Toekomstbeeld Jeugdscouting door talentenprogramma grondiger en warmer ajaxlife 26-03-2015 X Wat is er de laatste jaren zoal veranderd op De Toekomst? In deze rubriek nemen we een kijkje achter de schermen van de roemruchte kweekvijver. In deel 3: de jeugdscouting. Dossiers Niveau Talentendagen TOEKOMSTBEELD -| «f 'Het gaat om de juiste mix' DOOR MIKE VAN DAMME Jasper van Leeuwen heeft geen roemrijk verleden als voetballer. Hij rende in zijn jeugdjaren achter een bal aan, maar besloot al snel voor een maatschappelijke carrière te kiezen. En daarmee eindigden zijn voetbalschoenen ergens onder in de kast. Waarom dit relevant is? Van Leeuwen wil benadrukken dat hij als manager jeugdscouting niet bepaalt welke speler wel en welke speler niet wordt toegelaten in de jeugd opleiding van Ajax. Van Leeuwen moet zorgen dat het proces binnen de jeugdscouting gesmeerd loopt. Daarnaast moet de samenwerking met amateurclubs verbeteren en wordt een agenda voor het brede jeugdvoetbal uitgerold. "Het is een behoorlijk appa raat geworden," stelt Van Leeuwen over de afdeling jeugdscouting, dat zorgt voor de aanwas van spelers tot zeventien jaar. Oudere spelers vallen onder de sectie betaald voetbal van Marc Overmars. De structuur van de afdeling jeugd scouting is vorig seizoen flink op de schop gegaan. Een hoofd jeugdscou ting kent de club niet meer. Zeven professionele scouts bekijken tegen woordig gezamenlijk de dossiers van talenten die door vijftig vrijwillige scouts zijn aangedragen. Van Leeu wen werd in augustus 2013 aange steld om de processen 'te mana gen'. Samen met Wim Jonk, Ruben Jongkind en enkele andere experts schreef hij het rapport Jeugdscou ting 2.0. De nieuwe structuur is een van de veranderingen die daaruit voort vloeiden. Belangrijker voor het talent op de amateurvelden is dat de toelatingsprocedure ook is aange past. Van Leeuwen vertelt: "Het was zo dat een talentvolle speler moest gaan meetrainen met een team bin nen Ajax. Dat was eigenlijk geen gezonde situatie. Zo'n jongen was al nerveus, en kreeg toch minder de bal omdat hij 'nieuw' in het team was. De kans was dus vrij groot dat hij niet helemaal zichzelf was, terwijl wij wel aan de hand van die paar trainingen een oordeel velden. Dat was niet handig, en dan zeg ik het mild." Talenten die nu worden gescout, wacht een heel ander traject. Ze wor den uitgenodigd voor het zogeheten Ajaxtalentenprogramma (ATP), dat elk najaar en voorjaar plaatsvindt. Alle voetballertjes krijgen onder dezelfde omstandigheden, tijdens zes trainingen, de kans hun talent te tonen. Pas daarna wordt besloten of een speler alsnog mag aansluiten bij een jeugdteam binnen Ajax, nog een keer het talentenprogramma mag doorlopen of bij de eigen amateur club verder in de gaten wordt gehou den. Grondig Alle trainingen in het talentenpro gramma worden opgenomen. "Een zijn met de nieuwe aanwas. De spelers kunnen goed mee op het vereiste niveau." En de spelers die vroeg instromen hebben de meeste kans Ajax 1 te halen, zo bleek uit een eigen analyse. Van de spelers in de A-selec tie die tot de eigen kweek behoren, scout kan maar een kant opkijken," stelt Van Leeuwen. "Er is dus een kans dat we op de training iets mis sen. Vandaar dat we alle beelden nog eens terugkijken en analyseren. Ja, we gaan grondig te werk. Maar het wel of niet aannemen van een talent is een grote beslissing. Voor de club, want we investeren veel geld, tijd en energie in onze spelers. Maar voor zo'n jongen ook. Onze beslissing heeft een grote impact op het hele gezin." Die impact is er twee keer: als de brief met de uitnodiging op de deur mat valt, en na het ATP en de moge lijke stage. Mag een talent wel bij Ajax komen voetballen of niet? Aan het overbrengen van die boodschap wordt nu ook meer tijd besteed, meent Van Leeuwen. "We werden in het verleden toch ietwat kil gevon den door ouders en amateurclubs. Dat is niet goed. De ontvangst is nu warm en we leggen de ouders uit wat de sterke en verbeterpunten zijn van hun zoon. Daar kunnen ze dan mee aan de slag. Uit een enquête blijkt dat niet één ouder het ATP en het gesprek als onprettig heeft ervaren. We kregen veel complimenten." Het ATP is momenteel aan zijn vierde ronde bezig. Vorig seizoen deden in de najaarsronde vijftig talenten mee en aan de voorjaars ronde ongeveer honderd. Van de uiteindelijk 53 nieuwe spelers die de jeugdopleiding afgelopen seizoen verwelkomde, kwam 98 procent voort uit het talentenprogramma; 42 kwamen in de onderbouw terecht, 11 in de middenbouw. Dit seizoen verwacht Van Leeuwen zo'n dertig a veertig nieuwe spelers in de jeugd opleiding, ook voor een groot deel via het talentenprogramma. 98 procent klinkt mooi, maar het zegt nog weinig over het niveau van de nieuwe spelers. "Dat klopt," zegt Van Leeu wen lachend. "Maar we hebben van onze eigen jeugdtrainers al gehoord dat ze blij Scouts Ferry van der Wal (links) en André Brandenburg bekijken voetballertjes die meedoen aan de talentendagen. noemt Van Leeuwen nog een pro bleem. "In de F1 zitten vaak de grotere jongens, die minder moeite hebben met het belopen van het speelveld. Wij kijken juist meer naar techniek en motoriek. Een jochie uit de F5 kan daarin veel beter scoren. Vandaar dat we onze scouts ook vra gen naar de lagere elftallen te kijken." Ook dat is een veranderd accent binnen de scouting. "Elke verande ring is in het begin moeilijk, maar de scouts hebben het allemaal goed opgepakt," zegt Van Leeuwen. "Ik moet ze daarvoor complimenteren. De vrijwilligers zijn eigenlijk de ver borgen helden van de club. Zij staan elk weekeinde door weer en wind langs het veld. Uiteindelijk zien we in Ajax 1 de spelers die zij hebben gescout. Dat duurt lang, en kost tijd en energie, maar het begint uitein delijk bij de persoon die een talent vindt." maar wil die graag tackelen. "We hebben veel scouts, maar we kun nen echt niet alle jeugdploegen in het amateurvoetbal aan het werk zien. We hebben in februari ook weer gezien dat op de talentendagen redelijk wat spelers zijn uitgenodigd voor ons talentenprogramma. Het aantal inschrijvingen was ook bijna verdubbeld: van 700 vorig jaar naar 1300. Het blijft voor de scouting een belangrijk evenement." Het is niet te doen om al het talent in Amsterdam en omstreken zo in kaart te hebben dat de talenten- dagen overbo dig worden. "Amateurclubs selecteren vaak ook anders dan wij zouden doen," stroomde twee derde al in de onder bouw in. Dat is toch opvallend; de laatste tijd gaat vooral veel aandacht uit naar buitenlands talent dat naar Ajax wordt gehaald. Van Leeuwen: "Die buitenlandse jongens moeten in onze ogen echt exceptionele talenten zijn, gerichte aankopen voor bepaalde posities die onderbezet zijn. Het moet niet zo zijn dat onze jeugdspelers het idee krijgen dat ze tot hun zestiende goed genoeg zijn en daarna worden ver vangen door buitenlandse spelers. De fans vinden het ook mooi als Ajax 1 uit veel Nederlandse spe lers, en het liefst nog jongens uit Amsterdam, bestaat. Het gaat om de juiste mix." Ajax organiseerde in februari de traditionele talentendagen op De Toekomst. Van dat evenement wordt wel eens, vooral buiten Ajax, gezegd dat het met name een com merciële waarde heeft: kinderen mogen even rondlopen op De Toekomst en wor den hopelijk verliefd op de club. De echte talenten heeft Ajax immers allang in beeld. Van Leeu wen kent de verhalen ook,

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17