerst maar eens je normale niveau bij Ajax moest halen. Wat is je referentiepunt voor dat niveau? "ADO-thuis." Alle respect voor ADO Den Haag, maar dat is middenmoot eredivisie. "Dat weet ik, maar ook in die wed strijden moet ik het brengen en laten zien."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9