Middenvelder Carel Eiting weet wat hij wel en niet kan ajaxlife TOEKOMST -f }M 10-09-2015 X i ;-\V, -A Carel Eiting tekende onlangs zijn eerste contract tot 2018. De controlerende middenvelder (17) is een van de bepalende spelers in Ajax A1. Hij stelt zichzelf voor. 'Ajax wil altijd het heft in eigen hand hebben.' Getrokken Bouwen 'Ik zie het spelletje wel' samen heel Marti- i fiteren. Soms geef je met die tactiek het heft uit handen. Dat is ook een verschil, want Ajax wil altijd het heft in eigen hand hebben." Na het EK genoot hij van een welverdiende vakantie in Spanje en Portugal. De middenvelder trainde wel door: joggen, planken, touwtje springen en zwemmen. "Ik had wel even vakantie nodig. Ontspanning is goed voor je lichaam en geest. Eiting poseert na het tekenen van zijn contract met zijn broertjes Bram (m) en Willem (r). Veel oud-ploeggenoten komt hij nu tegen bij de KNVB. Afgelopen zomer speelde de Ajacied met Oranje onder zeventien op het EK in Bulga rije. Het werd een teleurstelling, met uitschakeling in de groepsfase. "Dat was heel pijnlijk," zegt Eiting. "Je leeft er naar toe en dan wordt het een grote mislukking. Veel meer kan ik er niet van maken. We hebben niets laten zien." Chemie Een oorzaak? Lastig om exact te benoemen, meent de A-junior. "Uit eindelijk speelden we als team niet goed. Ons veldspel was niet goed genoeg om de groepsfase te overle ven. Iedereen wil op zo'n toernooi laten zien wat hij kan, maar het liep niet. We waren geen geoliede machine, geen hecht team dat hon derd procent voor de winst ging. Soms mist de chemie. In aan loop naar dat toernooi is ook veel gerouleerd, waardoor het misschien ook wat moei lijker werd om tot een eenheid te komen." Voetballen voor Oranje is ook net even anders dan aantreden in Ajaxtenue. "Ajax wil hoog druk zet ten en de bal snel rondspelen. We spelen we met de punt naar achte ren, terwijl Oranje met een 'tien' speelt. We geven ook lager druk, iets meer afwachtend en hopen zo in de omschakeling van de ruimte te pro- Mijn opa en oma hebben een huisje in Portugal en daarnaast heb ik in Zuid-Spanje lekker tapas gegeten aan de kust. Een echte relaxvakan tie." gezien zijn geboortejaar (1998) pas vanaf dit seizoen eerstejaars A-ju nior. De geboren Amsterdammer tekende eind april zijn eerste contract bij Ajax, tot de zomer van 2018. Hoofd opleidingen Wim Jonk beschreef de jeugdspeler destijds als een 'zes', met veel inzicht en een professionele instelling. Eiting: "Dat laatste heeft te maken met de mensen om je heen. Ouders, vrienden, familie. Zij zorgen ervoor dat ik bewust nadenk over wat ik in mijn leven wil bereiken." Eiting tekende op zeventienja rige leeftijd. Inmiddels worden de talenten weer op hun zestiende vast gelegd. Een strategische zet, omdat er steeds vroeger aan jeugdspelers wordt getrokken door vermogende buitenlandse clubs. Zo zag Eiting oud-ploeggenoten als Mink Pee- ters (Real Madrid), Timothy Fosu Mensah (Manchester United) en Javairo Dilrosun (Manchester City) en de iets jongere Donyell Malen (Arsenal) al vroegtijdig uit de kweekvijver springen. Zelf kreeg hij nooit een aanbie ding van buiten Ajax. "Daar was ik ook niet op ingegaan. Ik ben blij met Ajax en Ajax is blij met mij. Ik voel het vertrouwen van de club. Bij deze jongens weet ik niet hoeveel vertrouwen zij in Ajax hadden en andersom. Dat kan allemaal van invloed zijn bij zo'n beslissing." DOOR SANDER ZELDENRIJK "Zullen we anders in het nieuwe studiegebouw gaan zitten," oppert Carel Eiting na hij zich in de luid ruchtige kantine van De Toekomst heeft voorgesteld. Rond lunchtijd is het inderdaad nogal rumoerig als alle jeugdspelers richting gezamen lijk lunchplaats stromen. Het studiegebouw blijkt een symbolische plek. Eiting is er dit seizoen vaak te vinden. Hij presteert in de schoolbanken net zo goed als binnen de kalklijnen. Dit jaar doet hij eindexamen vwo met een vak kenpakket bestaande uit: economie, Nederlands, wiskunde B, Engels, Spaans, geschiedenis en aardrijks kunde. "Het is pittig, maar wel goed te combineren. Ajax en school hel pen goed mee." Er heerst wel meer talent in huize Eiting. Zijn jongste broertje, Bart, volgt het technasium ('Hij noemt het zelf vwo-plus'), terwijl zijn andere broer, Willem, in het hoogste jeugdteam van Pinoké hoc keyt. "We zitten dicht op elkaar qua leeftijd en voetbalden even bij Sporting nus. Mijn ouders leek het goed als we allebei onze eigen sport zouden kiezen, omdat we dan niet steeds zouden vergelijken. Ik wilde echt door met voetbal. Dat was geen discussie." Eiting ging wel naar AFC, de club waar zijn vader ook speelde. Daar, in de F1, werd hij gescout door Ajax. Hij begon op De Toe komst in de E2 en doorliep stapsge wijs alle jeugdteams. Pas vanaf de C2 schoof hij vervroegd door naar hogere teams. Zo deed hij vorig jaar ervaring op in de A1, maar hij is In de A1 krijgt Eiting dit seizoen drie trainers: Gery Vink, Frank Peeren boom en Wim Jonk. Ajax stapte af van het rouleermodel per zes weken. Vink staat nu de eerste elf weken voor de groep. "De trainer kan nu iets meer bouwen. Hij heeft meer tijd om het team naar zijn hand te zetten. Ze hebben alle drie dezelfde opvat ting, maar kunnen ook andere facet ten bijbrengen." Eiting omschrijft zichzelf als een opbouwer. "Ik ben geen echte verde diger, niet snel en moet het niet van mijn acties hebben. Ik weet wel waar ik moet lopen, waar ik vrij kom en waar anderen staan. Ik zie het spel letje wel. De 'zes' is voor mij prima, maar ik zou ook linkshalf kunnen spelen als we met de punt naar voren spelen." De seizoenstart van het vlaggen schip viel tegen. Van Vitesse werd tweemaal verloren. Thuis kansloos met 5-0 (oefenduel) en uit met 2-1 (competitie). Tussendoor won de ploeg de Supercup ten koste van sc Heerenveen, met 3-0. "In de tweede wedstrijd tegen Vitesse waren we beter, maar wonnen niet. Dat hoor je wel vaker van Nederlandse clubs. Dat moet er wel uit. Als je beter bent, moet je die pot over de streep trekken." Op internationaal vlak kan Ajax via twee knock-outronden de presti gieuze Uefa Youth League bereiken. Schalke 04 is op 30 september en 21 oktober de eerste horde. Eiting proefde vorig seizoen van het toer nooi, al eindigde dat met een bittere pil. Hij miste de beslissende straf schop tegen AS Roma, dat Ajax zo in de zestiende finales uitschakelde. Toch smaakt het naar meer. "Het Ajaxpubliek gaf me kippenvel. Ik was niet nerveus. Van mij werd niet ver wacht het verschil te maken. Schalke wordt lastig, maar ik kijk er zeker naar uit."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17