eop CAfC MEERZICHT EEN VROLIJK GEZICHT. BLONDE KRULLEN EN EEN VOORKOMEN DAT TEGEN HET BRUTALE AANLEUNDE Talentvolle Robbie Rijnink kon verwachtingen niet waarmaken CAFÉ MEERZICHT -| Q ajaxlife 26-03-2015 Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stam gasten over Ajax- spelers uit het ver leden. In deel 23: Robbie Rijnink. Jemig zeg, veel jonkies. De concurrentie was moordend lijkt me. Waren er wel kansen voor Rijnink? m m De verkeerde drang Door David Endt Hij had meer in zich dan er is uitgekomen. Dat geldt voor heel wat voetballers. Vaak komt het op geluk of een sterk karakter aan om de top te halen. Maar voor deze Ajacied, die op jonge leeftijd debuteerde en indruk maakte, gaat het echt op. Nou makker, je zit weer op je praatstoel. Steek van wal. Ik ben nieuwsgierig welke latente grootheid je in het vizier hebt. Over welke periode uit de Ajaxhistorie hebben wij het? Kopje thee erbij? We gaan terug in de tijd, naar de jaren tachtig die zo ongelooflijk rijk waren aan jong Ajaxtalent. De clubkas was slecht gevuld, Ajax deed weinig aankopen en het beleid was gericht op de opleiding. Nou, er was talent genoeg. De gemiddelde leeftijd lag laag, ondanks een paar routiniers in het team. Namen wil je horen? Hou je vast! Het begon met Sonny Silooy, Wim Kieft, Frank Rijkaard, John van 't Schip, Marco van Basten, Gerald Vanenburg, John Bosman, Stanley Menzo. Wat later kwamen talenten als Rob en Richard Witschge en Dennis Bergkamp. Het waren stuk voor stuk voetballers die vanuit de Ajaxjeugd begonnen aan glanzende loopbanen in het voetbal. Maar er waren er meer. Jongens van wie je later niet zoveel meer hoorde, maar die wel degelijk goed konden voetballen. Ik noem een Jantje Weggelaar, Edwin Bakker, Edwin Godee, Winnie Haatrecht, Desmond Gemert, Richard Sneekes... en het gassie waar ik het net over had. En die heet? Robbie Rijnink, een puur Amsterdams gozertje uit het hart van de Jordaan. Robbie was op jonge leeftijd naar Ajax gekomen, hij zal tien zijn geweest. Hij was een pupillenvoetballertje met een vrolijk gezicht, blonde krullen en een voorkomen dat tegen het brutale aanleunde. Een goed spelertje hoor. In de junioren ontwikkelde hij zich tot een aanvaller met actieradius en een drang naar het doel. Hij had een goede versnelling met de bal aan de voet, was technisch meer dan voldoende, had iets onvoorspelbaars en kon fantastisch schieten: bal aan de voet, wegdraaien van de tegenstander, twee stappen, schot, goal! Hoog op de benen ook, snel, mooie stijl. Kortom, Rijnink was een speler met toekomst, in potentie een schaduwspits. Hij speelde in de hoogste juniorenteams die toen nog vol zaten met andere echte Mokumers en belandde in Ajax 2, wat nu Jong Ajax heet. Dat elftal stond onder leiding van Tonny Bruins Slot, ook een Jordanees overigens, die korte lijnen had met het eerste elftal en Rijnink naar voren schoof. Robbie Rijnink in duel met Feyenoorder Simon Tahamata. De Ajacied zou tegen de Rotterdammers scoren. Dus Bruins Slot zag het wel in Rijnink zitten? De trainer stond toch al jaren bekend als ontdekker van jong talent? Juist. En op een mooie dag in oktober van 1984 was daar het moment aangebroken: het debuut in Ajax 1. Zondagmiddag 7 oktober in De Meer, Ajax tegen Go Ahead Eagles. Ajax kwam potverdrie binnen zes minuten met 2-0 achter, maar stelde volledig orde op zaken. Het werd 7-2 en Rijnink kwam een kwartiertje voor tijd in het veld als vervanger van Vanenburg. Het was het moment waarvan een Amsterdamse voetbaljongen droomt. Bij het begin van het volgende seizoen stond hij met kortgeknipt koppie fier op de bovenste rij van de officiële elftalfoto, samen met generatiegenoten als Erik Regtop, Frank Verlaat, Peter van de Zwaan, Fred Grim en Rob Witschge. Hij kwam in het seizoen 1985/1986 in totaal achttien keer in het veld. Daarin maakte hij drie treffers, waarvan twee in de bekerwedstrijd tegen Heerjansdam. Het gekke was dat hij weinig op zijn originele positie voetbalde. De technische staf probeerde hem als vleugelverdediger, rechtsback. Dat was om hem completer te maken, want ze zagen het erg in hem zitten hoor. De bedoeling was dat hij later terug naar de aanval zou gaan. Het ging best aardig, al was de weg op dat moment versperd door spelers als Vanenburg en Van Basten. Je hebt nog een treffer tegoed, die maakte hij in de klassieker. Feyenoord - Ajax: 3-1. Dat staat maar mooi in de boeken. Ajax had echt plannen met hem, maar in de zomer van 1986 kwam hij veel te zwaar terug van vakantie. Dat viel slecht bij trainer Johan Cruijff en Rijnink ging als huurspeler naar Roda JC. Dat was geen succes. Weer een seizoen later probeerde de Jordanees het bij AZ, waar de trainer, Hans Eijkenbroek, hem niet fit genoeg vond. Voor hij in 1990 stopte met voetballen, beleefde hij nog twee jaar in Venlo, bij VVV. Zeg je nou dat hij in 1990 stopte? Zo vroeg? Hoe kwam dat zo? Blessureleed. Hij werd afgekeurd voor het betaald voetbal. Hoewel hij een echt voetbaldier was, heeft hij daarna niet meer gespeeld. Ook niet op amateurniveau, want dat zou zijn uitkering in gevaar kunnen brengen. Zonde, want er v v zat een knappe voetballer in hem, er waren hoge verwachtingen vanwege zijn latente talent. Misschien ging hij te vroeg weg bij Ajax, maar dat is de wetenschap van het achterom kijken. Hij is natuurlijk naar Amsterdam teruggekeerd. Rijnink is marktkoopman en traint tegenwoordig de amateurs van ZSGO/WMS. Rijnink is tegenwoordig marktkoopman. r

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13