'ALS IEMAND NIET SPEELT ZOALS IK DAT WIL, MOET IK DAAR HARDER IN ZIJN' Frank de Boer snapt irritatie op de tribune, maar kijkt naar de feiten "IO interview Xvf 23-04-2015 ajaxlife Frank de Boer (44) staat in zijn vijfde jaar als trainer voor het eerst zonder kampioens- schaal. In een seizoen zonder sprankeling trekt hij het boetekleed aan. 'Misschien geef ik wel te veel verantwoordelijkheid aan som mige spelers.' 'Het is allemaal heel fragiel' DOOR SANDER ZELDENRIJK 'We moeten de eindfase van ons spel spectaculairder maken. Die maakt namelijk het verschil of een wedstrijd je als supporter bijblijft.' (Frank de Boer in Ajax Life, 10 april 2014) Ruim een jaar geleden concludeerde Frank de Boer op deze plek dat hij de kritiek van de fans op het stroperige en voorspelbare spel wel kon begrij pen. Hij koppelde dat destijds aan de jeugdigheid van zijn ploeg. Frank, we zouden dat interview vrijwel in z'n geheel kunnen her plaatsen. Het huidige seizoen lijkt op het vorige. Hoe kijk je daar zelf tegenaan? "Vorig jaar werd ons spel na de win terstop beter. Dat was nu niet het geval, eerlijk gezegd. Er zijn veel parallellen te trekken. We hebben te weinig kansen gecreëerd, maar onze tegenstanders wel vaak onze wil opge legd. ADO en Excelsior konden in de Arena de bal alleen maar wegschie ten. Tegen NAC was het iets anders en creëerden we tenminste wat meer kansen. Maar het gaat nog steeds om dat laatste stapje. Het begint wel met de tegenstander bij de strot grijpen. Dat heb ik te weinig gezien, zeker in de tweede seizoenshelft. Om de vol gende stap te zetten, dreigender voor de goal worden, moet je wel de voor waarden creëren." Maar dat was juist afgelopen zomer al een doelstelling. Waar door gaat het - achteraf gezien - dan fout? "Het is heel lastig om je vinger erop te leggen. Kijk, uiteindelijk hebben we op de flanken met Ricardo Kishna en Anwar el Ghazi spelers die dit zouden moeten kunnen. Maar dan kom ik toch weer uit op jeugdigheid. De ene keer laten ze het wel zien, de andere keer niet. Op jonge leeftijd is het nog iets vaker niet dan wel. De spitspositie was lang omstreden. Uit eindelijk heeft Arek Milik daar zijn kans gepakt." Na menig wedstrijd verkondigde je dat er te weinig diepgang was. "Als staf hameren we daar bij de spe lers continu op. Als aanvallers diep gaan, moeten ze de bal krijgen. Ver dedigers moeten ook eerder op zoek gaan naar de dieptebal. Uiteindelijk is het een combinatie van beide. Daar hebben we in het veld te weinig mee gedaan. Dat moeten wij ons als staf ook persoonlijk aanrekenen, maar het is niet zo dat we er geen aandacht aan geschonken hebben." Je hebt het vaak over voetbal slimheid, gogme. Is een van de conclusies dat te veel jeugdige en onervaren Ajacieden te moeilijk moeten voetballen? "Ik geef bepaalde opdrachten mee. Je weet hoe een wedstrijd kan verlo pen. Er zijn bepaalde situaties waarin er vaste wetten van het voetbal zijn. Als je met drie man op een verdedi ger afrent, is het een wet dat er twee anderen vrij staan om af te spelen. Dat lijkt me simpel. Zoiets moet je herkennen. Dat is gogme en, ja, dat heeft honderd procent met jeugdig heid te maken." Blijft de vraag: hoe moeilijk moet je het maken voor een jeugdige selectie? "Misschien maak ik het in mijn ogen niet te moeilijk. Kijk naar onze bui tenspelers, bijvoorbeeld. Het gaat vaak over de vraag of ik ze niet te veel beteugel. Ik zou wel gek zijn. Als iemand er steeds langs snelt, ben ik de eerste om te zeggen: 'Doe het nog een keer'. Als het vier keer op rij fout gaat en een speler ziet dat niet zelf in zeg ik: 'Zou je niet eens naden ken over een andere optie?' Zo ben ik met alle spelers bezig. Ik vind ook dat spelers altijd zelf initiatief moeten nemen. Dat motiveer ik ook altijd." Spelers moeten durven fouten te maken, heb je al eens gezegd. "Het kan me niet schelen dat ze fou ten maken. Als ze er maar van leren en ze de fouten uit concentratie maken. Niet uit naïviteit, zo van: 'ik zie wel wat er gebeurt'. Zo ben ik altijd geweest en zal ik altijd blijven." Was het dit seizoen leuk om trainer van Ajax te zijn? "Het was natuurlijk minder leuk. Dat geef ik de spelers ook aan. Speel met je hart, koester het gevoel met elkaar als je bijna kotsend een 1-0 over de streep trekt. Nu zien ze PSV feestvieren met de schaal. Dat heer lijke gevoel mis je nu. Dat is zo'n klotegevoel, dat moet een bepaalde prikkel geven. Daar probeer ik de spelers ook mee te raken." Is dat 'klotegevoel' een ervaring die je spelers uiteindelijk beter maakt? "Dat denk ik wel. Mensen zeggen wel eens dat je de bodem moet heb ben gezien. Dat klinkt wellicht wat zwaar als je tweede wordt, maar spe lers moeten goed beseffen dat het ze niet weer zo maar even komt aan waaien." Ik las dat je dit seizoen meer boe ken bent gaan lezen. Is dat een gevolg van de teleurstelling van dit seizoen? "Dat zou kunnen, al vind ik dat je altijd moet lezen. Af en toe relati veren is belangrijk. Dat kan via een spelletje op je telefoon of door een filmpje te kijken. Nu las ik tussen door in heel korte tijd vier boeken. Daarvoor speelde ik candy crush op mijn telefoon. En ik speel bijna wekelijks een potje voetvolley. Dat soort dingen. Je moet zorgen dat je even de zinnen verzet en kunt rela tiveren." Op de tribune regeert vooral de emotie. Supporters komen voor een aantrekkelijke wedstrijd. Wat opviel was dat ook dit seizoen jouw analyse geregeld afweek van die van de fans. Waarom lukt het niet dat onbegrip bij een deel van de achterban weg te nemen? "Ik snap wat je bedoelt, maar ik kijk op die momenten gewoon naar de feiten. Neem de bekerwedstrijd van AZ van twee jaar geleden. Wij speel den met een B-elftal, domineerden zeventig minuten en kregen de groot ste kansen. Zij scoren echter uit het niets de 1-0. We verloren met 3-0, maar dan heb ik het na afloop wel eerst over die goede zeventig minu ten." De tendens is een beetje: daar heb je De Boer weer met de eerste fase, tweede fase en domineren... "Maar daar draait het uiteindelijk wél om. Wij hebben daar juist veel moeite mee gehad. Neem FC Gro ningen thuis." Jullie wonnen met 2-0, maar Erwin van de Looi riep na dat duel dat Ajax in eigen huis coun tervoetbal had gespeeld. "Dat was een terechte opmerking, op dat moment. Dat is dit seizoen eigenlijk bijna niet meer gebeurd. Zij waren dat duel de bovenliggende partij. Wij kwamen nooit in die eerste fase. Daarmee bedoel ik de opbouw via Jasper Cillessen naar de verdedi ging. We kwamen ook bijna niet aan de tweede fase toe, van verdediging naar middenveld, omdat we zo slor dig waren. Bovendien konden we Groningen, als zij de bal hadden, niet onze wil opleggen om die bal zo snel mogelijk weer bij ons in te leveren." Terug naar de vraag: hebben de supporters er dan geen verstand van? "Natuurlijk wel. Als zij geen kansen hebben gezien, snap ik wel dat ze zeg gen dat het allemaal niets was. Maar ik kijk in eerste instantie gewoon naar de feiten. Zo ook met die beker wedstrijd tegen AZ." Die wedstrijd was twee jaar gele den, maar zit nog prominent in je hoofd? "Omdat het destijds zo'n issue was. Hetzelfde nu met Joël Veltman. Hoe veel mensen zeggen wel niet dat hij te klein is en niet kan koppen? Hij is onze beste kopper! Hij straalt uit dat hij ieder duel wil winnen. Iets wat ik zelf ook als centrale verdediger had. Dan prikkelt het me wel als ik lees dat hij niet kan koppen. Dan denk ik: waar zitten ze over te praten?" Wat dit seizoen ook opviel, was het matige spel van ervaren backs als Nicolai Boilesen en Ricardo van Rhijn. Hoe verklaar je dat? "Zij hadden met hun kwaliteiten meer moeten brengen. Ze moeten betere keuzes maken. Het wordt ze ook nog niet lastig gemaakt. Als je weet dat een andere speler klaarstaat om je positie over te nemen, dan zul je wel moeten. Concurrentie is een heel goed middel om het niveau omhoog te krijgen. Het liefst heb je alle posities dubbel bezet." Als je bovenstaand verhaal door trekt naar alle posities? "We hebben nu een te grote selectie. Het liefst heb ik achttien volwaar dige selectiespelers, drie keepers en drie jeugdspe lers die af en toe kunnen meedoen bij blessures. Dat zou ideaal zijn. Anders krijg je te maken met jon gens die in teleurstelling blijven zitten, omdat ze vaak tussen Jong Ajax en het eerste zwerven. Neem Jairo Riedewald. Hij kan drie posities bekleden: linksback, linker centrumverdediger en controlerende middenvelder." Dit is je eerste seizoen zonder prijs. Wat is voor jou zelf de voor naamste les van dit seizoen? "Als ik dan toch een ding moet noe men, is het dat ik strikter moet zijn in wat ik graag wil zien van spelers." Wat bedoel je precies? "Ajax heeft per positie een bepaalde visie over hoe een speler daar moet spelen. Daarbij heeft iedere speler zijn eigen identiteit, meestal ook zijn specifieke kwaliteit. Maar als iemand niet speelt zoals ik dat wil, moet ik daar harder in zijn." Dan heb je het eigenlijk gewoon over het uitvoeren van je taak, toch? "Ja, die wel bij jouw identiteit als spe ler past." Enkele jongens kwamen er dit seizoen te gemakkelijk mee weg? "Uiteindelijk wel. Misschien geef ik wel te veel verantwoordelijkheid aan sommige spelers." Voor jou en de spelers in kwestie is dat een behoorlijke les. "Ja, maar dat is niet erg. Ook dit heeft te maken met jeugdigheid en het ouder worden. Het besef wat het inhoudt om prof te zijn. Je kun nen focussen om ten koste van alles zo'n wedstrijd binnen te halen. Dat moeten ze allemaal leren. Als coach zit je altijd op een pad. De vraag is alleen: ga je links, rechts of blijf je in het midden? Het is allemaal heel fragiel. Moet je keihard naar een spe ler toe zijn? Of snapt hij het gewoon nog niet, omdat hij er nog niet aan toe is?" De juiste aanpak blijkt zo te horen een behoorlijke worsteling in het hoofd van de trainer. "Ja. Daar ben ik continu mee bezig." Davy Klaassen steekt er dit sei zoen bovenuit, al had ook hij zijn mindere periode. Vrees je zijn vertrek deze zomer? "Daar ben ik niet bang voor." Frank de Boer in een pose die we dit seizoen te vaak gezien hebben.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 10