'DE BESLISSING BLIJFT UITEINDELIJK ALTIJD AAN DE SPELER ZELF' Toekomstbeeld De Toekomst en KNVB houden jeugdinternationals scherp in het vizier ajaxlife Wat is er de laatste jaren zoal veranderd op De Toekomst? In deze rubriek nemen we een kijkje achter de schermen van de roemruchte kweekvijver. In deel 7: de jeugdinternationals en samenwerking met de KNVB. Meetmoment TOEKOMSTBEELD -| «f 21-05-2015 X 'Mooi toekomstperspectief Matthijs de Ligt (12-8-99, 16 .jaar): Eerstejaars B-junior, heeft zich snel ontwikkeld als centrale verdediger. Verkozen tot beste speler tijdens de laatste editie van de Future Cup. Ouaali: "Hij maakt een razendsnelle ontwikkeling door en houdt zich in de B1, A2 en A1 ook staande onder maximale weerstand. Is ambitieus, rustig, wil investeren. Hij pakt zaken snel op en past het snel toe. Heeft gogme, dat maakt hem bijzonder." Reda Boultam (3-3-1998, 17 jaar): Een tweedejaars B-junior, links- of rechtshalf. Kwam pas later bij Oran je onder zeventien, maar viel positief op tijdens een stage. Is vanaf dat moment een zekerheidje, volgens Ouaali. "Hij is technisch, tweebenig en straalt rust uit. Soms is hij nog iets te rustig. Een type dat je zeker nodig hebt als je combinatievoetbal wilt spelen." Carel Eiting (11-2-1998, 17): De controlerende middenvelder te kende onlangs zijn eerste contract, tot 2018. Speelde vorig jaar al in de B-junioren, dit seizoen structureel in de A1. Imponeerde al tijdens de Uefa Youth League. "Als je jezelf op zo'n toernooi kwalitatief kunt on derscheiden, toon je dat je wel wat kunt. Hij is nooit een twijfelgeval. Niet bij ons en niet bij de nationale ploeg." Dani de Wit (28-1-1998, 17 jaar) Een tweedejaars B-junior. Ajax ziet in hem een nummer '10', een speler die box-to-box kan spelen. Is volgens Ouaali verdedigend en aanvallend van toegevoegde waarde. "Een ech te teamspeler. Fysiek sterk, leiders figuur met een geweldige drive. Hij blijft gaan, van de eerste tot laatste minuut. Zijn vaardigheden worden steeds beter." Donyell Malen (19-1-1999, 16 jaar) Eerstejaars B-junior. Kan op alle posities in de frontlinie uit de voe ten. Speelde een goede Future Cup, waarin hij tweemaal trefzeker was. Geldt als een groot talent. "We heb ben hem er dit seizoen bijgehaald om ervaring op te doen." DOOR SANDER ZELDENRIJK Said Ouaali, coördinator van de bovenbouwteams A1, A2 en B1, kijkt met een tevreden gevoel terug op dit seizoen. "Veel B-junioren speel den na de winterstop in de A1, A2 of B1. Het doorschuiven met spelers bracht ons soms wel in de problemen. Tel je daar de interlands met onder zeventien, onder achttien en onder negentien bij op, dan is duidelijk dat het voor de spelers behoorlijk belas tend en pittig was. In overleg met alle betrokkenen hebben we behoorlijk moeten periodiseren." Een van die 'betrokkenen' is de KNVB. De onderlinge contacten met 'Zeist' zijn goed. Wat wellicht ook helpt: bondscoaches Maarten Stekelenburg (Oranje onder zeven tien en achttien) en Aron Winter (onder negentien) hebben beiden een Ajaxverleden. De jeugdige Ajacieden die boven de rest uitsteken, worden scherp in het vizier gehouden door zowel Ajax als de KNVB; vóór een eventuele interlandoproep en ook in de evaluatie na een Oranjesessie. Jeugdspelers van Ajax die uitko men voor een nationaal jeugdelftal zijn daardoor volgens Ouaali een maand per seizoen niet op De Toekomst. Ajax juicht het spelen van kwalifi catiewedstrijden en eindronden toe. "Wellicht is het goed de stageperiodes het komende seizoen te verminderen. Dan belast je spelers toch wat minder en krijgen ze wat meer ruimte in hun schema's. De KNVB denkt hier zelf ook goed over na." Natuurlijk weten ze op De Toe komst ook dat de voetbalbond altijd jeugdspelers kan opeisen. Zover komt het meestal niet, omdat de lijnen kort zijn. "Maarten en Aron zijn bereid om mee te denken en mee te werken. Als een speler overbelast dreigt te raken, zullen ze hem niet oproepen. Wat dat betreft zijn de contacten erg goed." Ten tijde van het interview met Ouaali acteren vijf Ajacieden in Bulgarije op het EK voor spelers onder zeventien: Matthijs de Ligt, Reda Boultam, Carel Eiting, Dani de Wit en Donyell Malen (zie kader). Ajax staat vrijwel dagelijks in contact met de talentvolle B-junioren. Hetzij via Ouaali, dan wel via een van de mentoren. Dani de Wit: leidersfiguur met een geweldige drive. De beste spelers in de leeftijdscate gorie onder zeventien speelden begin april op eigen veld de ABN Amro Future Cup, waar de ploeg tweede werd achter Anderlecht. Wat we vooral willen weten: krijgt Ajax vol gend seizoen opnieuw een getalen teerde Al-lichting, net als dit jaar? "Die lichting had ik vorig jaar tijdens de Future Cup. Allemaal goede spe lers en dat was dit seizoen nog steeds zichtbaar. De huidige B1 heeft dat ook. Laat ik zeggen dat ik meer over eenkomsten zie dan verschillen. Dat is een mooi toekomstperspectief." Donyell Malen: erbij gehaald om ervaring op te doen. Zo'n prestigieus eindtoernooi is voor de talenten een mooi internationaal meetmoment. "Zoiets is prima voor de ontwikkeling van een speler. Hij wordt geconfronteerd met andere spelers en speelstijlen," zegt Ouaali. Van bovengenoemd vijftal tekende Eiting onlangs als eerste een contract, tot de zomer van 2018. De overige vier jeugdspelers hebben reeds een contractvoorstel gekre gen. Voor Ajax is het te hopen dat dit kwartet straks ook daadwerkelijk een krabbel zet. Een kalenderjaar geleden kregen talenten als Timothy Fosu-Mensah, Mink Peeters en Javairo Dilrosun, allen ook actief in Bulgarije, namelijk een gelijkwaardig contractvoorstel. Waar talenten als Donny van de Beek en Abdelhak Nouri zich com mitteerden aan de opleidvisie van Ajax, daar koos bovengenoemd trio voor lucratievere contracten bij res pectievelijk Manchester United, Real Madrid en Manchester City. Ouaali: "Wij presenteren een plan aan talen ten, hun ouders en zaakwaarnemer. Daarin vertellen we wat we hun zoon willen bieden. De beslissing blijft uiteindelijk altijd aan de speler zelf. Ajax is de allerbeste opleidingsclub ter wereld. Dan is de vraag: waar kies je voor?" - --»>v - Carel Eiting: nooit een twijfelgeval.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 25