De indrukwekkende metamorfose van Dijks ajaxlife 13-08-2015 Mitchell Dijks (22) vormde een positieve verrassing in het dramatische tweeluik tegen Rapid Wien. De linksback is in één jaar tijd veranderd van een afscheidnemend talent tot een belangrijke aankoop. 'HET BELANGRIJKSTE IS DAT MITCHELL ZELF IS GAAN INZIEN HOE STERK HIJ IS' PROFIEL 'Dit is pas het begin' DOOR MIKE VAN DAMME 'Ik ben eindelijk volwassen' kopte Voetbal International begin augus tus boven een interview met Mitchell Dijks. Daarmee werd in één oogop slag duidelijk waarom Ajax hem had teruggehaald na een avontuur van een jaar bij Willem II. Toch? De linksback bezigde echter vorig jaar in De Lutte dezelfde woorden na een seizoen bij sc Heerenveen. Dijks kreeg na de verhuurperiode van een jaar een nieuwe kans bij Ajax, maar trainer Frank de Boer concludeerde uiteindelijk dat hij de verdediger uit de eigen opleiding toch niet nodig had. Dijks mocht vertrekken. Gezien zijn spel tegen Rapid Wien, waarin Dijks als een van de weinige Ajacieden overeind bleef, mogen we meer waarde hechten aan zijn citaat in VI dan aan die in De Lutte vorig jaar. Dat vindt ook Dirk van Burik, Dijks' zaakwaarnemer. "Op een jonge leeftijd denken spe lers vaker hun ontwikkeling in het juiste perspectief te zien. Mitchell ging in Heerenveen wel op zichzelf wonen, dus wat dat betreft is hij wel rijper geworden in Friesland. Maar hij was toen zeker niet de mens Dijks die hij nu is." Maar wat is het grootste ver schil? Van Burik: "Hij heeft ingezien wat hij ervoor moet doen om de top te halen. Dat betekent het aanpas sen van zijn levensstijl en trainings- ethiek. Hij is ook rustiger in zijn hoofd geworden. We hebben het er vaak over gehad dat voor hem alles vanzelf leek te gaan. Hij kwam in de B1 van Ajax, ging snel naar de A1, kwam op jonge leeftijd in de A-se lectie, kreeg een Mercedes onder zijn kont, hoorde steeds om zich heen dat hij zo goed bezig was. De ene speler gaat daar gemakkelijker mee om dan de andere. Mitchell had daar moeite mee." Taboe Dijks heeft zichzelf in het laatste jaar echt ontdekt. Daarvoor was de klap van het moeten vertrekken bij Ajax misschien wel noodzakelijk. Hij speelde kort met de gedachte om maar terug te keren bij de amateurs, maar besloot uiteindelijk er nog een keer voor te gaan. Het net gepromo veerde Willem II pikte hem op. Dijks speelde in Tilburg 28 wedstrijden. Trainer Jurgen Streppel typeerde hem eind vorig seizoen als een speler die 'met geen tien paarden tegen te houden' is. Buiten de club om investeerde Dijks extra aan zijn ontwikkeling. Waar de hulp van personal trainers en mental coaches nog redelijk taboe is in de Nederlandse voetballerij, daar is Dijks open over de extra hulp. Ja, hij heeft yogalessen gevolgd. Ja, hij ging naar een mental coach. Ja, hij werkte samen met een personal trainer en voedingscoach. Personal trainer Patrick Willems, die met meer voetballers uit de stal van Van Burik samenwerkt, sprak gedurende het seizoen drie keer per week met Dijks af in Amsterdam. Hij maakte de metamorfose dus van dichtbij mee, zag Dijks zowel fysiek als mentaal 'enorm groeien'. "Toen we net begonnen kreeg Mitchell na zeventig minuten steeds krampverschijnselen. Na twee maanden kon hij wedstrijden moei teloos uitspelen," vertelt Willems. "Het belangrijkste is dat Mitchell zelf is gaan inzien hoe sterk hij is. Hij hoorde wel van anderen dat hij een krachtige voetballer was, maar zelf voelde hij dat niet zo. Als ik een oefening voorschreef, zei hij in het begin vaak dat het hem toch niet ging lukken. Hij heeft echt zijn gren zen moeten ontdekken. Dat zie je toch vaker bij voetballers: ze weten precies wat ze met een bal kunnen, maar hun eigen lichaam kennen ze niet goed genoeg." Zelfvertrouwen Het bewijs dat Dijks echt 'volwas sen' is geworden, vindt Willems in een berichtje dat hij van de voetbal ler kreeg voor Ajax - Rapid Wien. "Vorig seizoen appte ik hem ook voor belangrijke wedstrijden even. Dan kreeg ik als antwoord dat hij hoopte dat hij het goed zou doen. Voor de wedstrijd tegen Rapid stuurde hij dat hij er echt veel zin in had, dat hij klaar was om te knallen. Dat geeft aan dat hij het plezier weer helemaal terug heeft en dat hij genoeg zelfver trouwen heeft." De focus is er bij Dijks, net als het besef wat hij moet doen en laten. Zowel binnen als buiten het veld. Of zoals Frank de Boer het zou noemen: de linksback 'leeft als een prof'. Dat hij dat vorig jaar nog niet deed, was een van de redenen voor de Ajaxtrainer om afscheid van de linksback te nemen. "Hij liet bij voorbeeld een dag voor de wedstrijd een tatoeage zetten op zijn kuit. Dan denk ik: ben je nou met voetbal bezig of met andere dingen," zo vertelde De Boer onlangs tegen Ajax TV. "Nu zal hem dat niet meer gebeu ren. Hij is volwassener geworden en daar draait het om in het voetbal. Dat is een belangrijke stap die hij heeft gemaakt afgelopen seizoen." Het mag inmiddels duidelijk zijn: Dijks is volwassen geworden. Maar waar gaat dit de verdediger bren gen? Zijn basisplaats zal niet snel in gevaar komen, gezien zijn spel tegen Rapid Wien en AZ. Hij werd door de bezoekers van ajaxlife.nl ook uitge roepen tot Ajacied van de Wedstrijd na het thuisduel met Rapid Wien. Op de lauweren rusten is er niet bij. Nog altijd traint hij geregeld met Willems, al hebben ze elkaar in de voorbereiding en rondom de Euro pese duels maar een keer per week gezien, door het drukke programma. Van Burik en Willems hebben een plan voor de voetballer. Wil lems: "We hebben afgesproken dat we de eerste seizoenshelft zien als een gewenningsperiode. In de win terstop moet hij dan net als vorig jaar wat stappen gaan maken zodat hij in de tweede sei zoenhelft weer kan gaan opvallen." Van Burik: "Dat Mitchell terug is bij Ajax, ziet hij zelf ook zeker niet als een doel dat hij heeft bereikt. Hij wil bewijzen dat hij echt meekan in de top. Dit is pas het begin."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7