'Passen ons niet aan Ajax aan' Molde-trainer Erling Moe verwacht aantrekkelijk duel met Ajax -V ajaxlife 24-09-2015 XX 'WE WILLEN ONS VANAF NU REGELMATIG PLAATSEN VOOR EUROPEES VOETBAL' TARJE NORDSTRAND JACOBSEN WEER EENS JUICHEN IN HET UITVAK? Ajax maakte vorig seizoen met de 3-0-zege bij Legia Warschau een einde aan een lange reeks zonder Europese uitzege. Ajaxfans waren in Polen niet welkom, en dus hopen zij in Molde ook weer eens te kunnen juichen na negentig minuten voetbal. Molde FK was de grote onbekende in groep A van de Europa League, maar staat na de eerste speelronde bovenaan. Interim-trainer Erling Moe past zijn elftal niet aan tegenstanders aan. EUROPA LEAGUE -f -fl alleen jammer dat hij al een halfjaar voordat hij vertrok naar Cardiff al met andere clubs aan het praten was. Dat heeft kwaad bloed gezet bij veel fans. Vandaar dat hij geen standbeeld heeft in Molde. En waarschijnlijk ook nooit zal krijgen." Eindsprint Molde FK verrast dit seizoen Euro pees, maar heeft het in de Tippeli- gaen lastig. De transformatie naar een stabiele topclub is nog niet vol tooid. Al zit dat de ambities van de club niet in de weg. "We willen ons vanaf nu regelmatig plaatsen voor Europees voetbal," stelt algemeen directeur Jacobsen. "Dat gaat vast niet elk jaar lukken, maar ook dit seizoen maken we nog wel kans om bij de eerste drie te eindigen." Erling Moe is momenteel interim-trainer. 1992 in de club, en hielpen met hun portemonnee de barricade naar het echte succes te slechten. Ze keken daarbij verder dan Molde FK alleen. "Ze hebben ook de andere clubs in en rondom Molde geholpen het niveau verder op te krikken. Daar hebben wij nu natuurlijk ook profijt van," stelt Jacobsen. Volgens de algemeen directeur heerst er een goede verstandhouding tussen de geldschieters, de clubs en de supporters. "Het scheelt dat ze uit Molde zelf komen. We vormen een hechte gemeenschap. Ik heb de indruk dat de fans een groot respect hebben voor de eigenaren. Rokke en Gjelsten laten ook zien dat ze de club voor hun eigen gewin stellen." Dat de eigenaren goed bij de ach terban liggen, wordt bevestigd door Lars Brian Taylor. De Noor, met Britse roots, is sinds zijn zevende fan van Molde FK en is tegenwoor dig bestuurslid bij de fanclub Tor- nekrattet, dat zo'n negenhonderd leden kent door heel Noorwegen heen. "Rokke woonde op tien minu ten lopen van het oude stadion, Gjelsten komt ook uit de buurt. Ze zijn begonnen als fan en hebben op een gegeven moment de club van faillissement gered. Daar kun je als supporter natuurlijk moeilijk over klagen. En ze hebben het roer niet geheel omgegooid, hebben geen te dure spelers gekocht en zijn niet uit op geld verdienen via de club. Ze zorgen er juist voor dat de club financieel gezond blijft." Dat verklaart meteen waarom het sportieve succes ook uitbleef tot 2011. Daarvoor was meer nodig dan alleen het broodnodige geld om in de zwarte cijfers te blijven. Tay lor kan zich vinden in de uitleg van Jacobsen dat de club en supporters vooral moesten leren om te denken als kampioenen. Ook hij looft de rol van Solskjffir in dat proces. "Hij heeft daar zeker een belangrijke rol in gespeeld. Solskjffir heeft de hele club geprofessionaliseerd. Dus niet alleen het eerste elftal, maar alle geledingen binnen Molde. Het is Daarvoor is wel een flinke eindsprint nodig. Zaterdag werd in elk geval een stap gezet door thuis van beoogd kampioen Rosenborg te winnen met 1-0. Het is het tweede knappe resultaat - na de zege op Fenerbahge - op rij. Molde FK staat nu zevende, het gat met de derde plaats en daarmee plaatsing voor Europees voetbal is slechts vier punten. De zege op Fenerbahge is een enorme opsteker. En ook voor Molde een eye-opener, vertelt Taylor. Het brengt ook de fans weer een stapje dichter bij het denken als kampioenen. "Echt denken dat je de beste bent, heeft nog wel een paar kampioenschappen nodig. Ik ben nu veertig jaar, heb tot 2011 alleen maar gedacht dat we tweede konden worden. De arrogantie van een kampioensploeg hebben we nog niet. Maar de zege op Fenerbahge helpt weer een beetje." Ajax speelde bij FK Jablo- 27-08-2015 FK Jablonec - Ajax 0-0 nec nog met 0-0 gelijk. 29-07-2015 Rapid Wien - Ajax 2-2 Het was de veertiende 12-03-2015 Dnjepr D. - Ajax 1-0 Europese uitwedstrijd op 26-02-2015 Legia Warschau - Ajax O co rij mét uitpubliek die de 25-11-2014 Paris Saint-Germain - Ajax 3-1 Amsterdammers niet won 21-10-2014 FC Barcelona - Ajax 3-1 nen. De laatste keer dat de 30-09-2014 Apoel Nicosia - Ajax 1-1 Ajaxfans getuigen waren 27-02-2014 Red Bull Salzburg - Ajax 3-1 van een uitzege was op 11-12-2013 AC Milan - Ajax 0-0 23 februari 2012, nu dus 22-10-2013 Celtic - Ajax 1-0 ruim 3,5 jaar geleden. Op 18-09-2013 FC Barcelona - Ajax 4-0 Old Trafford versloeg Ajax 21-02-2013 Steaua Boekarest - Ajax 2-0 destijds Manchester Uni- 04-12-2012 Real Madrid - Ajax 4-1 ted met 2-1. Het complete 06-11-2012 Manchester City - Ajax 2-2 lijstje zonder uitzege voor 18-09-2012 Borussia Dortmund - Ajax 1-0 de Ajaxfans: Dit duel werd zonder publiek gespeeld. Een geruststelling: Molde FK gaat zich tegen Ajax niet ingra ven. Trainer Erling Moe wil niet van de eigen filosofie afstappen, ook al toonden Jablonec en Cel tic aan dat de Amsterdammers het uitermate lastig hebben tegen defensief spelende ploegen. "Een sterke verdediging is belangrijk, maar we willen in bal bezit wel vooruit voetballen, over de grond," laat Moe weten aan Ajax Life. "We passen ons niet aan Ajax aan. Het belooft een leuke en doel- Mohamed Elyounoussi viert de treffer van Tommy Heiland mee tegen Fenerbahge, maar wordt later in het duel van het veld gestuurd. puntrijke wedstrijd te worden, met twee teams die er iets van willen maken." De trainer zal zich gesterkt voelen door het optreden van zijn ploeg bij Fenerbahge. Hoewel de thuisploeg de nodige kansjes kreeg, waren het de Noren die op de juiste momenten toesloegen. Net als in andere Euro pese wedstrijden dit seizoen, was Molde FK vooral gevaarlijk in de omschakeling. Middenvelder Harmeet Singh, die tussen 2012 en 2014 onder con tract bij Feyenoord stond, is de grote spelmaker in het elftal van Moe. Een voordeel voor Ajax: de sierlijke aan vallende middenvelder Mohamed Elyounoussi, die tegen Fenerbahge goed voor een treffer was, is geschorst. Tegen de Turken werd hij na twee gele kaarten van het veld gestuurd. Compact Molde FK staat bekend als een ploeg die zelf weinig treffers incasseert. Het heeft een van de minst gepasseerde defensies in de Tippeligaen. Europees ging het tot nu toe minder, met drie tegentreffers thuis tegen Dinamo Zagreb (derde voorronde Cham pions League, 3-3) en uit bij Stan dard Luik (play-offs Europa League, 3-1-nederlaag). In beide duels liet de Noorse ploeg veel ruimte aan de vleugelaanvallers van de tegenstan der. Linksback Knut Olav Rindaroy bemoeide zich meer met de aanval dan met de verdediging, rechtsback Martin Linnes was niet altijd even zakelijk en nauwkeurig. Vooral in de thuiswedstrijd tegen Dinamo Zag- breb speelde hij uiterst ongelukkig. Het succes van Molde FK ligt vooral in het opereren als team, dat compact speelt en snel kan omscha kelen. Zo wist de ploeg Standard Luik in de thuiswedstrijd (2-0-zege) te verrassen, net als Fenerbahge in Istanboel. Al voor dat laatste duel oogde trainer Moe zelfverzekerd. "We gaan elke wedstrijd voor de winst, kunnen alle teams in deze groep weerstand bieden. We zullen zien wat het uiteindelijk oplevert. Als het zo uitkomt als ik in mijn hoofd heb, overwinteren we."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11