Walsend Bnaarr 8 MEI 2015 19:00-22:30 AMSTERDAM ARENA MELDJEAANOPAJAXUFE.NL/CAFE De aanvullende krachten van de technische staf ajaxlife Het is twintig jaar gele den dat Ajax onder lei ding van Louis van Gaal aan een gouden Cham pions Leaguecampagne begon. In deze rubriek blikken we terug op het succesvolle seizoen 1994/1995. In deel 15: het gouden trio Van Gaal, Van der Lem en Haarms. Avontuur 4 HISTORIE 26-03-2015 Loyaliteit, humor en discipline DOOR SANDER ZELDENRIJK Bob Haarms was aanvankelijk niet zo gecharmeerd van Louis van Gaal. Van de voetballer, welteverstaan. De assistent-trainer van Ajax B kreeg de Amsterdammer in 1971 onder zijn vleugels toen Ajax de nog onbekende Van Gaal op amateurbasis had aan getrokken. Haarms zag het niet in de spits zitten. "Hij wilde liever een fysiek sterke, hardwerkende speler in de spits zien," zo valt te lezen in Van Gaals biografie uit 2009. Gerard van der Lem leerde Van Gaal goed kennen tijdens de cur sus Coach Betaald Voetbal. Daar beloofde laatstgenoemde op een gegeven moment om Van der Lem als assistent mee te nemen, zodra hij het hoofdtrainerschap in De Meer bekleedde. Waarom? Van der Lem, altijd wel in voor een dolletje, vulde de gedisciplineerde Van Gaal aan en kon zonder aarzeling met de hoofd trainer in discussie gaan. Zo bleef Van Gaal weg van een tunnelvisie. "Wat mij bij Ajax in hem aantrok, was het verschil in karakter. Maar onze gedachtes over voetbal liepen parallel," zei Van der Lem in het Ajax Magazine van mei 1994. Viool Na het vertrek van Leo Beenhak ker naar Real Madrid, in september 1991, kreeg Van Gaal eindelijk het zeggenschap over de Amsterdamse hoofdmacht. Hij had onder Don Leo al te lang tweede viool moeten spelen en dat lag hem niet. Hij had zelfs al gesproken met clubs als NAC, Sparta en Roda JC. Maar met een driejarig contract op zak en een jaarsalaris van 375.000 gulden kon hij eindelijk gaan bouwen aan 'zijn' Ajax. Een ontspannen Ajaxtrio in München, voorafgaand aan de heenwedstrijd in de halve finales van de Champions League, tegen Bayern. De aanstelling van Van der Lem als rechterhand was dus een oude belofte. Van Gaal wilde het liefst een frisse start maken met een nieuwe staf. "Met Bob wilde ik ook niet verder," zo onthulde hij in de Ajax Life-rubriek Bob Ontmoet in 2002. "Maar hij zat daar erg mee en ik wilde niet dat hij voor Ajax verloren ging. Uiteindelijk heb ik hem aan de staf toegevoegd en hij manifes teerde zich meteen op een geweldige manier." Als assistent- en hersteltrainer was Haarms loyaal aan Van Gaal, zoals hij dat was aan alle trainers die hij diende. Dat verwoordde hij mooi tij dens zijn ontmoeting met Van Gaal, voor Bob Ontmoet. "Een hoofdtrai ner moet vrijuit kunnen werken. Als mijn trainer verloren had, dan moest ik bij hem zijn." Het trio won met Ajax alles wat er te winnen viel. Het gezamenlijke avon- tuur eindigde in de zomer van 1997. Van Gaal en Van der Lem vertrokken naar FC Barcelona, waar Haarms zijn liefde trouw bleef. Hij nam pas in 2000 afscheid als assistent-trainer en kreeg daarbij het erelidmaat schap. Negen jaar later overleed hij en vernoemde Ajax de hoofdtribune op De Toekomst naar hem. Naast de hoofdingang van de Arena staat de Goede Beul sinds 2011 bovendien in brons vereeuwigd met zijn beroemde bankje.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 4