'LEIDERSCHAP IS WEL IETS WAT IK, SUMMIER, MET DALEY BESPREEK' Kan Daley Blind onder Van Gaal in de voetsporen van zijn vader treden? Deze 50 Amsteld zitten morgenavond in Wenen. Merijn Cornelissen: Corinne Keijzer: ajaxlife Danny Blind won twintig jaar geleden met Louis van Gaal de Champions League. Kan zoon Daley hetzelfde presteren bij Manchester United, met Van Gaal? 'Hij zit nu in elk geval bij een club die de potentie heeft het toernooi te winnen.' Lichtzinnig Aangepast Verlengstuk INTERVIEW Q 21-05-2015 *3 'Ik heb mezelf goed aangepast' DOOR MIKE VAN DAMME Ik moet meteen denken aan deze foto waar ik 'wenend van geluk' op tweejarige leeftijd naast de televisie zit. Ik heb niet in de gaten dat er historie wordt geschreven op dat moment. Ik zou dit moment graag nog eens bewust mee maken. De tribunes van Old Trafford zijn leeg, amper een kwartier na het laatste fluit signaal bij Manchester United - West Bromwich Albion. Tegen alle verwach tingen én het spelbeeld in, heeft de ploeg van Louis van Gaal met 1-0 ver loren. Het is duur puntenverlies in de jacht op een Champions Leagueticket. De trainer zelf is na afloop vol onge loof en stelt dat zijn ploeg nog meer balbezit had dan Ajax. Hij bedoelt vast het Ajax tijdens zijn Amsterdamse jaren; het huidige Ajax heeft lang niet altijd meer een groot veldoverwicht. Na een douchebeurt meldt ook Daley Blind zich in de spelerstun nel. Zoals zo vaak dit seizoen had de Amsterdammer een basisplaats. De 1-0-nederlaag mag de pret voor het moment drukken, het zelfvertrouwen van de oud-Ajacied is zeker niet aan getast. Dat wordt duidelijk als hij over de vierde plaats praat in de Premier League, die recht geeft op de voorron des van de Champions League. Ajax - Manchester United als uitkomst van de loting behoort theoretisch tot de mogelijkheden, beseft hij. "Dat is dan zonde voor Ajax," grapt Blind. Ambitie Hoe dichterbij 24 mei komt, hoe meer in Amsterdam wordt gesproken over de finale tegen AC Milan, twintig jaar terug. Mét Louis van Gaal als coach én Danny Blind als Ajax' aanvoerder. "Ik heb de documentaire van Ajax TV gezien," zegt Daley in de catacomben van Old Trafford. "Het was leuk om te zien. Ook bijzonder, die beelden van mijn vader in de finale." Ja, Daley Blind ziet zichzelf uiter aard ook wel eens met de Cup met de Grote Oren staan. Het is een gezonde ambitie. En een reële, voor een spe ler die bij een van de rijkste clubs ter wereld speelt. Want dat blijft Man chester United, ondanks de mindere prestaties van afgelopen jaren. De Mancunians wonnen tot dusverre drie keer het belangrijkste toernooi (1968, 1999 en 2008) en verloren in 2009 en 2011 de finale van FC Barcelona. "Daley zit nu in elk geval bij een club die de potentie heeft, op het veld en financieel gezien, het toernooi te winnen," stelt vader Danny. "Je hoeft tegenwoordig geen kampioen meer te worden om uiteindelijk de Champions League te winnen. Als United zich plaatst, dan weet je niet wat er volgend seizoen gebeurt." Van Gaal gaf in zijn eerste seizoen al tweehonderd miljoen euro uit, maar zal komende transferperiode ongetwijfeld gaan doorselecteren. Zo werkt hij. Wie niet voldoet, wordt vervangen. Daley Blind hoeft wat dat betreft niet bang te zijn. Hij was misschien Van Gaals goedkoopste aankoop - Ajax ontving zo'n 17,5 miljoen euro voor hem - maar werd in meerdere Engelse media tevens genoemd als de beste nieuweling. "Ik heb mezelf goed aangepast," stelt de inmiddels 25-jarige oud-Aja- cied zelf. "Ik heb goede wedstrijden gespeeld, ben amper door de onder grens gezakt, was dus, net als bij Ajax, stabiel. Ik ben nu eenmaal geen speler die in zijn eentje het verschil maakt. In Engeland weten ze dat nu ook. Mis schien verwachtten ze wel even dat ik twee man zou uitspelen en dan een assist zou geven, maar ze zien nu dat ik echt een teamspeler ben." Het grote verschil tussen de Premier League en de eredivisie is het tempo, stelt Blind. "Ik zette laatst een keer een wedstrijd van Ajax op in de kleedka mer, tegen FC Utrecht volgens mij. Een paar teamgenoten keken met me mee en zeiden meteen: 'Wat is het tempo laag'. Dat klopt. Het spel gaat in de Premier League veel sneller, met alle respect voor de eredivisie. Je moet altijd top zijn, tegen welke ploeg je ook speelt." De uitslag deze middag, tegen mid denmoter West Bromwich Albion, onderstreept dat nog eens. Maar goed, laten we het nog even over de parallellen tussen vader Blind in 1995 en zoon Blind twintig jaar later hebben. Danny Blind was duidelijk een verlengstuk van Van Gaal in het veld. Kan Daley dat ook worden? "Ik kan het goed vinden met Van Gaal," zegt Daley. "Maar ik moet nog wel groeien in die rol. Mijn vader was al wat ouder toen ze samen gingen werken. Ik ben 25 jaar. Ik moet die stappen nu wel gaan maken. Daarvoor is het een goed moment." Dat vindt ook vader Danny, al zegt hij het lastig te vinden om zichzelf te vergelijken met zijn zoon. "Als je het hebt over de periode van 1995, toen was ik al 33 jaar. Ik was net 25 jaar toen ik bij Ajax kwam. Destijds was ik zeker niet de aanvoerder die ik acht jaar later was. Je kunt ons dus niet goed vergelijken. Maar leiderschap is wel iets wat ik, summier, met Daley bespreek. Het moet, met zijn inzicht, wel zijn streven zijn om bepalender te worden voor het team. Dat lukt niet binnen een jaar, maar dat kun je wel ontwikkelen tussen je 25ste en 30ste." Het is inderdaad lastig vergelijken, maar we stellen de vraag toch: is Daley beter dan zijn vader? "Ik denk dat hij meer inzicht heeft," antwoordt Danny. "Waar dat uiteindelijk in resulteert, is aan hem. Toen ik 25 was, had ik 2 interlands gespeeld. Daley staat nu al op 27, heeft vier titels met Ajax gewonnen en op een WK gespeeld. Ik was er wel twee keer bij op een WK, maar speelde niet. Ik ben met Ajax wel vijf keer kampioen geworden, heb de Champions League en Wereldbeker gewonnen. Ik hoop voor hem dat het hem ook lukt. Maar die prijzen alleen zeggen niet wie er uiteindelijk beter is. Als je puur kijkt naar onze carrières op dezelfde leeftijd, dan is Daley al veel verder dan ik was." 1995... een vriendin van mij had een wedstrijdactie gezien van Amstel bier: 24 Amstelbierdopjes verzamelen en die tezamen met een slagzin insturen, dan konden we kaarten winnen voor dé Champions Leaguefinale in Wenen. Uit allerlei vuilnisbakken bij vrienden en collega's hebben we de doppen verzameld. Iedereen lachte ons vierkant uit, we zouden toch nooit winnen. We stuurden de dopjes in, met een originele slagzin: Samen met 's lands beste bier vormt 's lands beste elftal 's lands beste een-tweetje. We kregen een paar weken later een telefoontje dat we er bij mochten zijn. Als vip! Ontmoetingen met de grootste voetballers (had zelfs de handtekening van Ronaldo gekregen) en mee eten met grote sporthelden uit heel de wereld. We hebben een topdag gehad en gingen vol Ajaxcadeautjes naar huis. Voor mij een van de mooiste dagen uit m'n leven.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13