'DE TRAINER WIL NIET DAT IK ACHTER MIJN BACK AANLOOP MAAR VOOR DE COUNTER GEREED STA' 'TRANEN STONDEN IN ZIJN OGEN' Anwar el Ghazi is elke dag bezig met zijn rendement ajaxlife P^'wiL v v..-- Anwar el Ghazi (19) is dit seizoen van belofte uitgegroeid tot belangrijke basisspeler. De vleugelaanvaller leert veel in zijn debuutsei zoen. 'Je eerste fluitconcert is iets waar je als talent doorheen moet.' Documentaire Tips Jeugdtrainer Marcel van der Net speelde een cruciale rol in de nog prille loopbaan van Anwar el Ghazi. De oud prof van onder andere FC Utrecht hield het 'luie talent' aan het eind van het seizoen 2011/2012 een spiegel voor. INTERVIEW Q 26-03-2015 ÏJ 'Ik weet wat ik wel en niet kan' DOOR SANDER ZELDENRIJK "Op die speler moet je letten," zei Wim Jonk anderhalf jaar geleden op sportcomplex Papendal tegen Ajax Life. Ajax' hoofd jeugdopleiding wees daarbij naar een invaller die tegen Vitesse A1 op de rechtervleu gel voortdurend gevaarlijk was met zijn passeeracties en snelheid. Een stevige speler ook, explosief op de eerste meters. Dit eredivisieseizoen is Anwar el Ghazi de Ajacied die het vaakst betrokken is bij doelpunten; hij maakte er zelf negen en heeft voor alsnog zeven assists op zijn naam staan. "Mijn ouders reageerden wel verrast op die cijfers, maar ik ben elke dag bezig met mijn rendement. Dat is het belangrijkste," zegt de Ajacied. Het zijn mooie cijfers, zeker voor een debuutseizoen. Tijd om te genieten heeft, en gunt, hij zich zelf echter niet. Het voetbalseizoen snelt in een razend tempo voorbij en bovendien blijkt de tiener uiterst zelfkritisch. Zo vroeg hij na een fraaie 4-1-zege bij sc Heerenveen uit ontevredenheid videobeelden op van zijn eigen acties. Hij leed te veel balverlies, was slordig in de aanna mes. Hij ergert zich ook wel eens aan de voorspelbaarheid van zijn eigen acties, puur door gretigheid. "Dan kies ik de gemakkelijkste weg. Van die dingen baal ik wel." El Ghazi leerde ook omgaan met het hoge verwachtingspatroon. Hij leefde op een roze wolk, kreeg kip penvel van een kolkende Arena, en weet inmiddels wat het is om even minder geliefd te zijn. "Je eerste fluitconcert is iets waar je als talent doorheen moet. Ik vond het verwar rend en besprak het later met Den nis Bergkamp. Hij vertelde dat dit normaal is bij het grotemannenvoet- bal. Door het te ervaren, kan ik me er tegen wapenen." Als het nu even niet wil vlot ten met zijn acties, speelt hij sim pel. Aanvankelijk haalde hij zich zelf helemaal uit de wedstrijd als het even niet lukte. "Als ik slecht speelde, bleef ik te lang in teleur stelling hangen. Soms duurde dat zelfs nog tot de volgende wedstrijd. Nu denk ik gewoon: pech. Daarna richt ik me weer op de volgende wedstrijd." In de documentaire Bij Wat Ook Moog' Gebeuren van RTV Rijn mond, waarin El Ghazi samen met Sparta-talenten Bryan Janssen en Marciano Simonis op de voet werd gevolgd in het seizoen 2012/2013, viel op dat de Ajacied genoeg zelf vertrouwen heeft. "Ik ben overtuigd van mijn eigen kunnen," zegt hij lachend. "Dat zit in me. Ik weet wat ik wel en niet kan." Die zelfverzekerde houding werkte in het verleden in zijn nadeel. Feyenoord knikkerde hem wegens een gebrek aan mentaliteit uit de kweekvijver en bij Sparta zagen zijn trainers opnieuw te weinig verbete ring op dat vlak. "Ik was te speels. Niet gretig genoeg," zegt hij nu. "Er moest meer pit in. Dat had ik wel tijdens wedstrijden, maar niet op de trainingen. Het was vijf voor twaalf. Marcel van der Net, mijn toenma lige trainer in de B2, moest de blaren op zijn tong praten om me een laat ste kans te laten krijgen. Daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor." El Ghazi zag het licht en begon te stralen. In Sparta A1 blonk hij het daaropvolgende seizoen uit, zo ook in een wedstrijd tegen Ajax A1 op De Toekomst. Onder toeziend oog van Johan Cruijff. Toeval of niet, niet veel later zette de aanvaller een krabbel onder een driejarig Ajax- contract tot 2016, dat inmiddels is opgewaardeerd en verlengd tot 2019. Hoewel zijn mentaliteit bij Sparta al was verbeterd, viel er nog meer winst te behalen, vonden ze bij Ajax. Dus ging de speler meteen aan de slag met verschillende specialisten. "Er viel veel te verbeteren. Mijn kracht bijvoorbeeld. Uiteindelijk scoorde ik steeds beter bij de tests." Na een seizoen Ajax A1 bleek hij klaar voor de seizoensvoorbereiding met Ajax 1. Hij sloeg Jong Ajax dus over en is inmiddels een belangrijke pion in het elftal van Frank de Boer. Als het aan El Ghazi zelf ligt, speelt hij als een van de vleu gelaanvallers. "Ik kom het liefst van de flank. Dan heb ik geen man in mijn rug. Maar van Dennis Bergkamp krijg ik ook tips voor de spitspositie." De Boer geeft hem veel vrij heid, vindt hij. Zijn opdracht is eenvoudig: acties maken en drei gend zijn. "Dat is fijn. Het enige wat ik moet doen, is druk zetten. De trainer wil niet dat ik achter mijn back aanloop, maar voor de counter gereed sta. Als je mijn doelpunten en assists analy seert, komen er veel uit een snelle tegenaanval." Zijn prestaties in de Amster damse hoofdmacht wekten inmid dels al de interesse van de Marok kaanse voetbalbond. Bondscoach Badou Zaki bekeek de Ajacied in de thuiswedstrijd tegen FC Twente. De twee troffen elkaar daarna in het spelershome en een dag later volgde een gesprek in huize El Ghazi. Voor Marokkaanse media was het reden te concluderen dat El Ghazi in de toekomst voor het nati onale Marokkaanse team gaat spe len. Onzin, aldus de Ajacied. "Zijn bezoek was een eer. Hij komt toch namens een land met me praten. We hadden een goed gesprek, waarin ik vertelde dat ik nog geen keuze heb gemaakt. Dat hoeft ook nog niet. Ik richt me nu eerst op Ajax." "Anwar was te gemakkelijk voor zichzelf en moest echt hard gaan trainen, zichzelf pijn kunnen doen," zegt Van der Net. "Hij was te zwaar, niet afgetraind. De wil om elke trai ning beter te willen worden, ont brak. Aan het einde van ons pittige gesprek stonden de tranen in zijn ogen." De huidige jeugdtrainer van FC Utrecht onder veertien jaar volgt zijn oud-pupil op de voet. "Soms heeft een talent iemand nodig die hem op het juiste moment een duw in de goede richting geeft. Hij heeft het destijds goed opgepakt, ongetwijfeld ook door de invloed van zijn ouders en zussen. Hij keerde afgetraind te rug van zomervakantie en kreeg al snel een oproep voor Oranje onder zeventien. Ik volg hem nu vooral via de televisie. Als ik zie hoe hij zich bij Ajax staande houdt, getuigt dat van de juiste topsportmentaliteit." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9