tfïCHAMKi 'RIJKAARD GEEFT ME EEN J DIKKE HUG, KIJKT ME AAN EN ZEGT DAN: "DAAN, HEB JE EEN SIGARET VOOR ME? Wim Rhebergen: Ton Wennekers: ACHTERGROND K ajaxlife 21-05-2015 bij je gabber zijn!' René Froger zingt, verdeeld over de hele nacht, wel vier keer This is the Moment. Van der Burg: "Als ik m'n ogen dicht doe, zie ik Finidi George en Nwankwo Kanu weer dansen, die jongens maakten er zo'n mooi feest van... Hoe ze er aan waren gekomen weet ik niet, maar ze hadden allebei een zwart bolhoedje op. Van Praag leidde de polonaise, met z'n tuba. En het hele elftal liep achter hem aan, die beelden staan echt op mijn netvlies gegrift. Veel meer kan ik er eigenlijk niet over vertellen, want iedereen was natuurlijk helemaal van de wereld." Ik heb dat Champions Leagueseizoen alle thuiswedstrijden van Ajax in het Olym pisch Stadion bezocht, op weg naar de finale. AC Milan, Casino Salzburg, AEK Athene, Hajduk Split en Bayern München, ze werden allemaal aan de kant gezet. Ik was niet bij de finale in Wenen en stond ook niet op het Leidseplein of een Amster damse gracht. Toch is mijn herinnering aan de avond van 24 mei 1995 bijzonder. Uiteraard vanwege de glorieuze overwin ning, maar vooral de manier waarop ik het moment suprème heb beleefd. Dat gebeurde namelijk niet 'live', ter wijl ik wel de wedstrijd op televisie volgde. Omdat ik zo nerveus was moest ik regel matig naar het toilet. Zo ook vijf minuten voor het einde van de wedstrijd. En ja hoor, juist toen viel het winnende doelpunt. Toen ik weer de huiskamer binnenliep, was de herhaling van de goal in beeld. Pas toen wist ik dat Ajax even tevoren had gescoord en met 1 -O voorstond. Ik ging dus ook toen pas volledig uit mijn dak. En dat hebben de buren die de wedstrijd ook volgden, geweten. Ze ston den prompt bij mij aan de voordeur. Had Ajax wellicht wéér gescoord en met 2-0 de leiding genomen? En hadden zij dat thuis misschien om de een of andere reden gemist? Het was heel komisch. We hebben samen de resterende minuten uitgekeken en daarna feest gevierd. Wij stonden bovenop de bus toen we aankwamen in Wenen. We hadden de Cup met de Grote Oren zelf nagemaakt uit een oud matras en zilver gespoten. En we hoopten dat we 's avonds de echte cup zouden win nen. Op de terugweg vierde ik tijdens een pitstop de zege met Ferry (links op de foto, red.). Vliegtuig Over historische voetbalmomenten gesproken: de volgende dag mag er ook zijn, zegt Van der Burg, verwijzend naar een actie van Martinair-piloot Broodbakker. Hij zal die naam nooit meer vergeten. "Het gloednieuwe vliegtuig was een dag eerder uit Houston gekomen. Bij binnenkomst kreeg iedereen een glas champagne. Nou, ik hou van een drankje, maar dan krijg je 'm wel voor je kiezen... Dus toen dat vliegtuig ging 'zwaaien' naar de mensen beneden op het Museumplein schrokken veel mensen zich rot. 'We gaan dood, we gaan dood,' schreeuwde Arie van Os, die veel last heeft van vliegangst." "Kapitein Broodbakker liet eerst even zien waar het nieuwe stadion werd gebouwd, pats, met een scherpe bocht. Daarna ging hij zwaaien naar het publiek. Ik vond het allemaal vrij heftig, helemaal als je geen held bent op dat gebied. Maar toen ik naar buiten keek en al die mensen op het Museumplein zag staan, was de glimlach weer terug. Het paste allemaal in het perfecte plaatje." Hij heeft er intens van genoten, zegt hij, van één van de mooiste dagen uit zijn leven, zoals hij 24 mei 1995 zelf noemt. "De festiviteiten na afloop waren gedenkwaardig. Maar het mooiste was toch de wedstrijd zelf. En de ontmoeting tussen Frank Rijkaard en Marco van Basten in die lege kleedkamer. Dat was echt on-ver-ge-te-lijk." Een korte felicitatie voor de buitenwacht, even later gevolgd door de bijzondere ontmoeting buiten de schijnwerpers. nen. Daar zat Frank, met z'n rug tegen de muur, onder de douche. Ze omarmden elkaar meteen. Iedereen weet dat die twee gabbertjes waren. Hoe het is afgelopen, wat ze tegen elkaar gezegd hebben, weet ik niet. Ik moest op een gegeven moment pleite wezen natuurlijk, van mezelf. Ik wil niet te dicht bij het sportieve succes komen. Dat is hun feest, niet het mijne. Die emoties zijn voor die jongens. Heb je mij ooit op de voorgrond gezien? Ik dacht het niet. Maar een mooier moment heb ik daarna niet meer meegemaakt. Ik zweer het je." "Ik ben van Milan, dus vind ik het gewoon leuk om bij de wedstrijd te zijn," zei Van Basten destijds over zijn aanwezigheid in Wenen. Als we hem nu willen vragen naar de ont moeting met Rijkaard in een nog lege kleedkamer van Ajax, vrijwel direct na afloop van de finale, rea geert Van Basten afwijzend. Hij wil er niet op reageren, zo laat hij via de persvoorlichter van AZ weten, zoals hij de laatste jaren eigenlijk zelden heeft willen communiceren met de buitenwereld. Net als Rijkaard, eigenlijk. Meiden Van der Burg kiest positie bij de deur van de kleedkamer, als alle andere spelers en trainers van Ajax in jubelstemming naar binnen dansen. De voorraad champagne blijkt al snel niet toereikend genoeg. Van der Burg houdt het voor gezien; laat de hossende Ajacieden voor wat ze zijn en denkt alweer een stap vooruit. Het feest na afloop van de gewonnen finale wordt georgani seerd in het statige Continental hotel, hartje Wenen. "Wij verble ven, met de sponsors van Ajax, de directie én de spelersvrouwen van AC Milan, in hetzelfde hotel," zegt Van der Burg, grijnzend. "Ik keek bij aankomst naar die Italiaanse dames en zei meteen: nu staan we met 2-0 achter. Daar liepen toch een paar mooie meiden tussen." Een kamer doet tegenwoordig 229 euro per nacht in het hotel, zie ik op internet. Valt me eigenlijk nog best mee. Er zijn duurdere hotels in Wenen, laat ik het zo zeggen. Op de foto's herken ik de bar waar Bobby Haarms die nacht het verzameld journaille op de hoogte hield van alle ontwikkelingen in de feestzaal. Bij aankomst in het Continental, laat op de avond Van der Burg ziet een dansende Finidi George nog altijd voor zich. Met bolhoed. na de gewonnen wedstrijd, staan de Teletoeters te spelen, dus vraagt Michael van Praag aan een van de muzikanten: 'Zou ik uw tuba even mogen lenen?' Het geheugen van Van der Burg laat hem geen moment in de steek. Zijn ogen glinsteren als hij verder vertelt. "Michael is toen boven aan de trap gaan staan, in de hal van het hotel, en heeft daar een serenade gebracht." Portier Van der Burg, nogal breedgeschou derd, treedt deze bewuste avond zelf op als portier, samen met wijlen ABN Amro-directeur Luuk Riesenbeck, bij de deur van de ballroom waar het feest wordt gegeven. "En dat was nodig ook," zegt hij nu, twintig jaar later. "Maar ja, op een gegeven moment houdt het op natuur lijk."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15