ii® Leonne Stentler helpt mee in onderzoek naar ontwikkeling vrouwenvoetbal mé ajaxlife Ifp pfpv Leonne Stentler (28) stond anderhalf jaar langs de kant met een blessure. Als onder zoekster dook ze toch dieper in het vrouwen voetbal. Een gesprek over de toekomst van de snelst groeiende sport. Canada DE TOEKOMST «f 26-03-2015 'Het blijft broos aan de top' J j- vi é£/i; DOOR MIKE VAN DAMME Op tafel ligt een fact sheet, uitgege ven door de KNVB in 2012. Leonne Stentler kijkt er rustig naar, en merkt op dat een op de tien voetballers drie jaar geleden vrouw was. Het aan tal vrouwelijke leden van de KNVB klopt niet meer, stelt de Ajaxspeel- ster dan. Staat er op het speels opge maakte A4'tje dat het er ruim 127 duizend zijn, anno 2015 moet dat getal 138 duizend zijn. Stentler is naast voetbalster van Ajax onderzoekster. De 28-jarige ver dediger studeerde communicatiewe tenschappen en werkt sinds vorig jaar als gastonderzoekster bij het Mulier Instituut, dat zich bezig houdt met sociaalwetenschappelijk sportonder- zoek. Ze is betrokken bij een drieja rig project dat het vrouwenvoetbal in Nederland in kaart brengt: Van voet balvrouwen naar vrouwenvoetbal. Samen met onderzoekster Agnes Elling bekijkt ze hoe het vrouwen voetbal in de media wordt gepre senteerd. Vragen die daarbij aan bod komen, zijn: hoe ontwikkelt de aandacht voor vrouwenvoetbal zich, hoe wordt social media ingezet door speelsters en wie zijn eigenlijk hun volgers op Twitter en Facebook? Jij hebt meer dan tweeduizend volgers op Twitter. Wie zijn dat? "Ik merk dat veel van mijn volgers vooral een binding met Ajax heb ben. Ze volgen mij omdat ik in een Ajaxshirt loop. We hebben nog geen echte resultaten uit het onderzoek, maar ik kan voorzichtig zeggen dat er in elk geval twee hele duidelijke groepen volgers zijn: meisjes die zelf voetballen en geïnteresseerd zijn in de speelsters die ze volgen, en oudere mannen die meer gericht zijn op de resultaten en ook wel op het uiterlijk van de speelsters. Maar ik weet niet welke groep onder mijn volgers het grootste is. Daar heb ik nog niet naar gekeken." Wat deel je zelf eigenlijk via social media? "Ik wil wel een beetje onderschei dend zijn. Veel meiden die voetballen delen wedstrijdaankondigingen, ver slagen, dat soort dingen. Dat is ook handig, omdat je op een gemakkelijke manier meer aandacht kunt genere ren. Dat kan nooit kwaad. Ik maak zelf bij wedstrijden op televisie die ik kijk vooral woordgrapjes. Daar krijg ik wel reactie op." Zijn er binnen het team afspraken om bijvoorbeeld wedstrijdaan kondigingen te delen? "We krijgen vaak op maat gemaakte banners voor Twitter en Facebook van Marleen Molenaar (manager vrouwenvoetbal bij Ajax, red.)Als we een clinic geven bij een voetbalclub, wordt ook wel eens gevraagd of we dat op onze accounts kunnen posten. Even delen is een kleine moeite. Het vrouwenvoetbal krijgt nog altijd niet heel veel aandacht, via social media kunnen we onze achterban zelf direct bereiken. Dat is mooi. Bij het man- nenvoetbal wordt social media vooral als een second screen gebruikt, bij het vrouwenvoetbal is het nog meer een first screen." Je werkt mee aan een breed onderzoek over vrouwenvoetbal. Waar staat de sport momenteel, volgens jou? kan over haar geen mening geven. Ze komt wel uit een heel succesvolle sport. Ik hoop dat ze die ervaring kan omzetten in goed beleid voor vrouwenvoetbal. We moeten als sport nog stappen maken om net zo gewaardeerd te worden als het vrou- wenhockey. Het gaat de goede kant op. Toen ik zelf begon, waren er genoeg meisjes in de buurt die van hun ouders niet op voetbal mochten. Dat is inmiddels wel veranderd." Je bent nu zelf ook heel erg met de ontwikkeling van het vrouwen voetbal bezig. Zou je zo'n functie ambiëren? "Ik moet nog ontdekken waar ik echt goed in ben. Onderzoek doen zoals voor het Mulier Instituut vind ik leuk, maar iets meer met beleid bezig zijn, lijkt me ook interessant. Of dat bij de KNVB, Ajax of Albert Heijn is, moet ik nog maar zien." Als er over vijf jaar weer een fact sheet wordt gemaakt over vrouwenvoetbal, wat staat daar dan op? "De groei gaat een keer stagneren natuurlijk. Het zou mooi zijn als over vijf jaar een van de vijf voetbal lers vrouw is. En dat we een eredivisie hebben met clubs als Feyenoord erbij. Het EK in Nederland (in 2017, red). is dan ook geweest, dus hopelijk is heel Nederland dan om." "Ik denk dat het vrouwenvoetbal nog steeds op zoek is naar een goed fun dament. Het is de snelst groeiende sport, maar het blijft broos aan de top. Ik ben bijvoorbeeld benieuwd wat er met FC Twente gaat gebeu ren, nu de gehele club het financi eel zwaar heeft. FC Twente was een voortrekker in het vrouwenvoetbal, nu is de toekomst onzeker." "De BeNe League stopt ook vol gend seizoen. Ik hoop dat we in een Nederlandse competitie van mini maal acht ploegen kunnen beginnen. Dan moet er dus nog wel een club instappen. Een sterke competitie is belangrijk, omdat anders meiden eerder naar het buitenland gaan. En meisjes die beginnen met voetbal len, willen hun helden toch liever in de buurt hebben. Ook omdat over de buitenlandse competities helemaal niet bericht wordt." Na het seizoen staat het WK in Canada op het programma. Stentler was voor haar blessure internatio nal, zat ook bij de selectie voor het EK van 2013 in Zweden. "Ik ben er lang uit geweest, dus heb ik het WK helemaal naar achter in mijn hoofd geschoven. De kans dat ik word opgeroepen, is heel klein. Maar een van de speelsters in de selectie kan ook nog geblesseerd raken. Ik heb dan wel een streepje voor op mei den die nog nooit in Oranje hebben gespeeld, denk ik. Natuurlijk wil ik graag mee naar Canada." Het is een historisch moment voor het vrouwenvoetbal in Nederland. "Inderdaad. Het is de eerste deel name aan een WK. Dat is goed voor de ontwikkeling van de sport. Het zou mooi zijn als Oranje zich via het WK weet te plaatsen voor de Olympi sche Spelen. Daarvoor moet je bij de beste drie Euro pese ploegen zitten. Als dat lukt, is het helemaal fantastisch." Oud-hockeyster Minke Booij is op 1 maart begon nen als manager vrouwenvoetbal bij de KNVB. Is het goed of juist slecht dat er geen oud-voetbal ster op die positie zit? "Ik ken Minke zelf niet, dus ik Stentler was anderhalf jaar uitge schakeld met een achillespeesbles sure. In november maakte ze haar comeback. Ze was geheel fit, maar kampt momenteel met een boven beenblessure. Zo miste ze afgelopen vrijdag de kraker op De Toekomst tegen Standard Luik, die met 2-0 werd verloren.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7