Wim Jonk focust zich voorlopig op zaken waar hij invloed op heeft ajaxlife TOEKOMST -fl }M 23-07-2015 X i Wim Jonk (48) schuift sinds april niet meer aan bij de vergaderingen van het Technisch Hart. Ondanks de organisatorische onduidelijkheid gaat het opleiden van talent op De Toekomst gewoon verder. Gesprekken 'DIT SPEELT AL LANGER. DE ONDERLIGGENDE VRAAG IS DAT JE OM DUIDELIJKHEID VRAAGT, ZODAT JE ELKAAR ERGENS OP KUNT AANSPREKEN' Een schreeuw om duidelijkheid DOOR SANDER ZELDENRIJK "Of het afgelopen seizoen frustre rend was?", herhaalt Wim Jonk de vraag. "Ja. Als er dingen gebeu ren die niet in de visie passen wel. Ik was ook toe aan vakantie. Dat had ik gewoon nodig. Even afstand nemen, geen voetbal en de boel de boel laten." Medio april werd duidelijk dat Jonk niet meer aan schuift bij bespre kingen van het Technisch Hart, dat verder bestaat uit Marc Overmars en Dennis Bergkamp. De reden: door ondui delijkheid over wie welke bevoegdheden heeft, wordt er amper iets met zijn input gedaan bij het aankoopproces van een speler. "Dit speelt al langer. De onderliggende vraag is dat je om duidelijkheid vraagt, zodat je elkaar ergens op kunt aanspreken." Hoe het zover kon komen, blijft een raadsel. Alle betrokkenen zijn pro-Cruijff en oud-profs die ooit dezelfde kleedkamer deelden. "Ik gaf twee jaar geleden al aan dat de bevoegdheden beter uitgewerkt moesten worden. Er stond sum mier iets op papier, maar niet hoe de processen dienden te verlopen. De hele organisatie schreeuwt om dui delijkheid. Als iemand anders over een paar jaar op mijn positie komt, moet het proces voor hem ook helder zijn." Door gebrek aan helderheid ont stond ergernis over budgetbepalin gen, onverwachte transfers en direc tiebesluiten die zonder goed overleg plaatsvonden, maar impact hadden op de opleiding. Zo werd de verbin tenis met degene die verantwoorde lijk is voor externe medische relaties niet verlengd, terwijl deze persoon naar Jonks mening cruciaal is voor de implementatie van Plan Cruijff. Hij noemt daarbij diens betrokken heid bij de diagnose en revalidatie van Davy Klaassen (in Barcelona) en Ricardo Kishna (in Duitsland), waarbij out of the box gewerkt moest worden om hen weer op de been te krijgen. De onduidelijke werkverhou dingen onder leiding van de inmid dels vertrokken algemeen directeur Michael Kinsbergen leidden ertoe dat de raad van commissarissen in het najaar van 2014 het advies bureau Boston Consulting Group inhuurde om de situatie door te lichten. "Dat proces maakt duidelijk hoe verschillend er in diverse lagen wordt gedacht. Dat is positief, want daarmee kan Ajax nu aan de slag. Nu is het zaak om samen te gaan zit ten en kijken hoe we het goed gaan invullen." De club ondernam zelf al actie. Vanuit de rvc vormen Theo van Dui- venbode en Dolf Collee gezamen lijk een strategische commissie die wordt geadviseerd door oud-Ajacied Tscheu la Ling. Saillant detail: Ling is volgens Cruijff een geschikte alge meen directeur, maar de voormalig linksbuiten heeft daar zelf (nog) geen oren naar. Van Duivenbode houdt zich bezig met de implementatie van Plan Cruijff, terwijl Collee zich richt op de bedrijfsmatige kant van Ajax. Het opleiden en ontwikkelen van Ajaxtalent is echter een doorlopend proces, ongeacht de bestuurlijke onrust. Jonk heeft geen tijd om in de wachtkamer te gaan zitten. "Er is een stap gezet, maar nog geen dui delijkheid. Het zou me wel verrassen als ik in een andere rol aan het sei zoen begin. Ik verwacht wel dat er gesprekken zullen komen," zegt hij. "Ik ken mijn rol en focus me op dat gene waar ik wel invloed op heb." Op De Toekomst gaat het oplei den gewoon door met weer wat aanpassingen ten opzichte van het afgelopen seizoen. Zo komt er een afdeling Methodologie, onder lei ding van Jonk. Insteek: mensen gaan zich louter bezighouden met het bewaken van de rode draad; de speelwijze, spelprincipes en hoe dat alles meet- en train baar te maken. Clubs als FC Barcelona, Valencia, Atletic Bilbao en Bayern München doen dit al. "De rode draad is bij Ajax duidelijk. Dit is een noodzakelijke stap om een en ander nóg beter in kaart te heb ben." Als criticasters zeggen dat dit al geregeld had moeten zijn, hebben ze dan gelijk? "Nee, want alles was bij Ajax aan vankelijk op teamniveau gestructu reerd. Wij hebben de laatste jaren de slag gemaakt naar het individu. Vanuit teamtraining moet je zaken nog beter op elkaar afstemmen, zeker omdat je ook met veel trainers rouleert. Dan moet je allemaal wel dezelfde taal spreken. Het gaat uit eindelijk om het perfectioneren van datgene wat je al doet. Ik weet zeker dat we hierdoor weer een extra stap vooruit gaan zetten en dat is ook nodig willen we voorop blijven lopen." Een andere aanpassing vindt plaats in de lengte van de roula- tiecyclus van de hoofdtrai ners. Stond er vorig seizoen om de zes weken een nieuw gezicht voor de groep, dit sei zoen wordt dat eens per acht weken. Voor de jongste spelers tot en met tien jaar is zelfs weer gekozen om terug te vallen op het vertrouwde gezicht van een trainer. "Op die manier hebben ze in de eerste drie oplei dingsjaren meer vastigheid." Voor de individuele ontwik keling van de verdedigers in de bovenbouw heeft Jonk oud-Ajacied Winston Bogarde aangesteld. De voormalige linksback tekende een eenjarig contract en zal de verde digers in de bovenbouw de fijne kneepjes van het vak gaan bijbren gen. Aanvankelijk deed Jaap Stam dit, maar de Kampenaar focust zich ook dit seizoen volledig op Jong Ajax. Daar waar Stam zijn trainers- diploma nog moet halen, wist Jonk afgelopen seizoen wel het felbe geerde papiertje te bemachtigen. Concrete plannen voor een trainers- stoel in de eredivisie heeft hij nog niet, al noemde Cruijff hem al eens een geschikte kandidaat om Frank de Boer in de toekomst op te volgen. "Achteraf had ik de cursus eerder moeten doen. Ik heb drie keer op het punt gestaan, maar dan kwam het er telkens niet van. Eigenlijk had ik er nu helemaal geen tijd voor, maar ik ben blij dat ik het nu gedaan heb en met goede vakgenoten heb kunnen optrekken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17