Hond Pjotr als bewaker van het stadion ajaxlife 23-07-2015 XO Ajax nam aan het einde van het seizoen 1995/1996 afscheid van De Meer. Tijd om terug te blikken op het stadion dat 62 jaar Ajax' thuis was. In deel 1: de oersterke Pjotr. 'IEDERE KEER WANNEER HIJ AANSLOEG. VERSNELDE JE DE I OOPPAS NAAR SPRINT' De jeugdspelers van Ajax wisten daar over mee te praten. Was het zulk slecht weer dat er op de velden niet kon worden getraind, dan werd op het asfalt rond het stadion of zelfs in de buurt geoefend. Sprintwerk onder de straatverlichting op de Kruislaan, interval op de Zaaiersweg, gymnas tiek op Onderlangs. En onveranderd werd begonnen met vier rondjes hardlopen rond het stadion. ADIEU DE MEER -fl Q Schrik van De Meer DOOR DAVID ENDT Li!" lief voor zijn baasje, schattig speelka meraadje van de kids, maar hij boe zemde angst in. Hardlopen Dat was een steeds met mini mum aan enthousiasme aanvaarde opdracht. Vanwege Pjotr. Want daar moest je in de al spookach tige avond - gierende wind, slaande regen, van de bomen gerukte takken op het onverlichte parcours - vier keer langs. Overdag was het al geen pretje, maar dan had je nog zicht op het beest. In de zwarte nacht was het vreselijk; Pjotr bivakkeerde buiten. Weliswaar aan een ijzeren ketting en achter een hoog hek, maar iedere keer wanneer hij aansloeg, versnelde je de looppas naar sprint. Brrr... Je wist dat het helse blaffen zou komen, je wachtte op het moment, en toch schrok je iedere keer opnieuw. Het liefst passeerde je Pjotrs territorium in een groepje en niet in je eentje; de dreiging en het aanslaan van de hond beleefde je het liefst met gedeelde vrees. Opeens was het voorbij. Geen bruut geblaf meer. Pjotr was over leden. Hij werd aan de andere kant van het pad begraven. Op het hui dige Park De Meer zo ongeveer bij de hoek van de Esplanade De Meer en het Bernabeuhof. afbraak van de boerderij en meteen daarna met de bouw van een gloed nieuw stadion. De architect was een Ajaxaanhanger, Daan Rooden- burgh. Hij hanteerde een bouwstijl die nog enigszins refereerde aan de beroemde Amsterdamse School: beton en zichtbaar vooral baksteen. Baksteen met hier en daar een frivool maar altijd functioneel element. Wie de tekeningen zag, kon niet anders dan instant-verliefdheid voor het model voelen opwellen; het was met recht een mooi huis in een tuin. Opmerkelijk in de plannen van Roodenburgh waren de vier hoek- huisjes in het stadion, vijfhoekig van vorm. Kleine bungalows eigenlijk, ingebed in de hoeken die de vier tribunes met elkaar vormden, met woon- en werkruimte. Na verloop van weinig tijd wer den de huisjes vaker als woonruimte voor werknemers gebruikt dan als werkruimtes. Links vooraan woonde bijvoorbeeld terreinmeester Jan Lens en in later jaren de conciërges meneer en mevrouw Van Wely en zelfs het conciërge-echtpaar Wilhelm dat nog steeds aan Ajax is verbonden. Al is Wilhelms titel veranderd in hoofd facilitaire dienst. Het huisje aan de voorkant ter rechterzijde gaf jarenlang onderdak van de vier huisjes lag die woning linksachter, zeg maar Stadszijde/ Voorland, het meest afgelegen. 's Zomers overdag was de lommerrijke hoek, met achter de bosjes de velden van WV-HEDW, best een fijn stukje De Meer. Wanneer de nacht viel, en zeker in de gure winters, leek het echter zowat een afgelegen terrein. Pjotr bewaakte dat gebied en hij hoefde niet eens zijn tanden te laten zien om mogelijk nieuwsgierigen of niets vermoedende passanten op een afstand te houden. Pjotr kon angst wekkend blaffen. Wanneer hij aan sloeg, rezen de haren je te berge. Pjotr zal vast een geweldig bemin nelijk hondenbeest zijn geweest, heel De 'enge piek'. Niet vanwege de bewoners. maar vanwege de gevreesde familiehond Pjotr. Quizvraag: Wie laat wie hier uit tijdens het rondje om De Meer? aan de conciërge-familie Nielsen. Rechtsachter, tegen de sloot die het stadionterrein scheidde van de jeugdvelden op Voorland, woonde terreinmeester Piet Bosman. Bewaken Het laatste huisje, achterin links, was jaren achtereen de woning van assis tent-administrateur Peter Hoefman en zijn gezinnetje. Dat was een enge plek. Niet vanwege de bewoners, Hoefman was een vriendelijk heer schap, meer vanwege de hond van de familie: Pjotr. Pjotr was een groot oersterk beest dat duidelijk niet alleen was aangeschaft uit knuffeloverwegin gen, maar vooral om de woonstede bij nacht en ontij te bewaken tegen ongenode gasten. Het moet gezegd, Op het grondgebied waar nu de nieuwbouw van Park de Meer zijn best doet modern te zijn en te blijven, daar waar de straatjes, lanen, paad jes en bruggen namen dragen van de plekken waar grote triomfen werden gevierd en van de topvoetballers van weleer, stond eens het Ajax Stadion. Het was de weinig fantasievolle maar duidelijk duidende officiële naam voor Ajax' nieuwe onderko men. Al snel sprak de volksmond van De Meer. Het stadion lag immers in de drooggelegde Watergraafsmeer, waar eens koeien graasden en op stal werden gezet. Die stal hoorde bij de Hoeve Voorland; een forse boerderij die nota bene een plekje op de Monu mentenlijst had gekregen maar na enig soebatten toch mocht worden afgebroken. Wat bij die beslissing hielp was dat de Hoeve Voorland in verval was geraakt. Een fikse zuid westerstorm zou het bouwval kun nen laten instorten of meenemen naar de wolken. Baksteen Zevenduizend gulden per jaar diende Ajax te betalen voor de huurgrond waar in 1934 werd begonnen met de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13