17 Francesco Antonucci maakt indruk in zijn eerste weken bij Ajax ajaxlife TOEKOMST 24-09-2015 'FRANCESCO DENKT TOCH WAT SNELLER DAN DE MEESTE ANDERE SPELERS' Jammer Francesco Antonucci maakte onlangs de overstap van Anderlecht naar Ajax. De zestienjarige Belg heeft nog een lange weg te gaan, maar kent een sterke kennisma king in Amsterdam. Genetisch vi r i - /M' Stilist met de WIM JONK Zeeburgia-spelers. Het is Champions Leaguewaar dig, blijkbaar. Vanuit de dug-out ziet ook de dienstdoende Ajaxtrainer Wim Jonk, tevens hoofd opleidingen, dat Antonucci op enthousiasme kan rekenen bij de toeschouwers. "Dit is wel een speler voor wie je naar het voetbal komt," beaamt Jonk goed een uur later in de bestuurskamer van Zeeburgia. "Hij kan gemakke lijk een speler passeren, zodat hij snel een overtalsituatie creëert. Je hoopt als trainer dan dat de rest daar op anticipeert. Daar hadden ze vandaag wat moeite mee, zodat het rendement een beetje uitbleef. Francesco denkt toch wat sneller dan de meeste andere spelers." versnelling wennen. Hij is Franstalig, maar pakt het Nederlands snel op. Hij wil ook dat we alleen Nederlands tegen hem praten. Hij verstaat al bijna alles." Waar Antonucci weinig aan kan veranderen, is dat hij een iel man netje is. Met zijn 1.71 meter is hij in de wedstrijd tegen Zeeburgia letter lijk een hoofd kleiner dan de meeste van zijn tegenstanders. Hij heeft nog weinig vet en spiermassa om zijn botten zitten. Het is genetisch. Zijn vader, aandachtig toeschouwer langs de kant en met zijn zoon voorlopig woonachtig in Vinkeveen, heeft het zelfde postuur. Juist door zijn fysieke beperking zal Antonucci waarschijnlijk niet al op zeer jonge leeftijd - zoals Riechedly Bazoer bijvoorbeeld - debuteren in het eerste elftal. Althans, dat stelt Tom van den Abbeele. De Belg, voor malig hoofd jeugdscouting bij Club Brugge, brengt met zijn bedrijf GT Sports Consultancy Belgisch voet baltalent in kaart. Van den Abbeele schaalt voetballers per geboortejaar in naar fysieke kenmerken, zodat laatbloeiers niet afgeserveerd worden puur vanwege een gebrek aan kracht. "Francesco is wel een speler die in die categorie 'laat' valt," stelt Van den Abbeele in gesprek met Ajax Life. "Dat betekent dat hij toch een jaar of zelfs twee jaar langer nodig heeft dan spelers van zijn leeftijd die in de categorie 'vroeg' of 'normaal' zitten. Dat hij klein is, hoeft geen probleem te zijn. Ik denk dan aan spelers als Lionel Messi en Eden Hazard. Voor hen is hun lengte ook geen nadeel. Francesco heeft heel veel spelinzicht, voelt precies aan wanneer het spel te versnellen of te vertragen. En hij is technisch zeer sterk." Messi en Hazard spelen dit sei zoen in de Champions League. Antonucci heeft nog een weg af te leggen. Al zijn sommige voetbalfans er al van overtuigd dat hij daar gaat komen. Antonucci is afkomstig van Anderlecht, dat al jaren over een uitermate goede jeugdopleiding beschikt. De Belgische topclub ont ving naar verluidt een half miljoen euro voor de talentvolle midden velder, die vijf jaar geleden nog de overstap maakte van Charleroi naar Brussel. Antonucci is soms letterlijk een hoofd kleiner dan zijn tegenstanders. DOOR MIKE VAN DAMME Urbain Haesaert, hoofdscout bij Anderlecht en in het verleden scout voor Ajax in België, noemt het ver trek van Antonucci in eerste instantie 'geen verlies' voor de Belgische club. "Waarom zou het een verlies zijn? Ja, hij is een talent, maar daar hebben we er bij Anderlecht meer van. Nu valt er een plek open voor een ander, zo werkt dat in een jeugdopleiding. En Francesco heeft ook nog een lange weg te gaan." Als we even doorvragen, stelt Haesaert toch dat het 'jammer' is dat Antonucci voor Ajax koos. "Hij is technisch zeer sterk en heeft een goed karakter. Hij is een heel beleefde jon gen. Rustig, en in het veld een echte stilist. Ik ben dan ook blij dat hij, nu hij toch een andere club heeft geko zen, bij Ajax speelt. Hij past bij die club, zoals hij ook goed bij Ander- lecht paste. Hij heeft alles om er te komen, al geeft dat natuurlijk nog geen garanties. Hij zal nog wel sterker moeten worden in de duels en in de omschakeling." In Amsterdam herhaalt Jonk de woorden van Haesaert als het om ver- beterpunten gaat. Alleen gebruikt de hoofd opleidingen van Ajax termen als 'fysieke kracht' en 'positionering'. Het komt min of meer op hetzelfde neer. Antonucci zou aanvankelijk in de B1 beginnen, maar speelt al een paar wedstrijden met de A2 mee. Vooral vanwege blessures bij andere spelers. "Hij heeft zich al redelijk goed aan gepast," stelt Jonk. "Maar elke jon gen van buiten heeft tijd nodig om te "Zijn naam is Antonucci. An-to-nu- cci. Weet je... over een paar jaar zie je hem in de Champions League, en kun je zeggen dat je hem hier bij Zee burgia hebt zien spelen." Een jongen van pakweg achttien jaar begint zijn vrienden langs de kant van het veld fanatiek te vertellen over die kleine invaller van Ajax A2. Het groepje staat eigenlijk te kijken naar hun vrienden die voor Zeeburgia A1 spelen, de tegenstander deze middag van de jongste A-junioren van Ajax. Aan het einde van een rom melige eerste helft valt de net zestienjarige Francesco Antonucci in voor de gebles seerde Markus Bay. De Belg, die twee weken geleden een driejarig contact tekende bij Ajax, maakt meteen iets los. Hij versnelt op het middenveld, met de bal bijna vastgeplakt aan zijn voet. Tot grote hilariteit van de groep jongens aan de kant poort hij met een soepele beweging een van de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17