Fans Go Ahead Eagles beginnen petitie tegen Jupiler League met beloftenteams ajaxlife FANZONE -fl K 24-09-2015 Hoe 'jong' is Jong Ajax nog als spelers als John Heitinga, Nick Viergever en Ricardo van Rhijn meedoen? Een groepje Go Ahead-fans is een petitie begonnen tegen de beloftenelftallen in de Jupiler League. Raadzaam actie uit. 'Sparren over alternatieve opzet' In meerdere Jupiler League-stadions hangt dit spandoek dit seizoen. DOOR MIKE VAN DAMME John Heitinga maakte zelf maar een grapje over zijn basisplaats bij Jong Ajax tegen FC Eindhoven, vorige maand. Na het duel, waarin Nick Viergever en Viktor Fischer ook in de basis begonnen in het beloftenelftal, zei de vedette tegenover een verslag gever van Algemeen Dagblad: "Ik kan zo in die reclame van Telfort, hè. Van de WK-finale in Zuid-Afrika naar de Jupiler League op maandag avond." Heitinga kon lachen om de situa tie. Waarschijnlijk ook omdat hij zelf om speeltijd had gevraagd bij de tech nische staf. Zijn basisplaats leverde in den lande echter ook genoeg scheve gezichten op. Wat blijft er immers nog van de titel Jong Ajax over als ervaren spelers uit Ajax 1 wekelijks hun opwachting maken? Er wordt al jaren gemopperd, ook door Ajaxfans. Hoewel vorig seizoen uit een poll op ajaxlife.nl bleek dat veel fans Jong Ajax in de Jupiler League een geslaagd experi ment vinden (ongeveer de helft van de stemmers), liet een derde weten de bezwaren van andere fans wel te begrijpen. Ook Ajacieden kijken op vrijdag- of maandagavond liever naar jong talent dan naar wisselspe lers van Ajax 1. Het blijft niet meer bij moppe ren alleen. Een groepje fans van Go Ahead Eagles is een petitie begon nen, met een titel die weinig aan dui delijkheid te wensen over laat: Stop de Beloften NU! Dat de actie uit Deventer hoek komt, is niet zo ver rassend. De club stemde in het ver leden al tegen de invoering van een eerste divisie met beloftenelftallen. Zonder succes. thuiswedstrijden van de beloftenelf tallen. En de beloftenelftallen wor den niet gelijk behandeld, omdat zij geen kans maken op een periodetitel, promotie of degradatie. Hoe het concreet anders moet? Voor een antwoord daarop vindt Moser het nog te vroeg. "We wil len een panel oprichten, waarin we zullen sparren over een alternatieve opzet voor de eerste divisie. Het liefst zien we een competitie zonder belof ten. Mocht dat niet haalbaar zijn, dan willen we strikte regels voor die beloften afdwingen. Of de KNVB deel gaat nemen aan het panel of dat we de uitkomsten gaan aanbieden aan de voetbalbond, daar denken we nog over na. Uiteraard moet de KNVB wel bereidwillig zijn om de dialoog aan te gaan." De grote vraag is natuurlijk of de KNVB hiertoe bereid is. Daar lijkt het vooralsnog niet op, hoewel de bond laat weten 'het goed te vinden om te zien dat betrokken suppor ters meedenken met het Nederlands voetbal'. "In dit geval is het voor supporters die zich zorgen maken over de opzet van de Jupiler League raadzaam om dit bij hun club neer te leggen," laat KNVB-woordvoer- der Bram Groot weten. "Het is aan de clubbesturen om deze zorgen bij ons neer te leggen. Als KNVB zijn we altijd bereid om naar suggesties te luisteren en hier in samenspraak met clubs eventueel iets aan te ver anderen." Ajax laat desgevraagd weten in elk geval niet de dialoog met de ini tiatiefnemers aan te gaan. De club stelt 'zeer tevreden' te zijn met de huidige opzet van de Jupiler League. Dat de beloftenelftallen weer uit de Jupiler League worden gehaald, hoeven we ook zeker niet te verwach ten. De KNVB ziet juist de voorde len van deelname, laat woordvoerder Groot weten, en refereert aan cijfers uit eerdere onderzoeken. "Daaruit blijkt onder meer dat de deelname van Jong Ajax en Jong PSV juist een positieve bijdrage heeft gehad aan bezoekersaantallen en kijkcijfers. Zo kwam er afgelopen jaren gemiddeld 27 procent meer supporters op thuis wedstrijden van Jupiler League- ploegen af als Jong Ajax op bezoek kwam. En uit cijfers van Fox Sports blijkt dat wedstrijden van Jong Ajax en Jong PSV respectievelijk 57 en 8 procent meer kijkers trekt dan de gemiddelde Jupiler Leaguewed strijd," somt de KNVB-woordvoer der op. Geheel doof is de voetbalbond zeker niet voor de kritiek. Groot: "Wij nemen dit soort signalen zeker serieus. Zo hebben we naar aanlei ding van eerdere signalen de regels omtrent eerste-elftalspelers en dis pensatiespelers voor dit seizoen al aangescherpt." Zo mogen er nog maar twee spe lers die officieel tot de A-selectie behoren tegelijk in het veld staan en mogen spelers ouder dan 23 jaar die tien keer in Ajax 1 in de basis heb ben gestaan of 45 minuten hebben gespeeld, niet meer in Jong Ajax uitkomen. Die laatste restrictie zal vooral later in het seizoen conse quenties hebben. Nu nog niet. En al helemaal niet voor Heitinga. Dialoog Roel Moser is een van de initiatief nemers van de petitie. "We willen het landelijke draagvlak voor ver andering in kaart brengen, zodat de KNVB uiteindelijk niet om ons heen kan," legt hij de beweegreden van de In de eerste week schoot het aan tal digitale handtekeningen naar de vijfduizend. Inmiddels zijn we enkele weken en een slordige tweeduizend extra handtekeningen verder. Moser hoopt de tienduizend te halen, maar ook daarna zal de petitie niet eindi gen. "De petitie zal wat ons betreft pas stoppen als we de dialoog met de KNVB kunnen aangaan, en als de opzet van de eerste divisie op accep tabele manier wordt gewijzigd." Dat het meedoen van beloftenelf- tallen de fans een doorn in het oog is, mag duidelijk zijn. Maar wat is hun kritiek precies? Eigenlijk zijn er drie punten, zo valt op de website www.stopdebeloften.nu te lezen: De deelname van de beloftenelftallen is competitievervalsing, vanwege de vele wisselingen die mogelijk zijn in de elftallen door de inzet van eer- ste-elftalspelers. De wedstrijden tegen Jong Ajax en Jong PSV zijn sportief en commercieel onaantrek kelijk, omdat er significant min der mensen op de tribune zitten bij Jong Ajax trad afgelopen vrijdag zonder ervaren spelers aan tegen Go Ahead Eagles. En verloor met 2-0.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15