15 5 Supportersvereniging Ajax stimuleert laagdrempelig stadionbezoek Zo'n zeventienhonderd prijswinnaars van de Supportersvereniging Ajax bekeken Ajax - ADO Den Haag vanuit het uitvak. Onder hen veel vaders met debuterend tribunekroost. AJAX KIDS CLUB PERSCO ajaxlife Gezinstribune Jongenskaartjes SUPPORTERSVERENIGING AJAX 26-03-2015 Vaderlijke trots in het uitvak Vaderlijke trots in het SVA-vak tijdens Ajax - ADO Den Haag. DOOR SANDER ZELDENRIJK Oog voor de wedstrijd had het jochie, hooguit drie jaar oud, niet. De mini- Ajacied, in thuisshirt over een warme winterjas, was vooral bezig met zijn immense zak chips en het open- en dichtklappen van zijn tribunestoel tje. Je kon het hem niet eens kwalijk nemen, zo spectaculair was de wed strijd tegen ADO Den Haag nu ook weer niet bepaald. Mijn eigen zoon, van zeven, had ook meer oog voor de randzaken, zoals een volwassen man in het vak naast ons die enorm tekeer ging tegen de mensen om zich heen. Ajax speelde gezapig, maar de toeschouwers waren wat de man betrof ook niet op hun best. Verder genoot mijn zoon vooral van zijn pizzapunt en capri-sun. Aan het einde van de wedstrijd imiteerde hij met een hoge piepstem de fluit concerten. Kortom, hij maakte zich de kritische houding snel eigen. Naast me zat een vader met een zoon van vijftien, lid van Ajax Jonge Schare. Die keek vooral op zijn mobiel naar de tussenstand van Chelsea. Ze waren fanatiek, gekleed in de clubkleuren. Vaderlief, ambiti eus amateurtrainer, begreep niet dat Frank de Boer zoveel verdedigers in het veld liet staan. Daarnaast ergerde hij zich aan het trage tempo. "Bij Vitesse hanteren ze de vijf-seconden- regel. Binnen die tellen moet de bal weer heroverd zijn," zei hij. Dat was hem verteld door Peter Bosz tijdens een trainersbijeenkomst. Mijn zoon had geen aandacht voor ons gesprek. Hij zat volledig in zijn eigen wereld, probeerde meerdere stoeltjes op meerdere rijen uit. Die ruimte was er op de beperkt-zicht- plekken. Hij voelde zich met de minuut meer op zijn gemak. Kijkend naar hem dreef ik af naar mijn eigen herinneringen. Een van mijn eerste wedstrijden was Ajax - Sparta, 20 augustus 1989. Op de gezinstribune zagen mijn vriendjes en ik Ajax met 2-1 verliezen. Aron Winter scoorde, maar dat deden Gerard Sandel en Edwin Vurens ook. Die zomermiddag in De Meer was ik bloednerveus. Samen met ploeggenootjes naar Ajax! We zaten laag in het vak en keken amper over het hek. De kansen aan de stadszijde beoordeelden we op basis van de reac ties van het publiek. We keken meer naar links, naar de F-side. Daar zag ik volwassen mannen, veelal gekleed in spijkerbroek met niet bijpassend trainingsjasje, veel lawaai maken en er hing een blauwe rooklucht. Geen idee wat dat was, maar vies rook het niet. Het waren andere tijden. Ik had de ochtend voor de wedstrijd niet met mijn vader Pro Evolution Soc cer gespeeld op de X-box. Marco van Basten was mijn Messi. Ik hield me niet bezig met de Premier League en als ik al interesse had in een bui tenlandse club, dan was dat in die periode het AC Milan van Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit. Kortom, mijn voetbalwereld was een stuk kleiner dan die van mijn zoon tegenwoordig. Die gedachten schoten door mijn hoofd toen ik een arm om mijn zoon sloeg en hem zag glunderen. Om mij heen zag ik dezelfde vaderlijke trots. Er waren trouwens ook ouders die zelf waren meegenomen door hun meer volwassen zonen. Dat was toch anders. En er waren tieners die op eigen gelegenheid naar het stadion reisden, met vrienden. Misschien voor het eerst. Misschien niet. Nog te jong voor Vak 410, maar te oud voor de gezinstribune. Allen vonden hun plek in een vak dat eigenlijk gevuld zou moe ten zijn met uitsupporters. Dat is weer een heel andere discussie. De meerwaarde van deze middag was dat jonge kinderen en tieners op een laagdrempelige manier in de Ajax- familie werden opgenomen. Vroeger had je jongenskaartjes, waarbij de jeugd tegen een laag tarief de Ajax- helden kon bewonderen. Nu is er een paar keer per seizoen een actie waar bij kinderen van de Ajax Kids Club tegen een gereduceerd tarief kunnen komen kijken. Wat mij betreft wordt dat een structureel scenario. Met acties zoals tijdens de thuiswed strijd tegen ADO Den Haag probeert de Supportersvereniging Ajax het stadionbezoek te stimuleren. Dat kan geen kwaad. Er waren opvallend veel lege plekken op de tribune. Stoeltjes waren wel verkocht, maar bleven leeg.Goed voor de kas, niet voor de sfeer. En juist dat laatste bepaalt de eerste indruk van een toekomstige generatie supporters. Davy Klaassen is dit seizoen am bassadeur van Ajax Jonge Schare. Alle leden tussen de dertien en zeventien jaar maken ieder sei zoen kans op een ontmoeting met de ambassadeur van het seizoen. Daaf Beuse (14) uit Uithoorn be nutte de meet and greet met de middenvelder om een balletje te trappen, wat vragen te stellen en hij kreeg nog wat tips van de Aja- cied. Eerdaags zal er een filmpje van de bijzondere ontmoeting ver schijnen op ajaxjongeschare.nl. «Plf «pfiW Wat is er leuker dan je favoriete Ajaxspelers de kleren van het hemd te mogen vragen? Tien jonge leden uit het land kregen deze kans tijdens de traditionele Ajax Kids Club Perscon ferentie. Getuige de vele lachende gezichten, konden de spelers Diede- rik Boer, Ricardo Kishna, Anwar el Ghazi en Jairo Riedewald het vragen- vuur ook wel waarderen. Houd ajax- kidsclub.nl in de gaten voor een vide overslag van de persconferentie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 15