Bcafé H MEERZICHT EN WAAR IGNACIO TUHUTERU SPEELDE, OVERAL BLEEF HIJ EEN ECHTE AJAXVOETBALLER Tuhuteru vocht op de vleugel tegen vooroordelen CAFÉ MEERZICHT -| Q ajaxlife 21-05-2015 Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stam gasten over Ajax- spelers uit het ver leden. In deel 29: Ignacio Tuhuteru. contracteerde Ajax bijvoorbeeld Nwankwo Kanu, een grote onbekende die snel uitgroeide tot fenomeen. Tuhuteru speelde zijn wedstrijden in Ajax 2, met al die jongens die hoopten op een kans. Dat seizoen waren er nog twee invalbeurten, maar tot een doorbraak kwam het niet. In het daaropvolgende seizoen ging Tuhuteru als uitgeleend speler naar RBC Roosendaal, in wat nu de Jupiler League heet. Dat beviel maar matig. Zijn technisch en tactisch verfijnde spel kwam er niet tot zijn recht en de Ajacied miste de professionele gedrevenheid. Hij keerde daarna terug bij 'zijn' club. Door David Endt Licht gewicht als zware last Louis van Gaals Ajax dat twintig jaar geleden Nederland en Europa domineerde, maakte het voor jong talent uit de opleiding moeilijk door te breken. Door het excellente niveau moest je van heel goede huize komen wilde je een plek verwerven. De talenten waren er wel natuurlijk, zoals altijd bij Ajax. Zo af en toe dook zo'n jongen in het eerste elftal op. Bijvoorbeeld die gast met een prachtige exotische naam... Deze voorzet laat ik aan mij voorbij gaan. Ik weet dat Martijn Reuser, Dennis Schulp, Nordin Wooter, Dave van den Bergh wel eens opdraafden... en Kiki Musampa. Is die naam exotisch genoeg? Had gekund, maar Kiki is niet de speler op wie ik doel. De exotische naam hoort bij een linksbuiten wiens oom een sensationele buitenspeler van Ajax was geweest. Tuhuteru debuteerde in 1993 tegen Besiktas, en was meteen goed voor een assist. Kom op met die naam! Het neefje van Simon Tahamata, Ignacio Tuhuteru. Klinkt dat niet als een toverspreukje? Een lichtgewicht, ik denk niet meer dan zestig kilo schoon aan de haak. Maar hij was ook snel, behendig, slim. En, net als zijn oom, was hij gezegend met een fantastisch karakter. Net als Taha mata werd Tuhuteru echter geplaagd door de vooroordelen: was een zo lichte speler wel geschikt voor het zware prof voetbal? Het is van alle tijden. Het voetballend vermogen van Tuhu- teru werd minder zwaar beoordeeld dan zijn fysieke gestalte. Er waren meer kleinere spelers in het Ajax van toen: Davids, Overmars. Voor Van Gaal was toch juist het voetballend vermogen doorslaggevend? Tuhuteru debuteerde in oktober 1993. Dat was niet zomaar een tussendoortje hoor, Ajax speelde in het Olympisch Stadion tegen Besiktas, in het Uefa-Cuptoernooi. Geen simpele wedstrijd. Tuhuteru, amper twintig jaar, kwam in het veld als invaller voor Stefan Pettersson bij een 1-1-stand. Hij deed het uitstekend. Met nummer 15 op de rug ontving hij de bal van Rijkaard, gaf vanaf links voor en daaruit maakte Ronald de Boer het winnende doelpunt. Ik herinner mij nog dat die grote Rijkaard het doelpunt vierde door Tuhuteru als een veertje hoog van de grond te tillen. Wat een geweldige start: de assist voor de winnende goal in een Europacupwedstrijd. Kwamen er daarna nog meer kansen? Je zou denken dat zo'n mooi debuut wordt gevolgd door meer optredens, maar dat was niet het geval. Geluk speelt een grote rol. Kort na de wedstrijd tegen Besiktas Als ik het zo hoor was Tuhuteru een fijn voetballertje. Dat moet toch een plek onder de voetbalzon krijgen? Als je tegenwoordig ziet hoeveel mannen uit de Ajaxopleiding emplooi vinden in het betaalde voetbal. De vooroordelen zaten Tuhuteru aanvankelijk in de weg. Zo was er een stage bij De Graafschap. Zei de trainer: "Goede voetballer, maar te licht." Dat hoorde hij te veel, het zal best frustrerend zijn geweest. Hij bleef het met bewonderenswaardige hardnekkigheid in de schaduw van het glorieuze eerste elftal proberen, met af en toe een proefwedstrijd bij een andere club. In het seizoen na de winst van de Champions League dook hij weer eens op in het eerste elftal. Een paar minuutjes, maar wel in een fantastische wedstrijd: Ajax - Real Madrid, de wedstrijd die we met 1-0 wonnen. Tuhuteru kwam vier minuten voor tijd in het veld, dit keer voor Ronald de Boer. Weer in het Olympisch Stadion, met Litmanen, Van der Sar, Davids, Finidi, de gebroeders De Boer. En tegen grootheden als Redondo, Raül, Luis Enrique, Zamorano en Michel. Het was het laatste optreden in het eerste elftal van het begaafde linkspootje, dat als buitenspeler begon en later nog beter uit de voeten kwam als middenvelder. Totaalscore: vier keer Ajax 1 waarvan één uit tegen FC Groningen en drie in het Olympisch Stadion. Hmm, het klinkt niet als een echt happy end. Hoe verging het Tuhuteru, maakte hij nog iets van zijn loopbaan? De wedstrijden in Ajax 1 staan ongetwijfeld met gouden letters in zijn levensboek geschreven. Maak je verder geen zorgen, Tuhuteru maakte na acht jaren Ajax iets moois van zijn voetballeven. Het begon ver weg, in China, bij Dahlian Shide, en vervolgens in Singapore, bij Sambawang Rangers, je kent die club wel. Weer terug in Nederland voetbalde hij negen jaar voor FC Zwolle, sc Heerenveen, FC Groningen en Go Ahead Eagles. Vooral bij FC Groningen ging het lekker, kon hij zijn dartele en intelligente spel koppelen aan een ijzeren mentaliteit. En waar Ignacio Tuhuteru speelde, overal bleef hij een echte Ajaxvoetballer. In totaal speelde de lichte vleugelaanvaller vier duels in Ajax 1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 21