17 Ulderink en Stam willen meer tijd voor ontwikkeling jonge Ajacieden ajaxlife 13-08-2015 Jong Ajax begon het seizoen vrijdag met een 2-1-nederlaag bij Achilles '29. Ajax Life sprak met trainers Andries Ulderink en Jaap Stam over de verwachtingen dit seizoen. 'We moeten ons niet vastpinnen op een plek op de ranglijst.' JS: "Ja. Het is de bedoeling dat we een grotere vaste kern krijgen dan vorig jaar. Dat is wel te behappen met z'n tweeën, maar als je iedereen voldoende aandacht wil geven, is het lekker om er iemand bij te hebben." AU: "Saïd heeft al enkele keren met jongens apart beelden van wedstrij den bekeken. Dat zijn alleen maar extra leermomenten. Het blijft natuurlijk zaak dat er uiteindelijk een belletje gaat rinke- 'IK ZIE WEL HOE HET GAAT' Jaap Stam stopte in december met de cursus coach betaald voetbal. De trainer hoopt in november alsnog zijn diploma te halen. En dan Ajax 1? Accenten TOEKOMST 'Spelers zijn zelf ook vaak te ongeduldig' I DOOR MIKE VAN DAMME De KNVB paste onlangs de regels voor de beloftenelftallen in de Jupi- ler League aan. Zo mogen Andries Ulderink en Jaap Stam nog maar twee spelers tegelijk opstellen die officieel tot de de A-selectie beho ren. Verder mogen spelers ouder dan 23 jaar die óf tien keer in de basisop stelling van het eerste elftal hebben gestaan óf tien keer 45 minuten heb ben gespeeld, niet meer uitkomen in het beloftenteam. De gemiddelde Jong Ajaxvol- ger zal er niet heel rouwig om zijn. Jong Ajax wordt hierdoor echt een elftal voor beloftevolle Ajacieden. En dat betekent dat de spelers die vorig jaar bij de A1 zo de hemel in werden geprezen - denk aan Donny van de Beek, Abelhak Nouri, Vaclav Cerny - veel speeltijd zullen krijgen in de Jupiler League. "Het wordt leuk en interessant te zien hoe die jongens zich gaan aanpassen," stelt Jaap Stam. "Met alle respect voor de A-competi tie, de Jupiler League is toch even iets anders: de tegenstan ders zijn ouder, meer ervaren en daardoor vaak wat slim mer. Dat betekent dat spelers elkaar meer moeten gaan coachen, samen moeten zorgen dat een overwinning over de streep wordt getrok ken. En daarnaast moeten ze dus individueel stappen gaan maken." Hoe gaan jullie voorbereiden? AU: "We hebben de tegenstand in de voorbereiding rustig opgebouwd: eerst een hoofdklasser, daarna een topklasser en wat buitenlandse ploegen. We merken dat de meeste jongens het goed oppakken en de extra fysieke belasting aankunnen. We willen uiteinde lijk in oktober, november echt zwaarder gaan trainen." "We kijken natuurlijk niet alleen naar de jongens die uit de A1 komen. We volgen ook de jongens die vorig jaar al bij Jong Ajax zaten met interesse. Zij waren op hun zeventiende misschien niet de grootste talenten, maar heb ben wat meer tijd nodig om er te komen. Dan heb ik het over vijf a zes jongens." JS: "Die jongens van de A1 springen er echt uit, mensen denken dat zij de toekomst van het eerste elftal zijn. Wat Andries zegt: er zijn ook vijf, zes jongens die misschien een wat lan gere periode nodig hebben om zich te ontwikkelen. Zij moeten die tijd ook krijgen." Krijgen ze die tijd bij Ajax? JS: "Ik vind dat we daar als club nog beter op kunnen inspelen. Ik ben zelf een speler die nooit in een topoplei ding heeft gezeten en die via een langer traject alsnog de absolute top heeft gehaald." AU: "Een jongen als Daley Blind is ook een jaar verhuurd, kwam terug in Jong Ajax en heeft daarna alsnog een kans gekregen in het eerste elftal. Mitchell Dijks is ook een mooi voorbeeld van iemand die niet meteen de overstap kon maken." JS: Denk ook aan Ronald de Boer in een verder verleden." Is er na vorig seizoen afscheid genomen van spelers die jullie graag wilden houden? JS: Geen van de jongens van wie wij hebben gezegd dat we ze graag wilden houden, is weggestuurd. Wij hebben daar overigens geen beslis sende stem in. We geven ons advies, uiteindelijk beslissen de hoofd oplei dingen en directeur voetbalzaken." AU: "Wat ook belangrijk is: hoe staan spelers er zelf in? Het is een beetje een algemeen iets geworden dat je maar een jaar in Jong Ajax moet willen spelen en dan wel klaar bent voor een eredivisieclub. Zo denken spelers en zaakwaarnemers steeds vaker, maar in de praktijk blijkt het zo niet te werken. Spelers gaan het niet zomaar even maken bij een andere club." JS: "Wij moeten spelers tijd geven zich te ontwikkelen, maar spelers moeten zichzelf ook die tijd gunnen. Ze zijn te vaak ongeduldig. Het lukt acht van de tien niet om meteen te slagen bij een eredivisieclub. Het is zonde dat ze dat wel denken. Bij Ajax is alles goed geregeld, er wordt op een hoog niveau getraind, waaraan spelers zich kunnen optrekken. En als je goed bent, krijg je echt wel een kans in het eerste elftal." ik de andere ploeg. Daarin ben ik dan, zeg maar, ondersteunend. De planning, zoals afspraken maken met de performance coaches, pak ik weer op." JS: "Eigenlijk is de samenwerking vanaf de eerste dag vrij natuurlijk verlopen. Andries is een trainer met veel ervaring, ik heb dat als trainer nog niet. Als speler was ik nooit bezig met planningen, daar kan ik echt nog stappen in maken." AU: "Wat wel is veranderd: we heb ben de technische staf uitgebreid met Saïd Bakkati. Dat zorgt ervoor dat we nog specifieker kunnen gaan werken, dat jongens individueel aan dacht krijgen." Was het een nadrukkelijke wens van jullie om de staf uit te brei den? Andries Ulderink zei een halfjaar geleden in Ajax Life dat Stam 'inhoudelijk en qua persoonlijkheid Ajax 1 zou kunnen trainen'. "Ik ben daar nog helemaal niet mee bezig," reageert Stam als hij met dat citaat wordt geconfronteerd. Ambities als trainer heeft de oud verdediger zeker wel. "Ik wil naar de top als het kan, maar het is nog maar afwachten of ik die kans krijg. Ik hoop in november, december klaar te zijn met de cursus coach betaald voetbal. In januari worden vaak her en der wat trainers ontslagen, dus kan ik meteen ergens aan de slag als hoofdtrainer, haha. Alle gekheid op een stokje; ik zie wel hoe het gaat." Voor Ulderink en Stam is het hun tweede jaar als trainers van Jong Ajax. Hoewel Ulderink op papier de hoofdtrainer is, werken de twee op basis van gelijkwaardigheid. De taakverdeling zal dit seizoen niet anders worden dan afgelopen sei zoen. Ulderink: "Jaap pakt bij tacti sche trainingen vaak het basisteam, ze daarop len bij de spelers zelf. Ze mogen fou ten maken, maar moeten wel aanto nen dat ze onze tips oppakken. Lukt dat, dan zijn ze uit het juiste hout gesneden. Blijven ze dingen steeds fout doen, dan stopt het traject ergens." Django Warmerdam zei in de media dat Jong Ajax bij de eerste zes moet kun nen eindigen. Mooi toch dat een speler die ambitie uitspreekt? JS: Het is mooi dat hij dat aangeeft. Het betekent ook dat hij iets neer te zetten heeft. Ik vind het moeilijk te zeggen waar we kunnen eindi gen. Vorig seizoen hadden we na een sterke fase ook het gevoel dat de top-vijf binnen bereik lag, maar de laatste maanden kukelde het ook redelijk in elkaar. We moeten ons dus niet vastpinnen op een plek op de ranglijst." AU"Het vorige seizoen ging inderdaad als een nacht kaars uit. Spelers vertrok ken in de winterstop, wat vooral met A-junioren werd opgevuld. Spelers met wat minder kwali teit kwamen ook meer aan spelen toe. Daar is niets mis mee, maar het had wel als gevolg dat de kwa liteit minder werd. We hebben nu een erg leuke mix van spelers. Met deze ploeg moet het linkerrijte dus wel haalbaar zijn."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17