Ajaxfan Angelica Koops denkt met kippenvel terug aan de trip naar Wenen Mi» iuciu Marcel Tazelaar: ajaxlife Vele Ajacieden maakten de reis naar Wenen. Per vliegtuig of bus. Angelica Koops (42) uit Baarn was één van hen. In deze special vertelt zij haar verhaal van die krankzinnig spannende finale en de waanzinnige huldiging. 'We kregen het advies ons kaartje diep in de broekzak te houden.' 'Juve' Spandoek Grachten 'r I* nwrlMR X C§) 6 INTERVIEW 21-05-2015 'Eén groot gek-ken-huis' DOOR SANDER ZELDENRIJK Nee, een spandoek had Ajaxfan Angelica Koops tot de zomer van 1995 nog nooit gemaakt. Misschien dat het daarom niet helemaal goed ging in aanloop naar de finale in Wenen. Vol ijver ontstond er een fraai doek met de tekst 'Dit is nog maar het begin', verwijzend naar een uitspraak die Louis van Gaal deed na het behalen van de lands titel enkele dagen eerder. "Dit was het eerste en laatste spandoek dat ik ooit heb gemaakt. Die kreet was mijn idee, maar de 'N' stond verkeerd om. Een beginnersfoutje. Het viel ons pas later op, bij het bekijken van onze foto's," zegt Koops lachend. Dat ze naar de finale zou gaan, stond vast. Waar vele fans achter het net visten, daar kreeg Koops de benodigde kaartjes vrij eenvoudig in handen. "Mijn toenmalige vriend had speciaal een dag vrij genomen om in Amsterdam bij een sigaren- boer een kaartje te halen. Hij stond daar in alle vroegte al voor de deur en kocht er twee, inclusief bijbeho rende busreis." Die busreis van dertien uur kan Koops zich nog goed herinneren. "Het was even uitzitten. Er werd volop geblowd en gezopen. Maar we zagen ook een paar bekende Ajaxfans uit Soest, met wie we uit eindelijk ook de hele dag in Wenen optrokken." Net zoals vele medesupporters trok Koops in Wenen naar het cen trum, waar het Stephansplatz een magnetische uitwerking had op zowel de Amsterdamse als de Itali aanse fans. Er werd behoorlijk heen en weer gezongen. "De sfeer was ontzettend goed. Als de Milanfans wat stiller waren, gingen wij er kei hard overheen," zegt Koops. "Zij zongen in de tram 'PSV, PSV!' en wij zongen dan weer 'Juve, Juve!'. Wat voetbal wel allemaal niet met de mensen kan doen, hè?" Zo'n anderhalf uur voor het begin van de finale stond ze in de rij voor het stadion. Daar ervoer ze de sfeer als gespannen, en dat had niet alleen met de wedstrijd zelf te maken. "De kaartjes waren zo gewild, dat we het advies kregen om ze diep in onze broekzak te houden en pas tevoorschijn te toveren als we voor het toegangspoortje ston den. We hoorden meerdere ver halen van Ajacieden die bestolen waren van hun entreebewijs. Door eigen medesupporters. Ongeloof lijk, toch? In de rij zelf werd ook wel wat geduwd en getrokken. Dat was ik op zich wel gewend, maar ik was blij toen ik binnen was." Eenmaal in het sfeervolle Ernst Happel Stadion merkte Koops dat vele Ajacieden al hun plekje hadden gevonden. Er waren meer mensen op het idee gekomen om een spandoek mee te nemen. De Ajaxzijde zag er daardoor fantastisch uit, maar voor het spandoek van Koops was helaas geen plek meer. De wedstrijd zelf keek ze voorna- Niet eerder maakte Koops een spandoek. Als echte Ajaxfan, bij wie nu al 47 jaar rood-wit bloed door de aderen stroomt, herinner ik me 24 mei 1995 als de mooiste Ajaxdag van mijn leven. Met de bus vanuit Zeeland naar een rood-wit gekleurd Wenen, de gigan tische wedstrijdspanning, Kluiverts goal, de orkaan van geluid, die laat ste minuten die we in een roes beleefden, de ontlading, Van Gaal dan send over het veld, nagenieten in de bus, spandoeken bij de grens... Om nooit te vergeten. Op de foto's, genomen voor de wedstrijd in Wenen, sta ik met mijn huidige echtgenote Esther (die ik ook via Ajax heb leren kennen) en mijn beste maat Sjef. melijk staand. "Het was bloedspan- nend. Mijn tandafdruk staat nog steeds in het wedstrijdvlaggetje. Zo spannend vond ik het. De karate trap van Louis van Gaal heb ik live gezien. Ik lag helemaal dubbel toen ik het zag." Na de bevrijdende treffer van Patrick Kluivert wist Koops niet waar ze met haar emoties heen moest. "Sommige mensen had den van de spanning hun vlaggetje opgevreten. Iedereen stond elkaar te omhelzen. Toen er was afgeflo ten werd het een groot gek-ken-huis. Serieus, naast me stonden boom- grote kerels te huilen." Na de festiviteiten in het stadion was het zaak de juiste bus te vinden, om vervolgens in een grote Ajaxco- lonne richting Nederland te gaan. "De terugreis verliep soepel. We vertrokken volgens mij ergens tus sen twaalf en één uur 's nachts. Ik kon prima slapen. Dat ging in ieder geval een stuk beter dan op de heen- reis. Eenmaal in Nederland stonden er op de viaducten allemaal mensen naar ons te zwaaien. Die beelden zal ik ook nooit meer vergeten." Koops was op tijd voor de huldi ging, maar omdat de bus haar en haar vriend afzette in Utrecht, stond ze wel helemaal achteraan op het Museumplein. "We hebben het vliegtuig nog wel boven ons hoofd zien vliegen, maar verder was het podium te ver weg. Het voordeel was wel dat we ons na de festiviteiten op het Museumplein als eersten konden omdraaien voor een goed plekje op één van de grachten." Wat heet: Koops en haar vrien dengroep stonden vooraan. Het Angelica Koops met het vlaggetje dat het zwaar te verduren kreeg. spandoek, dat de trip naar Oosten rijk wonderwel had overleefd, hing pontificaal aan de kade. De tekst viel op. Veel spelers zagen het vanaf de rondvaartboot en ook clubfotograaf Louis van de Vuurst kiekte het span doek. "Onze spandoekfoto sierde later de cover van Ajax Life. Het spandoek heb ik nog steeds, inclusief de vlekken van het grachtenwater." Natuurlijk hoopt de Baarnse 'de mooiste dag van haar leven' nog eens opnieuw mee te maken, maar ze beseft dat dit nog wel eens lang kan gaan duren. "Toen mocht je als club maar met drie buitenlanders spelen. Nu is alles door het geld kromge trokken. De commercie heeft een hoop verpest. Maar alle beelden van toen zorgen nog steeds voor kippenvel en tranen in mijn ogen, van trots." Vooraan stond Koops met haar spandoek aan de Amsterdamse grachten De foto haalde uiteindelijk ook de cover van Ajax Life.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 16