13 Het Ajaxstadion paste niet bij het Nederlands elftal 3|3JC*^ iWe&ts' ADIEU DE MEER ajaxlife 10-09-2015 Ajax nam aan het einde van het seizoen 1995/1996 afscheid van De Meer. Tijd om terug te blikken op het stadion dat 62 jaar Ajax' thuis was. In deel 4: De Meer als interlandstadion. Te grimmig voor Oranje DOOR MENNO POT maar toch werd het stadion slechts vijfmaal door de bond aangewezen voor een interland. Dat het niet vaker gebeurde, kan niet met de uitslagen te maken heb ben gehad, want Oranje zette in De Meer uitstekende 'Ajaxcijfers' neer: vijfmaal winst, 26 doelpunten voor en slechts 1 tegen, al heeft dat vooral te maken met het feit dat de gro tere interlands in De Kuip werden gespeeld en het Ajaxstadion slechts werd geselecteerd voor een oefen potje of een kwalificatieduel tegen een 'voetbaldwerg'. Spetterend In 1973 werd het 5-0 tegen IJsland, met twee goals van Barcelona-ster Johan Cruijff, die in De Meer heel even werd herenigd met acht oude teammakkers van Ajax. Een spet terende oefenwedstrijd tegen Dene marken in 1984 eindigde in 6-0, met de twintigjarige Ajacied Jan Molby en het negentienjarige supertalent Michael Laudrup aan Deense zijde. En dan waren er nog twee kwalifica tieduels tegen Cyprus: 7-1 in 1985 en, verreweg de vreemdste inter land in De Meer, een dorre 4-0 op 9 december 1987. Die laatste wedstrijd was een replay. Woensdagmiddag. Achter gesloten deuren. Ruim een maand eerder had Nederland de Cyprioten met 8-0 verslagen in De Kuip, maar vroeg in die wedstrijd was een zware vuurwerkbom ontploft op het veld. Aanvankelijk legde de Uefa Neder land een administratieve nederlaag op die de ploeg zomaar het EK van 1988 had kunnen kosten, maar na beroep mocht de wedstrijd zonder publiek worden overgespeeld. En daar kwam het Ajaxstadion in beeld: sinistere, verlaten clubtempel op een ijzig koude decemberdag. Vreugdeloos klaarde Oranje de klus tegen de voetbalparttimers van Cyprus. 4-0. Doodse stilte. Zwarte maillots. Handschoentjes. Kil hek werk als op een fabrieksterrein in het Oostblok. Feloranje bal op een grijswit uitgeslagen winterakker. De kleuren van de tv-registratie rie pen Nederlandse speelfilms over de grauwe bezettingsjaren in herinne ring. Die onwerkelijke wedstrijd tegen C yprus, met d rie doelpunten va n Ajacied John Bosman, onderstreept misschien nog het best dat de rela tie tussen Oranje en De Meer altijd een beetje een vreemde is geweest. Oranje in De Meer; het wilde gewoon niet kloppen. Te eng De oefenwedstrijd van 25 maart 1992 is ook raar. Van de wedstrijd zelf herinner ik me later niets meer. Zelfs de uitslag blijk ik verkeerd te hebben opgeslagen (ik dacht 1-0, maar de naslagwerken corrigeren me: 2-0). Het lijkt alsof het clubneu- trale Oranjepubliek De Meer een beetje te eng vindt en er alleen wat vaste Ajaxgetrouwen op het duel zijn afgekomen. Harde Amsterdamse humor; ook dat past niet bij Oranje. "Wie is die poedel," vraagt een man, doelend op een ijverige, niet al te gracieuze aanvaller die aan Neder landse zijde zijn debuut mag maken. Die poedel is Peter van Vossen van SK Beveren. We zouden hem nog gaan terugzien, in De Meer. De Meer kijkt toe hoe Barry Hulshoff de bal kopt in de eerste interland in De Meer, tegen IJsland. Ik stap vak G binnen en waan me terug in de jaren tachtig. Ik zie een hooguit halfvol stadion De Meer, iets dat de laatste jaren nauwelijks nog voorkomt. Ajax is in trek. Een week eerder is de halve finale van het Uefa-Cuptoernooi bereikt. Elke thuiswedstrijd van de ploeg van Louis van Gaal staat garant voor een vol of bijna vol Ajaxstadion: achttien duizend toeschouwers, al gauw. Het is woensdag 25 maart 1992 en ik ga onder de brandende licht masten voor het eerst een wedstrijd van het Nederlands elftal bekijken. Zoals de meeste Ajacieden loop ik niet zo heel erg warm voor interland voetbal en steekt er in mij pas iets van Oranjekoorts de kop op in de aanloop naar een EK of WK. Maar nu speelt Oranje dus in De Meer, vriendschappelijk tegen Joegoslavië, dus ach, waarom ook niet? Het is bijzonder om de grote Rinus Michels eens aan de zijlijn van het Ajaxstadion te zien staan, een beeld van 'voor mijn tijd'. Ik vind het leuk om ex-Ajacieden als Frank Rijkaard, Wim Kieft en de broertjes Witschge weer eens op de weide van De Meer te zien voetballen en om (een zeldzaam heid!) onze eigen Stanley Menzo eens in het Oranjedoel te zien staan. Oranje speelt in een matig gevuld Ajaxstadion de interland tegen Denemarken in 1984. Uitstraling Toch voelt het raar: het Ajaxde- cor past om de een of andere reden totaal niet bij Oranje. Ik probeer vast te stellen waarom ik dat vind. Ten eerste is het stadion te klein voor de nationale ploeg, zelfs al had het gezien de publieke opkomst nog de helft kleiner gemogen. Maar het is vooral de uitstraling van De Meer anno 1992 die ik niet bij Oranje vind passen: het prikkeldraad, de hoge afrastering die sinds het staafinci- dent van 1989 voor de staantribunes is verrezen, de oude hekken daar- achter, met de vervaarlijke punten, haaientanden van ijzer. De Meer heeft, in zijn gedaante van 1992, iets grimmigs. Het sta dion is een fortificatie, een vesting, bij uitstek een stadion voor clubvoet bal en niet voor de Hollandse voet balfeestjes met Oranje als hoofdat tractie. De KNVB voelde dat blijkbaar ook een beetje. De Meer stond van 1934 tot 1996 aan de Middenweg 401 en op het hoogtepunt pasten er behoorlijk wat mensen in (29.500, al waren het er zelden of nooit zo veel),

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13